Doniesienia o planach „zawracania” tybetańskich rzek

Hongkońskie media informują, że Chiny planują nawadnianie pustynnego Xinjiangu wodą z Tybetu.

Według tych doniesień chińscy inżynierowie pracują nad planami tysiąckilometrowego tunelu, którym wody Jarlung Cangpo popłyną na pustynię Takla Makan, „zmieniając ją w drugą Kalifornię”.

Informacje wywołały poruszenie w Indiach, w których tybetańska rzeka zmienia się Brahmaputrę i łączy w Bangladeszu z Gangesem.

Najważniejsze rzeki Azji mają źródła w Tybecie i zaopatrują w wodę niemal półtora miliarda ludzi. Niezależni eksperci od lat przestrzegają przed skutkami budowania zapór i zbiorników retencyjnych w Tybecie – oraz gwałtownego topnienia tamtejszych lodowców na skutek globalnego ocieplenia – a politolodzy przepowiadają, że następna wojna toczyć się będzie „o wodę, nie ropę”.

Pekin zaprzeczył doniesieniom o „zawracaniu Brahmaputry”, tłumacząc to także „astronomicznymi kosztami”. Wielu niezależnych ekspertów również uważa takie rozwiązanie za zupełnie niepraktyczne. Cytowani przez indyjskie media politycy przypominają jednak o gigantycznych nakładach Pekinu na rozbudowę o wiele mniej strategicznej infrastruktury – i szacunkach, wedle których już teraz tylko 12 procent Chińczyków ma dostęp do świeżej wody.

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1,5% PODATKU