Human Rights Watch (HRW)
26 stycznia 2005 Zwolniony mnich – wrakiem człowieka Z reguły więźniowie w Chinach, którzy potrzebują opieki lekarskiej, muszą za nią płacić – tak przebywając w zakładzie karnym, jak po jego opuszczeniu.
Taszi Phuncog został zatrzymany 17 kwietnia 2002 roku – dziesięć dni po nocnym aresztowaniu Tenzina Delka, popularnego lamy, z którym współpracował. Tenzin Delek stanął przed sądem i po urągającym standardom procesie został skazany na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata „za powodowanie wybuchów” i „podżeganie do podzielenia państwa”. HRW szczegółowo opisał wspomniane nieprawidłowości w raporcie „Tenzin Delek – losy tybetańskiego mnicha”.
Według źródeł HRW przed formalnym zatrzymaniem władze chińskie poddały Taszi Phuncoga, którego uważano za „prawą ręką” Tenzina Delka, intensywnym, dziesięciodniowym przesłuchaniom. Nic nie wiadomo o postawionych mu zarzutach, dowodach winy, procesie ani jego sytuacji w więzieniu w Darcedo (chiń. Kangding), stolicy Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze prowincji Sichuan. Przed aresztowaniem obu mężczyzn Taszi Phuncog odegrał kluczową rolę w zablokowaniu rządowego programu karczowania lasów w Kardze. W 1998 roku, gdy Tenzin Delek zaczął się ukrywać, by uniknąć aresztowania za próby tworzenia systemu opieki społecznej i otwieranie szkół w swoim regionie, pomógł przekonać urzędników, że powinni zezwolić mu na powrót do klasztoru.
„Teraz pomocy potrzebuje Taszi Phuncog. Wymaga natychmiastowej, fachowej opieki medycznej w szpitalu lub w domu – oświadczył Adams. – Ten człowiek poświęcił większą część życia ochronie kultury i środowiska naturalnego Tybetu. Władze chińskie odebrały mu w więzieniu zdrowie. Rząd Chin powinien zrobić wszystko, by zadośćuczynić jego cierpieniom”.
Okres dwuletniego zawieszenia wykonania wyroku Tenzina Delka upływa 26 stycznia. 30 grudnia rządowa agencja informacyjna Xinhua cytowała komendanta więzienia Chuangdong, wedle którego Tenzin Delek stosował się do regulaminu więziennego i nie popełnił żadnego przestępstwa w trakcie odbywania kary. Chińskie przepisy stanowią, że w takiej sytuacji kara śmierci zamieniana jest na dożywocie.
|
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |