Teksty. Z perspektywy Chińczyków
Share
Nie mam żadnych wrogów. Moje ostatnie słowo
Liu Xiaobo
W moim życiu trwającym już ponad pół wieku punktem zwrotnym był czerwiec 1989 roku. Należałem do pierwszego rocznika, który wrócił na uczelnie po rewolucji kulturalnej. Licencjat, magisterium, doktorat - gładko płynąłem z prądem akademickiej kariery. Potem zacząłem uczyć w Pekińskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Cieszyłem się sympatią studentów i udzielałem publicznie, pisząc artykuły i książki, które budziły spore zainteresowanie w latach osiemdziesiątych, co sprawiało, że zapraszano mnie do wygłaszania wykładów w kraju oraz odwiedzania uczelni w Europie i Stanach Zjednoczonych. Stawiałem sobie jeden warunek: i jako człowiek, i jako pisarz kierować się będę uczciwością, odpowiedzialnością oraz godnością. Ponieważ wróciłem z USA, aby być częścią Ruchu 1989, zamknięto mnie w więzieniu za „kontrrewolucyjną propagandę i podżeganie". Zakazano mi też - ukochanego - nauczania oraz publikowania i przemawiania w Chinach. Nauczyciel stracił katedrę, pisarz prawo publikowania, a intelektualista możliwość wypowiadania się na głos za ujawnienie swoich poglądów politycznych i udział w pokojowej manifestacji demokratycznej. To tragedia. Dla mnie oraz dla Chin, które od trzech dekad żyją procesem reform i otwarcia.
Kiedy myślę o tym teraz, ze zdumieniem dochodzę do wniosku, że najbardziej dramatyczne wydarzenia w moim życiu po czwartym czerwca miały miejsce w Pekińskim Pośrednim Sądzie Ludowym, gdzie dano mi szansę zabrania publicznie głosu w styczniu 1991 roku i dzisiaj. Choć przestępstwa, o które oskarżano mnie wtedy i teraz, nazywają się inaczej, w istocie nic ich nie różni: to zbrodnie słowa.
Minęło dwadzieścia lat, lecz duchom czwartego czerwca - które zaprowadziły mnie na ścieżkę politycznego sprzeciwu - wciąż nie daje się spocząć w grobie. Po zwolnieniu z więzienia Qincheng w 1991 roku odebrano mi prawo do zabierania głosu we własnym kraju inaczej niż za pośrednictwem zagranicznych mediów. Byłem przez to śledzony, inwigilowany i przez trzy lata reedukowany przez pracę. Dziś wraża mentalność reżimu sadza mnie ponownie na ławie oskarżonych. Wciąż jednak pragnę oświadczyć - jak przed dwudziestu laty w „Deklaracji strajku głodowego drugiego czerwca" - nie mam żadnych wrogów i nie ma we mnie nienawiści. Żaden śledzący, zatrzymujący i przesłuchujący mnie policjant, żaden skarżący prokurator i orzekający sędzia nie są mi wrogami. Choć nie w smak mi inwigilacja, przewód i kraty, szanuję państwa (w tym sprawujących dziś nade mną pieczę prokuratorów Zhanga Rongge i Pan Xueqinga). Nasze niedawne przesłuchanie nacechowane było szacunkiem i zaufaniem.
Nienawiść nie wytrzymuje próby rozumu i sumienia. Cień wrogości zatruje ducha narodu, podłoży ogień pod stos bolesnych, moralnych wątpliwości, zdepcze powiew tolerancji i wolności. Dlatego właśnie, śledząc rozwój kraju i zmiany społeczne, marzę o ostudzeniu najczystszą miłością wrogości i nienawiści reżimu.
Każdy wie, że nasz kraj zawdzięcza rozwój i przemiany społeczne procesowi reform, w których boom gospodarczy i harmonia społeczna zastąpiły „gwiazdę przewodnią walki klasowej" epoki Mao Zedonga. Proces eliminacji psychologii walki oznaczał stopniowe odchodzenie od logiki nienawiści i „klasowego zezwierzęcenia". To właśnie przywracało zaufanie między nacjami, kładąc tamę imperializmowi i rewizjonizmowi. „Mentalność wroga" zacierały mechanizmy rynkowe, dywersyfikacja kultury oraz stopniowe krzepnięcie rządów prawa. Nawet na scenie politycznej, gdzie o postępy najtrudniej, reżim zaczął tolerować pluralizm społeczny oraz wkładać mniej siły w miażdżenie opozycyjnych poglądów (przy okazji ruch z 1989 roku przestał być „buntem", stając się „niepokojem"). Wszystko to torowało drogę do uznania uniwersalizmu praw człowieka. W 1997 i 1998 roku rząd Chin podpisał najważniejsze międzynarodowe traktaty praw człowieka. Sześć lat później Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych znowelizowało konstytucję, wpisując poszanowanie praw człowieka w katalog chińskich rządów prawa. Obecny reżim ramy te poszerza, mówiąc bez końca o budowaniu „harmonijnego społeczeństwa" i „stawianiu na pierwszym miejscu człowieka".
