Helsińska Fundacja Praw Człowieka

10-02-2014

wersja do druku

Share

Drakońskie wyroki w Driru

 

Według niezależnych źródeł w styczniu sąd ludowy w Driru (chiń. Biru), w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego skazał na karę dziesięciu lat więzienia Kelsanga Czoklanga, duchownego zatrzymanego w Lhasie z Ngałangiem Dziamjangiem, którego 17 grudnia zakatowano w policyjnym areszcie.

 

kelsangczoklangdriru10latwiezieniastyczen2014
 

Mnicha klasztoru Tarmo, który władze kazały zamknąć pod koniec grudnia, uznano prawdopodobnie winnym „organizowania nielegalnego zgromadzenia", ale lokalne źródła Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) uważają, że naraził się władzom „wielkim oddaniem dla rodzimej kultury".

 

dordzedrakceldriru11latwiezieniastyczen2014
 

W tym samym czasie na jedenaście lat pozbawienia wolności skazano Dordże Drakcela, świeckiego, aresztowanego w październiku zeszłego roku za protest w obronie świętej góry Naglha Dzambhala (zatrzymany w tej sprawie Kunczok Drakpa zmarł na skutek tortur, a trzech innych trafiło do więzienia) oraz wystąpienia przeciwko nakazowi zawieszania chińskich flag. Jego zatrzymanie doprowadziło do rozruchów, podczas których policja otworzyła ogień do demonstrantów.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)