Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”
strona główna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

22-06-2013

 

Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”

 

Ogłoszona 1 października 2011 roku trzyletnia kampania „wzmacniania fundamentów, wspierania mas" (chiń. qianji huimin), polegająca na „wysyłaniu w teren" tysięcy grup roboczych, które - wraz z policyjną „kratą" oraz „dziewięcioma obowiązkami" klasztorów - mają zacieśnić bezprecedensową kontrolę nad wioskami Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA), przekroczyła półmetek.

 

edukacjapatriotycznaposiedzeniegrupyroboczejczamdo2012zdjecieoficjalne_400
 

W ramach kampanii - informuje Human Rights Watch (HRW) - do osad TRA skierowano już 21 tysięcy urzędników i partyjnych kadr, odpowiadających za „reedukowanie" mieszkańców i zbieranie o nich szczegółowych informacji. Według oficjalnych danych to największa operacja tego rodzaju od czasu proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, pochłaniająca ponad czwartą część budżetu regionu - półtora miliarda yuanów (800 mln PLN) rocznie.

 

siecinwigilacjitrateczka2013zdjecieoficjalne_400
 

Rządowe media podają, że urzędnicy „promują rozwój" i „pomagają rozwiązywać problemy" (w odśnieżaniu, dostępie do wody, niedostatkach infrastruktury itd.) w każdej z 5451 wiosek TRA, niemniej mieszkańcy informują o szczegółowych rewizjach domów i długotrwałych przesłuchaniach na „drażliwe" tematy, których skutkiem jest przypisanie ich do jednej z trzech grup: „pragnących bogactwa i popierających obecny system", „potajemnie modlących się do Dalaja, ale niepodejmujących otwartych protestów" i „niepoddających się reedukacji oraz nieufających macierzy i partii".

 

„Niepokorni" są masowo kierowani na przymusową reedukację polityczną - w marcu spotkało to okołu pięciuset chłopów w Nagczu (chiń. Naqu) i ponad siedemdziesięciu w stołecznym Maldrogongkarze (chiń. Mozhugongka).