Doświadczam tych dobrodziejstw od chwili zatrzymania.
Choć od roku konsekwentnie powtarzam, że jestem niewinny, a postawione mi zarzuty urągają konstytucji, osadzony w dwóch miejscach, poddany czterem policyjnym śledztwom i uwadze trzech prokuratorów oraz dwóch sędziów, nie zaznałem chamstwa, presji ani wymuszania zeznań. Obchodzono się ze mną spokojnie, okazując wręcz dobrą wolę. Pod koniec czerwca przeniesiono mnie z tajnego więzienia do nazywanego „Beikan" stołecznego aresztu śledczego nr 1, gdzie również widać znaki postępu.
W 1996 roku siedziałem w starym „Beikanie", widzę więc ogromną różnicę - tak w placówce, jak w obsłudze. Zwłaszcza ta druga, wrażliwa na prawa osadzonych, zmienia ich los, nadając na przykład audycje przez radiowęzeł przed posiłkami, godziną przebudzenia i udania się na spoczynek. Dzięki temu rozwiązaniu osadzeni doświadczają godności i ciepła oraz mogą przeciwstawiać się brutalności współwięźniów i pomagać w ewentualnych dochodzeniach tyczących takich kwestii. Cały czas pozostawałem pod kuratelą oficera Liu Zhenga, którego widoczna w każdym geście troska o osadzonych napawa najcieplejszymi uczuciami. Być może to mój dobry los zetknął mnie w areszcie z tym szczerym, sumiennym i życzliwym oficerem policji.
Takie właśnie poglądy i doświadczenia sprawiają, że myślę o politycznej przyszłości wolnych Chin z niewzruszonym optymizmem. Żadna siła nie zatrzyma marzeń o wolności, a nasz kraj stanie się kiedyś państwem prawa. Myślę o nim często, czekając na niezależny wyrok, który winien wytrzymać próbę czasu.
Jeżeli wolno mi powiedzieć jedno: najlepsza rzecz, jaka spotkała mnie w ciągu ostatnich dwudziestu lat, to bezinteresowna miłość mojej żony, Liu Xia. Nie dopuszczono cię dziś do sądu, chcę jednak powiedzieć, najdroższa, że niezmiennie wierzę w niewzruszoność twoich uczuć. Przez wszystkie te lata, gdy okradano nas z wolności, nasza miłość miała gorzki smak, nigdy jednak nie zwątpiłem w jej trwałość. Odsiaduję wyrok w więzieniu dotykalnym palcami; twoje mieści się w sercu. Żar tej miłości forsuje ściany i kraty, pieści skórę, ogrzewa serce, napawa ciszą i spokojem - nadaje sens każdej sekundzie wyroku. Z drugiej strony moja miłość do ciebie jest tak pełna wyrzutów sumienia i żalu, że czasami uginam się pod jej ciężarem. Jestem zimnym, smaganym ulewą kamieniem w głuszy, którego nikt nie waży się tknąć. Lecz moja miłość jest twarda, namacalna, zdolna zdusić każdą przeszkodę. Nawet jeśli zdepcą mnie w proch, wetrę go w siebie-ciebie. Całym sobą.
Najdroższa, dzięki twej miłości mam gdzieś ten proces, nie żałuję żadnej decyzji, patrzę z uśmiechem w przyszłość. I czekam tak na dzień, gdy mój kraj będzie oddychać wolnością słowa, szanować wartości, idee, wierzenia, poglądy. Kiedy pozwoli im spokojnie trwać, współistnieć, mniejszości, większości, rządzącym i najdalszym od sprawowania władzy. Mam nadzieję, że po mnie nikt już nie trafi do więzienia za otwarcie ust.
Wolność słowa to fundament praw człowieka, źródło godności, matka prawdy - dławienie ich zaś: przeciwieństwo.
