Teksty. Z perspektywy Chińczyków
Share
Droga do niepodległego Tybetu
Wang Lixiong
Nigdy nie myślałem poważnie o niepodległości Tybetu, ale wydarzenia z 2008 roku okazały się punktem zwrotnym, uprzytamniając mi, że to, co latami wydawało się fantazją, jest realną, dostrzeganą przez wielu perspektywą. Za tę zmianę odpowiadają wyłącznie walczące z „separatyzmem" instytucje chińskiego systemu biurokratycznego.
Wedle partyjnej ideologii od połowy XIX do połowy XX wieku Chiny były ofiarą zachodniego imperializmu. Chińczycy rozpamiętują te upokorzenia, lecz niemal nigdy nie dostrzegają imperializmu własnego państwa. Mimo późniejszych klęsk wielka terytorialna ekspansja z XVII i XVIII wieku jawi się współczesnym Chinom jako ich prawowite dziedzictwo, obejmujące Tybet.
Dziś Tybet stanowi czwartą część powierzchni Chin i ważny element polityki imperium. Zajmuje się nim wiele instytucji struktur państwa, w tym trzynaście na szczeblu prowincji i ministerstwa: Tybetański Region Autonomiczny, prowincja Qinghai, prowincja Gansu, prowincja Sichuan, prowincja Yunnan, Koordynująca Grupa Robocza Komunistycznej Partii Chin, Departament Pracy Frontu Jedności, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwa, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, Ludowa Policja Zbrojna oraz Biura Informacji i Religii Rady Państwa.
Każda z tych instytucji ma wydział odpowiedzialny za Tybet i karmi rzesze biurokratów, którzy zawdzięczają mu swoje kariery. Jedenaście innych struktur (znów tylko najwyższego szczebla) nie zajmuje się nim bezpośrednio, ale posiada komórki odpowiedzialne za walkę z „separatyzmem": Centralna Komisja Polityki i Prawa, Koordynująca Grupa Robocza KPCh ds. Xinjiangu, Region Autonomiczny Xinjiang, Korpus Produkcji i Budownictwa Xinjiangu, Region Autonomiczny Mongolia Wewnętrzna, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Państwowa Komisja ds. Etnicznych, Biuro Rady Państwa ds. Tajwanu, Biuro ds. Hongkongu i Makau oraz Biura Łącznikowe w obu tych Specjalnych Regionach Administracyjnych.
W sumie mamy więc dwadzieścia cztery potężne instytucje „antyseparatystyczne", dysponujące wielką władzą, ogromnym personelem i środkami. Po „incydencie 14 marca" to one podejmowały wspólnie najważniejsze decyzje - w przeciwieństwie do czasów Mao czy Denga, kiedy to biurokracja wykonywała polecenia najwyższego przywódcy budując front jedności, „dławiąc rebelię" czy ogłaszając stan wojenny. Podczas ostatnich wydarzeń w Tybecie liderzy byli bierni, wszystkim zajęła się rosnąca w oczach biurokracja.
Ten mechanizm podejmowania decyzji nie ma jednak wiele wspólnego z delegowaniem w dół prerogatyw. W tym samym marcu premier Wen Jiabao, uczestniczący akurat w szczycie w Laosie, wezwał Dalajlamę do „użycia wpływów" i uspokojenia sytuacji w Tybecie. Rzecz bez precedensu, która wywołała międzynarodowe spekulacje na temat „nowego podejścia" najwyższych władz. I co? I nic - żadnej zmiany w poczynaniach instytucji „antyseparatystycznych", co świadczy o tym, że proces decyzyjny w sprawie Tybetu nie wymaga udziału najwyższych przywódców. Nawet jeśli zabierają oni głos, ich słowa nie stają się ciałem, o ile nie pokrywają się z planami biurokracji. Nad przyczynami tego stanu rzeczy zastanowimy się później, stwierdzając jedynie, że ów mechanizm wydaje się już dobrze zakonserwowany.
