Radio Wolna Azja (RFA) 
28 kwietnia 2004 

Wydalenie z klasztoru za modlitwy w intencji Dalajlamy

Władze chińskie wydaliły jednego z najważniejszych lamów z lhaskiego klasztoru Sera za recytowanie modlitw w intencji Dalajlamy.

Rozmiar: 54722 bajtów

Regulamin zajęć z „reedukacji patriotycznej” z klasztoru Sera
„Problemy zaczęły się, gdy mnisi z klasztoru Sera zaintonowali suplikację i modlitwę o długie życie i Dalajlamy. Ktoś doniósł chińskiemu komitetowi nadzorującemu klasztor. Khenpo Lobsang Czodak, mistrz recytacji Sera, został wydalony w październiku 2002 roku” – twierdzi tybetańskie źródło, które musi pozostać anonimowe. Czterdziestoletni duchowny wrócił w rodzinne strony. Jego uczeń Tulku Thokme opuścił klasztor na własne życzenie w grudniu 2003 roku i rozpoczął odosobnienie medytacyjne w prefekturze Lhoka Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA).

Lobsang Czodak pochodzi z okręgu Amdo prefektury Nagczu, Thokme Rinpocze z Jakha Czeling w okręgu Zangri prefektury Lhoka. „Mówiono nam, że są pod stałą obserwacją i nie mogą swobodnie podróżować”, twierdzi

inny informator RFA. Członek „komitetu demokratycznego zarządzania” klasztoru Sera odmówił skomentowania tych wydarzeń.

Według pierwszego źródła na początku lat dziewięćdziesiątych Chińczycy zaczęli tworzyć specjalne jednostki policyjne w najważniejszych klasztorach tybetańskich. Miały one zapobiegać prowadzeniu działalności politycznej w świątyniach i zajmować się „edukacją patriotyczną” mnichów. „Potem, w 1996 roku, powołano pięcioosobowe komitety, których zadaniem było kontrolowanie wszystkiego, co dzieje się w klasztorach. Bez ich aprobaty nie można było zorganizować żadnej ceremonii z udziałem wiernych”.

Przedstawiciele komitetów prowadzili regularne inspekcje w podlegających im świątyniach, „szukając podejrzanych rzeczy”. W Tybecie obowiązuje np. zakaz posiadania zdjęć Dalajlamy i odprawiania związanych z nim rytuałów. „Ciągle wprowadzali jakieś restrykcje. Ze szczególną surowością egzekwowali zakaz słuchania zagranicznych rozgłośni radiowych. Każdy przyłapany na tym mnich był karany i konfiskowano mu odbiornik”.

Wzniesiony w XV wieku klasztor Sera jest jedną z najważniejszych i najściślej związanych z Dalajlamą instytucji monastycznych Tybetu. Obecnie pełni też rolę atrakcji turystycznej, mającej świadczyć o poszanowaniu kulturowej odrębności Tybetu. Według źródeł RFA od 1996 roku przenosi się tu na kilka lat wielu duchownych z innych regionów, by ukryć spadek liczby prawdziwych mnichów tej świątyni. „Bez problemu wydają zgody na czasowy pobyt mnichom spoza TRA, ale nie zezwalają na zwiększenie liczby mnichów stałych”.

Raporty HFPC TCHRD TIN Inne Teksty Strona główna