Mówię - to znaczy korzystam z konstytucyjnego prawa przysługującego każdemu obywatelowi ChRL. Jeśli komuś się to nie podoba, niech skarży - nie mam nic przeciw.
23 grudnia 2009
Liu Xiaobo jest jednym z najbardziej znanych chińskich dysydentów. Spędził dwa lata w więzieniu za udział w studenckich protestach na Tiananmen; w 1996 roku skazano go na trzy lata reedukacji przez pracę między innymi za napisanie petycji w obronie Tybetańczyków. W Boże Narodzenie w 2009 roku (tu: mowa końcowa) został skazany na jedenaście lat więzienia za udział w pracach nad Kartą 08 - publicznym apelem o reformy polityczne, rządy prawa i demokratyzację w Chinach; 8 października 2010 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-10-26: Mnich z Sogu skazany na dwanaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-10-17: Khenpo Karce skazany na dwa i pół roku więzienia w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-09-26: Siedem lat więzienia za obrażanie ludzi noszących futra chronionych zwierząt
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Raporty HFPC, 2014-09-19: Drakoński wyrok za symboliczny protest w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-09-09: Dzigme Gjaco z Labrangu skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-31: Phurbu Rinpocze z Kardze w więzieniu Mianyang
- Raporty HFPC, 2014-08-29: Mnich z Driru skazany na dziewięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-09: Drakońskie kary za protest przeciwko zaporze w Lhundrubie
- Raporty HFPC, 2014-08-06: Ośmiu skazanych po zamachu w Dege
- Raporty HFPC, 2014-06-27: Zwolnienie o północy, by zapobiec powitaniu więźniarki w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-06-14: Władze przerywają powitanie byłego więźnia w Sertharze
- Raporty HFPC, 2014-06-07: Władze przerywają modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-05-31: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-28: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-05-20: Powtórne zwolnienie, wykluczenie ze stanu duchownego opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-18: Przedterminowe zwolnienie w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-05-14: Zwolnienie i ponowne aresztowanie opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-13: Zamknięcie szkoły, trzynaście lat więzienia dla nauczyciela w Czency
- Raporty HFPC, 2014-04-26: Przedterminowe zwolnienie komika z Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-04-05: Sołtysi z Driru skazani na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-03: Pisarz z Driru skazany na trzynaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-02: Osiemnaście lat więzienia dla mnicha z Driru
- Raporty HFPC, 2014-03-31: Popularny pisarz zwolniony w więzienia w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2014-03-23: Dwanaście za lat więzienia za udział w pokojowym proteście w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-02-10: Drakońskie wyroki w Driru
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Raporty HFPC, 2014-01-15: Przedterminowe zwolnienie mnicha-pisarza z Labrangu
- Raporty HFPC, 2014-01-10: Trzech skazanych za samospalenia w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-01-02: Sześć lat więzienia rok po samospaleniu w Sangczu
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2013-12-28: Zamykanie obozów, przedterminowe zwolnienia w Qinghai i Gansu
- Raporty HFPC, 2013-12-25: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-12-23: Pieśniarz i dwóch innych skazanych na drakońskie kary w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-07: Dziewięciu skazanych po protestach w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-22: Cztery i pół roku więzienia za modły po samospaleniu w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-11-05: Okaleczony przez policję koczownik w areszcie domowym w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-11-02: Siedem lat więzienia za protesty w Kardze i Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-24: Pięć lat więzienia po samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-23: Przedterminowe zwolnienie mnicha z Luczu
- Raporty HFPC, 2013-10-11: Dziesięć lat więzienia w związku z samospaleniem w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-10-09: Dwa i pół roku więzienia za niepodległościowe okrzyki w Driru
- Raporty HFPC, 2013-09-28: Owacyjne powitanie skazanego za narysowanie zakazanej flagi w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-25: Przedterminowo zwolniony więzień z Kardze w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2013-09-18: Wyroki mnichów klasztoru Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-09-11: Przedterminowe zwolnienie schorowanego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-09-04: Mniszka torturowana w więzieniu w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-08-29: Pieśniarz z Malho skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangkje Drubpa Kjab: Łzy historii
