Dzigme Gjaco, jeden z najbardziej znanych tybetańskich więźniów politycznych, został zwolniony z Czuszuru (do którego w 2005 roku przeniesiono większość skazanych z osławionego Drapczi) i 1 kwietnia przewieziony przez policję w rodzinne strony w Sangczu (chiń. Xiahe), w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu. Według źródła Radia Wolna Azja (RFA) pięćdziesięciodwuletni były mnich „sprawia wrażenie bardzo osłabionego, utyka, ma kłopoty z sercem i niedowidzi".
Dzigme Gjaco, założyciel Związku Tybetańskiego Ruchu Niepodległościowego, został skazany w 1996 roku na piętnaście lat więzienia za „kierowanie organizacją kontrrewolucyjną". Osadzono go w Drapczi, w którym jak wszyscy skazani za przestępstwa polityczne był wielokrotnie bity i torturowany.
W 2004 roku skazano go dodatkowo na karę trzech lat pozbawienia wolności za „separatystyczne podżeganie", polegające na krzyknięciu „niech żyje Dalajlama". Rok później spotkał się w Czuszurze ze Specjalnym Sprawozdawcą ONZ ds. Tortur, za tę rozmowę został osadzony w karcerze, z którego trafił do lazaretu.
Karę łączną musiano warunkowo zmniejszyć o rok, gdyż Pekin informował agendy ONZ (uznające przetrzymywanie Dzigmego w więzieniu za „arbitralne"), że kończy się ona 30 marca 2014 roku.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych, publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach ''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy użyć wyszukiwarki na stronie głównej.