Aresztowanie czterech Tybetańczyków z Instytutu Serthar
27 maja funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego okręgu Serthar Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze prowincji Sichuan wezwali i zatrzymali czterech Tybetańczyków z Instytutu Studiów Buddyjskich Serthar: Tamdina, trzydziestokilkuletniego mnicha, który odpowiadał za finanse Instytutu, Palzina (mnich), Szongdu (mnich, 40 lat) oraz Ngodupa, który pochodzi z okręgu Tału i jest kierowcą. Aresztowanie ma związek z zeszłorocznym konfliktem.
25 grudnia 2002 chińscy urzędnicy próbowali zburzyć odbudowane chatki mniszek w pobliżu Instytutu. W dewastowanych domach były mniszki; świadkowie twierdzą, że niektóre odniosły obrażenia. Doprowadziło to do utarczki między urzędnikami a mnichami i mniszkami. Następnego dnia doszło do otwartego konfliktu i bójki, gdy w Instytucie pojawiła się duża grupa funkcjonariuszy z trzech głównych urzędów okręgu Serthar i zaczęła grozić duchownym “surowymi konsekwencjami”. Poturbowano wielu duchownych i urzędników. Wiarygodne źródła mówią też o zniszczeniu kilku pojazdów. Chińczycy – tym razem uzbrojeni – wrócili do Instytutu 27 grudnia, ale tego dnia panował spokój.
Wkrótce potem władze zażądały od Instytutu wydania “przywódców” protestu i odszkodowania za zniszczone samochody, grożąc aresztowaniem co najmniej 200 mnichów i mniszek. Instytut zapłacił odszkodowanie, ale nie mógł wskazać żadnych “przywódców”, gdyż wszyscy działali spontanicznie. Chińczycy przeprowadzili dochodzenie i wezwali czterech zatrzymanych.
W Instytucie Studiów Buddyjskich Serthar praktykowało ponad 8.000 duchownych ze wszystkich szkół buddyzmu tybetańskiego. Kształcili się w nim również świeccy i uczniowie z różnych państw. W 1998 roku chińskie “grupy robocze” ogłosiły kampanię “reedukacji patriotycznej”, a 18 kwietnia 2001 roku narzuciły Instytutowi limit 1.400 duchownych. W czerwcu i lipcu 2001 roku z Serthar wydalono ponad 7.000 osób i zrównano z ziemią ponad 2.000 kwater (w raporcie wewnętrznym Chińczycy przyznali się do zburzenia 1.875 domów).
W czerwcu 2002 roku do Instytutu wrócił
jego główny opat i założyciel Khenpo Dzigme Phuncog, którego przez rok
więziono w Czengdu. Instytut nadal obowiązują limity liczbowe, zakazy i
nakazy dotyczące postępowania, programu, treści udzielanych nauk itd.