- Raporty HFPC, 2013-08-25: Dwa lata więzienia za samospalenie w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-22: Cztery lata więzienia za protest uczniów w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-08-21: Dwa lata więzienia za „podżeganie” do samospalenia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-20: Kolejny wyrok za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-19: Kara śmierci za zabójstwo – lub samospalenie – w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-08-15: Przedterminowe zwolnienie czterech mnichów z obozu pracy w Tridu
- Raporty HFPC, 2013-08-14: Dwa i pół roku więzienia za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-12: Wyroki pięciu intelektualistów z Kardze
- Raporty HFPC, 2013-08-07: Zwolnienie „petentów” w sprawie Tulku Tenzina Delka w Njagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-03: Mnisi klasztoru Karma w Czamdo skazani na dwa i pół roku więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-30: Aresztowanie czterech „petentów” z Lithangu w Pekinie
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Dziesięć lat więzienia za przeniesienie zwłok do klasztoru w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-07-19: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-03: Przedterminowe zwolnienie czterech mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-30: Przedterminowe zwolnienie dwóch mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-24: Zwolnienie koczownika postrzelonego ponad rok temu w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-06-16: Cztery lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-06-14: Pieśniarze z Ngaby skazani na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2013-06-07: Zwolnienie okaleczonego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-05: Trzy lata więzienia za modły po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Raporty HFPC, 2013-06-02: Dziesięć lat więzienia za zabranie zwłok po samospaleniu w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-06-01: Mnich-pisarz z Gologu w więzieniu
- Raporty HFPC, 2013-05-27: Przedterminowo zwolniony więzień w areszcie domowym w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-05-16: Mnich-pisarz skazany na pięć lat więzienia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-05-08: Hospitalizacja uwięzionego mnicha klasztoru Zilkar
- Raporty HFPC, 2013-05-07: Obawy o zdrowie pisarza zwolnionego z więzienia w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2013-05-02: Kolejne zwolnienie z Czuszuru
- Raporty HFPC, 2013-05-01: Warunkowe zwolnienie Lobsanga Tenzina
- Raporty HFPC, 2013-04-21: Cztery lata więzienia za symboliczny uczniowski protest w Czabczy
- Raporty HFPC, 2013-04-15: Czterech skazanych za „separatyzm” i wysyłanie zdjęć w Malho
- Raporty HFPC, 2013-04-13: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-04-04: Więzień polityczny zwolniony w ciężkim stanie
- Raporty HFPC, 2013-04-02: Dzigme Gjaco zwolniony po siedemnastu latach więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Od czterech do sześciu lat więzienia za rozsyłanie informacji o samospaleniach w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-03-14: Pieśniarz z Juszu skazany na sześć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-13: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-05: Rok i trzy miesiące więzienia za uczczenie zmarłego w samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-02: Drakońskie kary po samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-01: Proces po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-02-24: Dwa lata więzienia za zdjęcia w telefonie
- Raporty HFPC, 2013-02-09: Drakońskie kary rok po proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-01: Sześcioro skazanych za „współudział w samospaleniu” w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-31: Kara śmierci w zawieszeniu za „podżeganie do samospaleń” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-21: Wyroki czterech mnichów z klasztoru Codun po samospaleniach w Barkhamie
- Inne raporty, 2013-01-20: Dwa lata reedukacji przez pracę za publikacje i zdjęcia Dalajlamy
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-19: Trzy lata więzienia dla mniszki z Kardze
- Raporty HFPC, 2012-12-12: Po pięć lat więzienia dla ośmiu uczniów z Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: List z więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Pięciu mnichów z Draggo skazanych na kary więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-05: Rok więzienia dla mnicha klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-16: Dwa lata więzienia za przekazywanie informacji w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-03: Wyroki za „przekazywanie informacji” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-10-02: Drakońskie kary nastoletnich mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Cering: Odwiedziny u Lamy Dzigmego, brata
