Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
strona główna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

15-03-2007

 

Zakaz praktyk religijnych w Lhasie

 

Tybetańskie źródła informują, że 14 marca komitety dzielnicowe w Lhasie ogłosiły kilkudniowy zakaz składania pokłonów w świątyniach buddyjskich i palenia kadzidła. Jednocześnie władze przypomniały członkom partii i urzędnikom państwowym, że za odwiedzanie klasztorów grozi im natychmiastowe zwolnienie.

 

Zakaz całkowitego manifestowania wiary religijnej jest wydarzeniem bezprecedensowym od czasów rewolucji kulturalnej. W 1989 roku władze chińskie zabroniły odprawiania najbardziej pierwotnych rytuałów - rzucania w powietrze campy, czyli prażonej mąki jęczmiennej, oraz palenia gałęzi jałowca - ponieważ zorientowały się, że Tybetańczycy świętują w ten sposób przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamie.

 

Chińscy przywódcy nie podali przyczyn ogłoszenia tych rozporządzeń, zbiegają się one jednak z odprawianiem tenszugu w Dharamsali - ofiarowania modlitw i rytuałów długiego życia - oraz apelem kaszagu, tybetańskiego rządu na wychodźstwie, o modlitwy o długie życie Dalajlamy, który w tym roku kończy szósty dwunastoletni cykl kalendarza księżycowego. Wedle astrologii tybetańskiej taki rok może przynieść dobre, ale także bardzo niepomyślne wydarzenia, którym mają zapobiegać stosowne modlitwy i rytuały religijne.