Według lokalnych źródeł władze chiński „zmuszały Tybetańczyków do świętowania” 75. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej.
Kiedy przewodniczący Xi Jinping wyliczał na Tiananmen „wiekopomne osiągnięcia ChRL”, której proklamowanie 1 października 1949 roku „było najważniejszą chwilą w pięciu tysiącleciach cywilizacji chińskiej”, władze lokalne wprowadzały nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Tybecie i Turkiestanie Wschodnim.
W przeddzień obchodów Xi Jinping wygłosił przemówienie do przedstawicieli „grup etnicznych”, dla których powstanie ChRL oznaczało najazd, okupację i utratę niepodległości. W konferencji wzięli udział wszyscy członkowie Stałego komitetu biura politycznego komitetu centralnego Komunistycznej Partii Chin. Przewodniczący – który w 2017 roku zarządził programowe sinizowanie mniejszości – wzywał do „zacieśniania i pogłębiania jedności społeczeństwa chińskiego państwa” przy pomocy „edukacji patriotycznej, kolektywizmu i socjalizmu”. Podczas uroczystości nagrodzono „352 wzorowe organizacje i 368 zasłużonych”.
W całym Tybecie „świętowano w szkołach i klasztorach”. Według lokalnych źródeł w Lhasie oraz w Ngabie (chiń. Aba) i Kardze (chiń. Ganzi), w Sichuanie „przebrani w mundury uczniowie musieli uczestniczyć w musztrach i skandować patriotyczne slogany”.
Zgodnie z zapowiedziami na rogatkach Lhasy wystawiono blokady i legitymowana wszystkich wjeżdżających do miasta. Mieszkańcom kazano „wywiesić transparenty z życzeniami urodzinowym”.
W tybetańskich klasztorach organizowano „konkursy znajomości chińskiego”, „wciągano na maszt flagi” i ogłaszano nowe kampanie edukacji patriotycznej.