Sujeet Kumar: Jego Świątobliwość Dalajlama, najlepszy ambasador miękkiej siły Indii

Szóstego lipca obchodził osiemdziesiąte dziewiąte urodziny Dziecyn Dziamphel Ngałang Lobsang Jesze Tenzin Gjaco, którego świat zna jako Jego Świątobliwość Dalajlamę. Z tej okazji świętowała nie tylko tybetańska diaspora, ale także tysiące sympatyków i wyznawców w każdym zakątku naszego globu. Jego Świątobliwość urodził się w wiosce Takcer, w tybetańskiej dzielnicy Amdo, ale na skutek bezprawnej inwazji komunistycznych Chin od 1959 roku jest uchodźcą w Indiach. Najwyższy autorytet duchowy i najbardziej czczony mistrz buddyzmu tybetańskiego do niedawna był przywódcą politycznym Tybetu. Rodzice nazwali go Lhamo Dhondup, „Spełniającą Życzenia Boginią”, i w rzeczy samej to właśnie czyni przez całe życie.

Przez sześćdziesiąt pięć trudnych lat, jakie przyszło mu spędzić na wygnaniu, właściwie samodzielnie – konsekwentnym, moralnym, pokojowym oporem – utrzymywał przy życiu sprawę walki o wolność siedmiu milionów rodaków.

Wręczając mu Pokojową Nagrodę Nobla w 1989 roku, Egil Aarvik, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego, powiedział, że „w historii ludzkości trudno znaleźć przykład bardziej koncyliacyjnej postawy mniejszości, zmuszonej do walki o swoje prawa. Samo nasuwa się porównywanie go z Mahatmą Gandhim, a i Dalajlama uważa się za jednego z jego spadkobierców. Często pytano, dlaczego Gandhi nie otrzymał Pokojowej Nagrody Nobla. Obecny Komitet pozwala sobie podzielać owo zdumienie i widzi w tegorocznym laureacie hołd dla pamięci Mahatmy”.

Wpływ na Indie

Jego Świątobliwość Czternasty Dalajlama jest podziwianym na całym świecie symbolem pokoju, miłości, współczucia, przebaczenia i niestosowania przemocy. Szczególnym uznaniem cieszy się w Indiach, gdzie – jak lubi powtarzać – jest „najbardziej zasiedziałym gościem”, starającym się nie sprawiać żadnych kłopotów gospodarzowi.

Jego obecność podkreśla status Indii jako kraju Buddy Śakjamuniego i kolebki buddyzmu, tchnąc nowe życie w praktyki religijne w Himalajach i katalizując głębsze, bardziej zaangażowane zrozumienie filozofii buddyjskiej. Oraz potęgując naturalną miękką siłę Indii jako nowego domu żywego symbolu nauk Buddy, oddziałującego nie tylko na wiernych w kraju, ale na całym świecie. Dalajlama jest w Indiach najważniejszym rzecznikiem ludzkich wartości, harmonii religijnej, ochrony kultury i środowiska naturalnego Tybetu oraz starożytnego dziedzictwa Nalandy. Niestrudzenie promując dialog jako metodę rozwiązywania konfliktów, wpisuje się w globalne pragnienie pokoju i harmonii. Indie powinny widzieć w nim bezcenny klejnot i budować swoje wpływy za pośrednictwem jego niezwykłego dziedzictwa.

Globalny symbol pokoju i współczucia

Dalajlama uosabia pokój, współczucie i działanie bez przemocy. Zyskał status globalny, poświęcaj całe życie tym wartościom. Jego nauki, propagujące dobroć, zrozumienie i wybaczenie, przemawiają do milionów ludzi na całym świecie. Wpisując je w indyjską tradycję tolerancji i moralnego przywództwa, poprawia wizerunek Indii na arenie międzynarodowej.

Dalajlama konsekwentnie propaguje ideę rozwiązywania konfliktów bez przemocy. Jego wizja wyrasta z ahimsy – indyjskiej koncepcji filozoficznej rozsławionej przez Mahatmę Gandhiego. Mimo okrutnych represji apelował do rodaków o wyłącznie pokojowe protestowanie choćby podczas powstania w 2008 roku.