- Raporty HFPC, 2012-09-18: Dziewięciu skazanych w związku z samospaleniem w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-09-17: Wyrok kolejnego mnicha z Draggo
- Raporty HFPC, 2012-09-08: Trzy lata więzienia za symboliczny protest nastolatki w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-08-21: Siedem lat więzienia za przekazywanie informacji z Ngaby
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-16: Cztery lata więzienia za udział w pokojowym proteście w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-03: Władze nie dopuszczają adwokatów do Dzigmego Gjaco z Labrangu
- Raporty HFPC, 2012-07-18: Mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Inne raporty, 2012-07-04: Więzienie za „podżeganie” do samospalenia w Themczenie
- Inne raporty, 2012-06-19: Wyroki za protest przeciwko korupcji w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-06-19: Mnich z Kirti skazany na osiem lat więzienia
- Raporty HFPC, 2012-06-03: Władze potwierdzają zgon mnicha z Draggo
- Inne raporty, 2012-05-01: Dożywocie, drakońskie kary, zatrzymania za udział w proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-04-16: Skazany na dożywocie przewieziony do szpitala
- Inne raporty, 2012-04-05: Pięć lat więzienia za symboliczny protest w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-04-05: Opat Khenpo Gjełala z Zato skazany na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2012-04-04: Popularny pieśniarz i dystrybutor płyt skazani na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Raporty HFPC, 2012-04-01: Od trzech do trzynastu lat więzienia za protesty w Draggo i Sertharze
- Inne raporty, 2012-03-21: Drakońskie kary za udział w symbolicznych protestach w Draggo i Gologu
- Inne raporty, 2012-03-13: Zatrzymania mnichów w Kardze i Nagczu
- Inne raporty, 2012-02-16: „Proces” Dzigmego Gjaco, wyrok policjanta w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-01-16: Trzy lata więzienia za udział w proteście po samospaleniu Phuncoga
- Raporty HFPC, 2012-01-13: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2012-01-05: Tybetański intelektualista skazany na cztery lata więzienia w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2011-12-26: Pięć lat więzienia za udział w proteście w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2011-12-12: Trzy lata więzienia za zerwanie chińskiej flagi
- Inne raporty, 2011-12-06: Wysokie wyroki dwóch mnichów z Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-10-31: Pisarz z Ngaby skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-09-20: Wyroki trzech mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-09-15: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2011-09-08: Kolejny skazany w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-07: Trzy lata więzienia za ulotki w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-30: Kolejne drakońskie wyroki za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-08-29: Jedenaście lat więzienia za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-07-27: Kolejny mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-07-21: Wyroki mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-07-15: Wyroki mniszek z Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Trzynastu skazanych w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pisarze i nauczyciele gnijący w więzieniach Sichuanu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-06-06: Popularny pisarz skazany na cztery lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Śmierć więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2011-05-07: Trzy lata więzienia dla mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-02: Kary więzienia dla mnichów z Dzomdy
- Inne raporty, 2011-02-09: Zwolnienie Tasziego Dhondupa
- Raporty HFPC, 2011-02-09: Dwa wyroki za udział w protestach w Kanlho
- Inne raporty, 2011-01-26: Skazani pisarze rezygnują z wniesienia apelacji
- Raporty HFPC, 2011-01-19: Samobójstwo mnicha, wyrok za czatowanie w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: To już rok
- Raporty HFPC, 2011-01-13: Cztery wyroki za próbę ucieczki z Tybetu
- Raporty HFPC, 2011-01-05: Skazanie trzech tybetańskich pisarzy
- Raporty HFPC, 2011-01-03: Dwa lata więzienia za wizytę w Indiach
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2010-12-21: Trzy lata więzienia dla mnicha z Kanlho
- Raporty HFPC, 2010-12-20: Cztery lata więzienia za ulotki w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niechaj bóstwa strzegą Krainy Śniegu
- Raporty HFPC, 2010-11-24: Dziewięć i pół roku więzienia za protest w Dzomdzie
- Raporty HFPC, 2010-11-18: Piętnaście lat więzienia dla tybetańskiego biznesmena
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tradycja protestu
