Złagodzenie kar Bangri Rinpocze i Nimy Czodron
Fundacja Dui Hua uzyskała od chińskich władz informacje o złagodzeniu kar Bangri Camtrula Rinpocze i jego partnerki Nimy Czodron.
Bangri Camtrul Rinpocze (znany również jako Dzigme Tenzin Nima; chiń. Jinmei Denzeng Nima, vel Renbuqin), założyciel i dyrektor lhaskiego sierocińca Gjaco, został oskarżony o „zagrażanie bezpieczeństwu państwa" oraz „separatyzm" i 26 września 2000 roku skazany na karę dożywotniego więzienia. Według Dui Hua 31 lipca 2003 roku Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie złagodził jego wyrok - za „dobre sprawowanie" - do 19 lat więzienia, a 17 listopada 2005 zmniejszył go jeszcze o rok.
Oskarżoną w tej samej sprawie Nimę Czodron (chiń. Nima Quzhen), byłą mniszkę i partnerkę Rinpocze, skazano na 10 lat więzienia i pozbawiono praw politycznych na kolejnych pięć lat. Jej wyrok zmniejszano dwukrotnie, łącznie o dwa i pół roku pozbawienia wolności; powinna zostać zwolniona 26 lutego 2007 roku.
Aresztowanie czterdziestoletniego Rinpocze wiązano z protestem pracującego dla sierocińca Taszi Ceringa, który 26 sierpnia 1999 roku opuścił chińską flagę przed pałacem Potala i próbował wciągnąć na maszt zakazany sztandar narodowy ze śnieżnymi lwami, a następnie, bezskutecznie, zdetonować przywiązany do ciała ładunek wybuchowy. Podczas zatrzymania połamano mu ręce i nogi. Pół roku później zginął w więzieniu; władze chińskie twierdzą, że odebrał sobie życie.
Po incydencie przed Potalą zamknięto sierociniec i aresztowano jego pracowników. Ponad sześćdziesiąt dzieci trafiło na ulicę.