Wiodącym tematem nauczania Dalajlamy jest współczucie i wzajemna zależność wszystkich istot, które należą do indyjskiej filozofii „świata jako jednej rodziny”. Sztuka szczęścia, którą napisał wspólnie z Howardem Cutlerem, była inspiracją dla milionów ludzi. Zapewniając Dalajlamie dom, Indie dają świadectwo dziedzictwu uniwersalnej tolerancji i współczucia.

Ambasador religii i kultury

Dalajlama jest ambasadorem religii i kultury. Wykłada nauki buddyzmu tybetańskiego na całym świecie i podkreśla historyczne więzi Tybetu z Indiami. Czyniąc z nich duchowe epicentrum, przyciąga uczonych, adeptów oraz turystów. Za sprawą Dalajlamy do Dharamsali i innych tybetańskich osiedli ciągną tłumy. W nowych ośrodkach kultury odwiedzający mogą zgłębiać praktyki duchowe, poznawać tybetańską sztukę, muzykę, kuchnię.

Miękka dyplomacja

Jako nieformalny ambasador Dalajlama przydaje splendoru indyjskim wartościom i kulturze na arenie międzynarodowej. Kontakty Jego Świątobliwości ze światowymi przywódcami oraz udział w konferencjach, poświęconych etyce, edukacji, ochronie środowiska naturalnego i pokojowi, nagłaśniają indyjską filozofię, zwłaszcza buddyjskie zasady współczucia, uważności i współzależności. Te nauki budzą uznanie na całym świecie i potęgują indyjską soft power, czyniąc z filozoficznej spuścizny Indii moralny kompas i źródło duchowego wglądu.

Dalajlama nie zajmuje się wyłącznie religią i kulturą. Jest także orędownikiem spraw globalnych: ochrony środowiska, praw człowieka, sprawiedliwości społecznej. Jego poglądy wpisują się w stanowisko Indii, budując ich miękką siłę wspólnotą wartości i zobowiązań. Obecność i wystąpienia Dalajlamy nagłaśniają poglądy Indii na rozmaitych forach, czyniąc z nich rzecznika praw człowieka i demokracji.

Mediacja i rozwiązywanie konfliktów

Nauki Dalajlamy o dialogu i pokojowym rozwiązywaniu sporów pokrywają się z dyplomatycznymi zabiegami Indii, budując ich wizerunek jako mediatora i strażnika pokoju na arenie międzynarodowej. Propagowanie niestosowania przemocy i dialogu wpisuje się w historyczne zobowiązanie Indii do pokojowego współistnienia i wzajemnego zrozumienia.

Nieformalne zabiegi Dalajlamy, często nazywane dyplomacją obywatelską, obejmują budowanie relacji i kontaktów poza formalnymi kanałami rządowymi. Rozmawiając z przywódcami, decydentami i osobami kształtującymi opinię, Jego Świątobliwość pomaga budować wzajemne zaufanie i szukać pokojowych rozwiązań najtrudniejszych problemów, co także przedstawia Indie jako inicjatora procesów pokojowych i zażegnywania konfliktów.

Krótko mówiąc, Czternasty Dalajlama nie tylko wzbogacił Indii duchowo i kulturowo, ale także wydatnie przyczynił się do budowania ich wizerunku i siły na arenie międzynarodowej. Obecność Jego Świątobliwości jest skarbem, cudowną ilustracją najważniejszych wartości i globalnych aspiracji naszego państwa. Korzystając z okazji, pragnę tu raz jeszcze ponowić apel o uhonorowanie Dalajlamy – najbardziej zaszczytnego gościa Indii – medalem Bharat Ratna, ich najwyższym cywilnym odznaczeniem. Oddając cześć Jemu, oddajemy cześć sobie.

 

7 lipca 2024

 

 

Sujeet Kumar, prawnik i polityk, jest parlamentarzystą, członkiem Radźja Sabhy, Izby Stanów.

Za „The Sunday Guardian

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1,5% PODATKU