Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji
TCHRD Update
Kwiecień 2001
 
 

Więzienie za ulotki


Bagdro, mnich z klasztoru Drepung, nazywany także Ngałangiem Kjonmi, był więziony i torturowany w dwóch aresztach śledczych za rozpowszechnianie niepodległościowych ulotek.
7 listopada 1998 dostał od przyjaciela dwieście karteczek z napisem „Bo Rangdzen” i rozrzucił je w centrum Lhasy oraz wokół klasztoru Drepung. Dwa tygodnie później zatrzymali go tybetańscy policjanci i w konwoju pięciu samochodów zawieźli na lokalny komisariat. Podczas przesłuchania Bagdro zaprzeczał oskarżeniom o rozpowszechnianie ulotek. Następnego dnia przewieziono go na inny komisariat. Nadal zaprzeczał oskarżeniom i symulował chorobę.
Przesłuchujący go funkcjonariusze zdarli zeń ubranie i podtapiali go w umywalce. Bili w twarz i klatkę piersiową; tłukli głową o ścianę. Bagdro trafił do izolatki. Podczas następnego przesłuchania zażądał przedstawienia dowodów swojej winy. Za karę kazano mu stać nago ze skutymi, wykręconymi na plecach rękoma.
W końcu ból zrobił swoje i Bagdro przyznał się do winy. Skłamał, mówiąc, że ulotki dostał od nieznajomego mężczyzny. Podczas rewizji w jego klasztornej celi znaleziono zdjęcie Genduna Czokji Nimy, wskazanego przez Dalajlamę Panczenlamy, oraz około stu ulotek niepodległościowych.
Dwa dni później przewieziono go do aresztu śledczego Guca. Spędził tu dwadzieścia siedem dni; przesłuchiwano go dziewięć dni. Funkcjonariusze chcieli znać nazwiska osób, zaangażowanych w produkcję ulotek. Pytaniom towarzyszyły uderzenia i kopniaki. Po bezowocnych przesłuchaniach przewieziono go do aresztu śledczego Samje, gdzie spędził rok i jedenaście miesięcy. Zwolniono go 18 listopada 2000, ale nie pozwolono mu na powrót do klasztoru. Co pewien czas musiał zgłaszać się na komisariat.
16 czerwca 1999 aresztowano w związku z ulotkami więcej osób. Wyroki zapadły niemal siedem miesięcy później, 6 stycznia 2000. Nima Dolma (imię zakonne: Ngałang Dolma), mniszka z klasztoru Garu, została skazana na trzy lata więzienia i przewieziona do Drapczi. Samdup, mnich Drepungu, który w 1995 roku wyszedł z więzienia po odbyciu wyroku za udział w niepodległościowym proteście z 1993 roku, został skazany na cztery lata. Taszi Nima (imię zakonne: Dziampal Rinzin) z Drepungu dostał rok i pięć miesięcy za drukowanie i rozpowszechnianie ulotek.
 Bagdro dotarł do Indii w lutym 2001.


[powrót]