TIN News Update
16 marca 2004 wersja do druku
Książka tybetańskiej pisarki na indeksie Według źródeł TIN autorka wyjechała z Lhasy do Pekinu. Jej pracodawca, Stowarzyszenie Literatury i Sztuki TRA (chiń. Xizang zizhi qu wenlian) wezwał ją do powrotu i przyznania się do popełnienie politycznego błędu. Wydaje się, że pisarka nie zamierza spełnić tego warunku. Zdaniem tybetańskiej badaczki z Londynu „Zapiski” są jedną z bardzo niewielu opublikowanych w Chinach książek, które otwarcie mówią o społeczno-ekonomicznych i religijnych problemach Tybetańczyków w Tybecie.
Łoser, pisząca po chińsku poetka i autorka wielu artykułów, urodziła się w 1966 roku w Lhasie; wkrótce potem jej rodzice wrócili do rodzinnego Dege w Khamie (prowincja Sichuan). W 1998 roku ukończyła studia na wydziale filologii chińskiej Południowo-Zachodniego Instytutu Narodowości (chiń. Xinan minzu xueyuan). Jej pierwszą książkę, zbiorek wierszy „Dla Tybetu” (chiń. Xizang zai shang) opublikowało w 1999 roku Ludowe Wydawnictwo Qinghai. Przed wyjazdem z Lhasy była redaktorką chińskojęzycznej Literatury Tybetańskiej (Xizang wenxue). „Zapiski z Tybetu” ukazały się w styczniu 2003 roku nakładem Wydawnictwa Huacheng z Guangdongu (we wschodnich prowincjach ChRL cenzura jest znacznie mniej wyczulono na treści polityczne).
W TRA i ChRL często cenzuruje się książki. Pod koniec 2001 roku władze TRA umieściły na indeksie monumentalną „Historię Tybetu – Wazę pomyślności” Deronga Ceringa Dhondupa. Choć książkę opublikowało Tybetańskie Wydawnictwo Ludowe, władze zakazały jej sprzedaży. TIN nie był w stanie sprawdzić, czy nadal jest zakazana.
Derong Cering Dhondup urodził się w 1954 roku w Derongu, w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Kardze prowincji Sichuan; pracował w regionalnym Departamencie Archiwów. Opublikował wiele artykułów w chińskich i tybetańskich czasopismach naukowych, ale rozgłos przyniosły mu „Moje dążenia” (chiń. Wo de xinyuan) – petycja do Jiang Zemina, Li Penga i Deng Xiaopinga z 1995 roku, w której ostro krytykował politykę rządu centralnego w tybetańskich regionach Sichuanu – wydane również przez Biuro Informacji tybetańskiego rządu emigracyjnego.
|
|
|
|