NASIONA PRZYSZŁOŚCI
Jednym z największych problemów, przed którymi stoją dziś Tybetańczycy, jest brak perspektyw. Dla wynaradawianych, pozbawionych jakiegokolwiek wpływu na politykę władz, wypieranych z rynku pracy i obracanych w mniejszość we własnej ojczyźnie rdzennych mieszkańców Tybetu jedyną szansę stanowią edukacja i szkolenia zawodowe, które ChRL, zajęta rozbudowywaniem służącej głównie chińskim osadnikom infrastruktury oraz administracji partyjnej i państwowej, systematycznie zaniedbuje. Najgorzej wygląda sytuacja w regionach wiejskich i pasterskich, których mieszkańcy – w większości analfabeci – skazani są na los obywateli trzeciej kategorii. Dla nich przepustką do „lepszego” życia często bywa tylko kłusownictwo albo prostytucja.
WĘDROWNE SZKOŁY
Dla rodzin, które nie mogą lub nie chcą posłać dzieci do państwowej szkoły, uruchomiony został program tybetańskich wędrownych szkół. Obejmuje on górzyste regiony w jednej z „autonomicznych” prefektur prowincji Qinghai i składa się z programu letniego oraz zimowego. Zimą, z powodu warunków pogodowych, nauka odbywa się w domach koczowników, latem w namiotach, z którymi szkoła podróżuje po okolicy. Dzieci uczą się czytania i pisania w języku tybetańskim.
Władze chińskie „zawiesiły” działalność wędrownych szkół, aresztując ich założyciela i głównego organizatora. Zanim otrzymaliśmy tę informację, udało się nam bezpiecznie przekazać na miejsce pieniądze (co okazało się trudne po fali protestów i wprowadzeniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa we wszystkich regionach Tybetu). Uznaliśmy, że przywożenie środków z powrotem nie ma sensu i postanowiliśmy poszukać istniejącego, wartego wsparcia projektu. Ostatecznie pieniądze trafiły do prowadzonego przez Tybetańczyków instytutu medycznego i zostaną przeznaczone na zorganizowanie kursu położnych – ważnego tak z oczywistych względów zdrowotnych, jak i „emancypacji” oraz szkolenia zawodowego Tybetanek, które bez tego nie mają właściwie żadnych perspektyw w przymusowo „urbanizowanych” wiejskich regionach kraju.
Wrócimy do wędrownych szkół, gdy tylko wrócą i one.
„ZAMIAST NADZIEI I BŁOGOSŁAWIEŃSTW”
Książka poświęcona najtragiczniejszemu okresowi w historii Krainy Śniegu oraz stosunkom tybetańsko-chińskim, a zwłaszcza dialogowi między Dalajlamą a Pekinem – jedynej nadziei na pokojowe, korzystne dla obu stron rozwiązanie zadawnionego problemu. Publikacja zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„ZWIERZĘTA DALAJLAMY”
6 lipca 2005 roku Dalajlama obchodził swoje 70. urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu i Klub Gaja zorganizowały akcję ratowania życia zwierząt, które miały trafić do rzeźni.
NGAŁANG SANGDROL W POLSCE
Polskę odwiedziła Ngałang Sangdrol – tybetańska mniszka, była więźniarka polityczna. Przyjechała na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, by dać świadectwo sytuacji w Tybecie oraz apelował o pomoc dla swojego kraju.
HU JINTAO W POLSCE
Przygotowania do pierwszej wizyty prezydenta ChRL i przewodniczącego KPCh w Polsce.