- Raporty HFPC, 2010-10-13: Dwa lata więzienia za uczniowski protest
- Raporty HFPC, 2010-10-07: Dożywocie za udział w pokojowym proteście
- Raporty HFPC, 2010-09-29: Cztery lata więzienia za ukrywanie demonstranta
- Raporty HFPC, 2010-09-24: Dwa lata więzienia za protest uczniów
- Raporty HFPC, 2010-09-18: Trzynaście lat więzienia za symboliczny protest
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stare zdjęcia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Raporty HFPC, 2010-08-11: Dwa i pół roku więzienia za ulotki w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-08-09: Dwóch skazanych za protesty w Dzomdzie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rongje Adrak: To właśnie nam zrobili
- Raporty HFPC, 2010-08-02: Odrzucenie apelacji Karmy Samdupa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Do domu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Karma Samdup: W 1998 roku w Urumczi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Apel
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Szósty – co z nami będzie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Peregrynacje bloga Dolkar Co
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Mój piąty blog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rinczen Samdup w więzieniu, wandale w amoku
- Raporty HFPC, 2010-07-03: Tybetański ekolog i działacz społeczny skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Modlitwa
- Raporty HFPC, 2010-06-24: Słynny tybetański społecznik skazany na piętnaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2010-05-26: Kara śmierci w zawieszeniu, kary więzienia w Lhasie
- Raporty HFPC, 2010-05-14: Nauczycielka z Nagczu skazana na 15 lat więzienia
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Trzech skazanych w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-03-29: Siedem lat więzienia dla buddyjskiego mnicha
- Raporty HFPC, 2010-03-18: Pięć lat więzienia dla opata buddyjskiego klasztoru
- Raporty HFPC, 2010-02-26: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty HFPC, 2010-01-30: Dziewiętnaście miesięcy więzienia za „wywrotowe pieśni”
- Raporty HFPC, 2010-01-28: Czworo skazanych w okręgu Sog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-06: Sześć lat więzienia za film o poglądach Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2009-12-29: Słynny lama skazany na osiem lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mieszkańcy Njagczu: Nie uznajemy tego wyroku
- Raporty HFPC, 2009-12-03: Trzy lata więzienia za Dalajlamę w internecie
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Piętnaście lat więzienia dla twórcy tybetańskiego portalu
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Popularny pisarz i fotografik skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2009-10-27: Pekin potwierdza stracenie dwóch Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-10-22: Potwierdzenie informacji o czterech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-21: Tybetańskie źródła informują o trzech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Trzy wyroki za protest w Draggo
- Raporty HFPC, 2009-10-06: Piętnaście lat więzienia za przekazywanie informacji
- Raporty HFPC, 2009-09-30: Wyrok, aresztowania w Ngabie
- Raporty HFPC, 2009-08-27: Cztery wyroki za udział w zeszłorocznych protestach
- Raporty HFPC, 2009-08-21: Wyroki mnichów z klasztoru Sera
- Raporty HFPC, 2009-08-15: Osiem wyroków za protest po samobójstwie mnicha w Gologu
- Raporty HFPC, 2009-08-13: Pięć lat więzienia za protest, groźby władz w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-08-10: Kary dwóch lat więzienia dla trzech Tybetańczyków z Dzomdy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawo w Chinach, prawo w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Dwa lata więzienia za opuszczenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Trzy lata więzienia za symboliczny protest w 2007 roku w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wyższy Sąd Ludowy Prowincji Yunnan: Wyrok w sprawie apelacji Gonpo Ceranga
- Raporty HFPC, 2009-05-27: Piętnaście lat więzienia dla mnichów z Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Dożywocie dla mnicha z Labrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez sprawiedliwości w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-04-27: Dwa lata więzienia dla mnichów z Lucangu
- Raporty HFPC, 2009-04-21: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Lhasie
- Raporty CAT, 2009-04-09: Kary śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-04-08: Wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-02-20: Cztery wyroki w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-02-10: Dziewięciu skazanych, samobójstwo w Samje
- Raporty HFPC, 2009-02-05: Seria niejawnych procesów w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-01-28: Kolejne wyroki w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Inne raporty, 2008-12-23: Kolejne wyroki za udział w protestach
