Szanowny Pan
Aleksander Kwaśniewski
Prezydent RP

Warszawa, 27 maja 2004

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku ze zbliżającą się wizytą Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce zwracamy się z uprzejmą prośbą o poruszenie w trakcie rozmów kwestii dotyczących poszanowania praw człowieka w Chinach, a zwłaszcza w Tybecie i Xinjiangu.

Chiny pozostają państwem autorytarnym, w którym naruszanie praw człowieka nadal ma charakter instytucjonalny. Przed dwoma miesiącami jeden z deputowanych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych ujawnił, że w ChRL skazuje się na śmierć i „bezzwłocznie traci 10 tysięcy osób rocznie” – „pięć razy więcej niż we wszystkich innych państwach razem wziętych” – „nagminne łamiąc” przepisy kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego. Doświadczenie, zwłaszcza Polski, uczy, że sytuację prześladowanych poprawić może jedynie konsekwentne i jednoznaczne zaangażowanie społeczności międzynarodowej.

Pod wpływem nacisków zachodnich przywódców i światowej opinii publicznej przed dwoma laty Pekin nawiązał kontakty z wysłannikami politycznego i duchowego przywódcy Tybetańczyków, Dalajlamy. W obecnej sytuacji międzynarodowej proponowane przez Dalajlamę rozwiązanie – które aktywnie popierają przywódcy wielu państw demokratycznych – polegające na pozostaniu Tybetu w granicach ChRL i zagwarantowaniu Tybetańczykom rzeczywistej autonomii w ich ojczyźnie, wydaje się jedną z nielicznych konstruktywnych alternatyw dla przemocy, terroryzmu i wojen. W ostatnich miesiącach dialog ten wydaje się jednak tracić tempo. Apelujemy więc do Pana Prezydenta o wyrażenie zaniepokojenia naruszaniem praw człowieka w ChRL oraz jednoznaczne poparcie procesu negocjacji tybetańsko-chińskich.

  Z wyrazami szacunku,

podpis

Danuta Przywara
Wiceprezes Zarządu

Raporty HFPC TCHRD TIN Inne Teksty Strona główna