„Rocznicowe” protesty i zatrzymania w Lhasie
Władze chińskie zatrzymały kilkudziesięciu mnichów, którzy - co w ostatnich latach się nie zdarzało - próbowali zorganizować marsz do Lhasy. Według zastrzegającego anonimowość, doskonale poinformowanego źródła, z oddalonego o 10 kilometrów od centrum miasta klasztoru Drepungu wyszło aż 300 duchownych. Protestujący zamierzali dotrzeć do pałacu Potala; domagali się zwolnienia mnichów aresztowanych w październiku zeszłego roku po ceremonii wręczenia Dalajlamie Złotego Medalu Kongresu USA.
Na punkcie kontrolnym zatrzymano od 50 do 60 mnichów. Świadkowie widzieli tam dziesięć samochodów wojskowych, dziesięć policyjnych i liczne karetki. W tej chwili nie wiadomo, dokąd przewieziono duchownych ani po co wzywano sanitarki. Następnie wojskowe pojazdy zablokowały drogę do Drepungu. Według naocznych świadków funkcjonariusze paramilitarnej Ludowej Policji Zbrojnej otoczyli wiele świątyń w mieście i na jego obrzeżach. W jednym z klasztorów żeńskich nakazano zamknąć wrota o dwudziestej pierwszej, by uniemożliwić mniszkom wyjście na ulice.
W tym samym czasie dziewięciu mnichów z innego wielkiego klasztoru, Sera, i dwóch świeckich wzięło udział w proteście przed Dżokhangiem, najsłynniejszym sanktuarium Tybetu. Skandujących hasła i powiewających transparentami mężczyzn otoczył tłum gapiów, utrudniając dostęp funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa. W końcu jednak wszyscy - Lobsang Ngodup, Lobsang Szerab, Lodo, Sonam Lodo, Lobsang, Cultrim Palden, Gelek, Pema Karłang, Sopa, Thupdon i Phurdan - zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Ludowej Policji Zbrojnej. Nie wiadomo, co się z nimi stało.
Urzędnicy lhaskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego, z którymi udało się skontaktować telefonicznie, odmówili komentarzy. Przedstawiciele władz miasta i Tybetańskiego Regionu Autonomicznego utrzymywali, że nie wiedzą o żadnych niepokojach.
10 marca przypadała 49. rocznica powstania stłumionego przez chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą. Dalajlama musiał opuścić swoją stolicę i szukać schronienia w Indiach. Założony w XV wieku Drepung jest jednym z największych klasztorów Tybetu i jedną z „trzech głównych siedzib" buddyjskiej szkoły gelugpa.