- Inne raporty, 2008-11-21: Kolejne wyroki w Sichuanie
- Raporty ICT, 2008-11-18: Pięć lat więzienia za rozmowę telefoniczną
- Raporty TCHRD, 2008-11-05: Wyroki za udział w protestach w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-11-04: Czternastu skazanych za marcowe protesty
- Raporty HFPC, 2008-10-14: Dożywocie za „spowodowanie wybuchu”
- Inne raporty, 2008-10-03: Wyroki za „działalność terrorystyczną”
- Raporty HFPC, 2008-07-31: Kolejne wyroki za udział w marcowych protestach
- Raporty HFPC, 2008-07-11: Kolejne wyroki za udział w lhaskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Inne raporty, 2008-05-13: Wyroki i protesty mniszek w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Wyroki 30 Tybetańczyków w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-29: Sąd w Lhasie skazuje 17 Tybetańczyków
- Inne raporty, 2008-03-07: Władze chińskie każą mnichom wrócić do Baikaru
- Raporty TCHRD, 2008-02-02: Trzy lata dla mnicha za „podżeganie mas”
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Inne raporty, 2007-12-04: Krewni skazanych koczowników wnoszą apelacje
- Raporty ICT, 2007-11-21: Wyroki za szpiegostwo i separatyzm w Kardze
- Raporty TCHRD, 2007-11-20: Długoletnie kary więzienia dla Tybetańczyków z Lithangu
- Inne raporty, 2007-10-31: Proces Rongje Adraka
- Inne raporty, 2007-08-02: Setki Tybetańczyków protestują w obronie Tulku Tenzina Delka
- Raporty ICT, 2007-06-28: Sonam Dordże – relacja byłego więźnia politycznego
- Inne raporty, 2007-03-10: Trzy lata więzienia za posiadanie nagrań Dalajlamy
- Inne raporty, 2007-03-07: Zwolnienie uwięzionego za przekazywanie informacji o Tenzinie Delku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Raporty HFPC, 2006-12-18: Złagodzenie kary Ngałanga Phulczunga
- Raporty ICT, 2006-12-02: Obawy o bezpieczeństwo więźnia po spotkaniu z przedstawicielem ONZ
- Raporty TCHRD, 2006-11-24: Były więzień polityczny skazany na 12 lat więzienia
- Raporty TCHRD, 2006-11-14: Pięć lat więzienia za ulotki
- Raporty ICT, 2006-11-09: Wyrok za mówienie o braku wolności
- Raporty ICT, 2006-08-09: Tybetański intelektualista skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty TCHRD, 2006-07-25: Dziesięć lat więzienia za notatki
- Raporty HFPC, 2006-06-29: Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron
- Inne raporty, 2006-06-16: Władze chińskie zatrzymują pięcioro Tybetańczyków
- Raporty ICT, 2006-05-31: Dwie „śpiewające mniszki” uciekają z Tybetu
- Raporty ICT, 2006-05-12: Wysokie kary za „separatyzm"
- Raporty ICT, 2006-04-08: Uwięzienie tybetańskiego mnicha w Colho
- Raporty ICT, 2006-03-15: Phuncog Njidrol, ostatnia z „mniszek z Drapczi, w USA
- Raporty ICT, 2006-03-09: Złagodzenie kary i przeniesienie Bangri Rinpocze
- Raporty HFPC, 2006-03-01: Złagodzenie kar Bangri Rinpocze i Nimy Czodron
- Raporty HFPC, 2006-02-07: Skazanie pięciorga Tybetańczyków w Gansu
- Raporty ICT, 2006-01-20: Nowy zakład karny w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2006-01-10: Nowe więzienie w okręgu Czuszur TRA
- Raporty ICT, 2005-09-13: Niepokojące doniesienia o stanie Bangri Rinpocze
- Inne raporty, 2005-09-02: Sąd w Szigace przyznaje się do skazania ponad 20 „reakcjonistów”
- Inne raporty, 2005-08-13: Wyroki za zdjęcia, wykłady Dalajlamy
- Raporty TCHRD, 2005-05-14: Trzy lata więzienia za plakat
- Raporty TCHRD, 2005-05-11: 11 lat więzienia za tybetańską flagę
- Raporty TIN, 2005-04-07: Zwolnienia po zakończeniu kar
- Inne raporty, 2005-03-25: Terminowe zwolnienia; podwyższenie wyroku
- Raporty HFPC, 2005-03-17: Przedterminowe zwolnienie Rebiji Kadeer
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Cena oporu – moja historia
- Inne raporty, 2005-02-13: Skazanie pięciu mnichów w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnice Tybetu
- Raporty TIN, 2005-02-04: Złagodzone kary – nowe informacje o więźniach politycznych
- Inne raporty, 2005-01-28: Krewni skazanego mnicha przekonani o jego niewinności
- Raporty HFPC, 2005-01-26: Wyrok Tulku Tenzina Delka – dożywotnie więzienie
- Raporty HFPC, 2005-01-05: Nowe wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty TIN, 2004-02-06: Więźniowie polityczni w Tybecie – zmiana trendu
- Inne raporty, 2004-02-01: Tenzin Delek – losy tybetańskiego mnicha [pdf]
- Raporty TCHRD, 2003-01-01: Lista znanych więźniów politycznych, styczeń 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Raporty TIN, 2002-08-02: W interesie państwa: Więźniowie polityczni w Tybecie 1987-2001
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Raporty TCHRD, 2001-07-21: Lista więźniów politycznych w Drapczi
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Najmłodsi więźniowie polityczni Chin
- Raporty HFPC, 1998-01-01: Lista przestępstw za które grozi kara śmierci
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.