Podejmowanie decyzji na najwyższym szczeblu z jednej strony prowadzi do brutalności i absurdów, z drugiej jednak może zaowocować rozwagą i wizją niezbędnymi do zmiany i przełomu. Te dwie skrajności często sąsiadują z sobą w kapryśnych umysłach władców. Kiedy jednak proces decyzyjny zostaje zdominowany przez zbiurokratyzowane instytucje, prawdopodobieństwo dramatycznego zwrotu wydaje się znacznie mniejsze. Biurokracja jest z natury sztywna, nieelastyczna i twardogłowa, a co najważniejsze, rozrastając się bez końca, nie zrobi nic, co godziłoby w jej interesy. Kiedy kłócą się one z interesem publicznym, nieodmiennie staje się destruktywna, nie oglądając się nie tylko na społeczeństwo, ale i na przywódców, którym winna wiernie służyć. W ten sposób działania struktur odpowiedzialnych za walkę z separatyzmem nieuchronnie popychają Chiny ku przepaści secesji. Mając to w pamięci, poddajmy analizie marcowe wypadki w Tybecie.
Do ulicznych protestów i aktów przemocy podobnych do lhaskiego „incydentu 3.14" dochodzi w Chinach właściwych codziennie. Władze reagują na nie z wyćwiczoną głupotą, gdyby jednak zastosowały wypróbowaną taktykę - blokada informacyjna, pasywne wyciszenie, niepodsycanie konfliktu, kij dla liderów i marchewka dla reszty uczestników, rozładowujące wściekłość tłumu ukaranie kozła ofiarnego na niskim szczeblu - w Tybecie nie uruchomiono by reakcji łańcuchowej, której byliśmy świadkami.
Biurokratom odpowiedzialnym za region taka niewzruszoność jednak nie odpowiada. Po pierwsze, Tybet znajduje się w centrum zainteresowania społeczności międzynarodowej, co sprawia, że każdy błędny ruch wywołuje dyskusje oraz ostrą krytykę. Po drugie, lokalne niepokoje stawiają w trudnym położeniu prezydenta Hu Jintao, który był tu sekretarzem, a to musi budzić przerażenie każdej instytucji biurokratycznej. Po trzecie, skoro rząd bez końca powtarza, że w Tybecie „nigdy nie było tak dobrze", jakikolwiek incydent staje się po prostu niewytłumaczalny.
Zgodnie z zasadą dynamiki polityki chińskiej, jeśli za jakąś sprawę odpowiada konkretna osoba bądź departament, można znaleźć kozła ofiarnego, rozładowując w ten sposób sytuację i nie potęgując napięcia między różnymi strukturami biurokratycznymi. Po dekadach gigantycznych nakładów i wysiłków odpowiedzialnością za poważne rozruchy w Tybecie nie da się jednak obarczyć jednej instytucji, ponieważ jednoznacznie dowodzą one fiaska polityki Chin w całym regionie. Polityki, którą planowały i realizowały wszystkie wymienione wcześniej organy władzy. Przyznanie się do porażki oznaczałoby kolektywną klęskę. Nikt nie byłby bez winy, co mogłoby przekreślić kariery niezliczonych aparatczyków. W tych okolicznościach biurokraci odpowiadający za walkę z separatyzmem muszą działać ręka w rękę i pomagać biurokratom od Tybetu uniknąć kary za fiasko wspólnej polityki.
Najlepszym sposobem jest, rzecz jasna, przeniesienie brzemienia odpowiedzialności na cudze barki, a więc obarczenie winą „separatystycznej, wywrotowej kliki Dalaja", ponieważ każdy, nawet najlepszy wykręt o charakterze „wewnętrznym" wróciłby jak bumerang do samych biurokratów, którym w tej sytuacji całkowitą bezkarność gwarantuje jedynie wróg zagraniczny. Już pierwszego dnia administracja Tybetańskiego Regionu Autonomicznego powiadomiła więc agencję Xinhua, że dysponuje „wystarczającymi dowodami, iż incydent zorganizowała i z premedytacją zaplanowała klika Dalaja". Słowa te w jednej chwili stały się oficjalnym sloganem wszystkich instytucji „antyseparatystycznych". Do dziś nie przedstawiły one żadnych „dowodów", lecz nie stanowi to dla nich problemu. Cel był prosty - bezzwłocznie urobić opinię publiczną - i został osiągnięty. Kłamstwo stało się wzorcem, aksjomatem narzucającym zdanie społeczeństwu (i najwyższym władzom).
Źródło wyznaczyło bieg całej rzeki. Oficjalne stanowisko, rozgrzeszające biurokratów, pociągnęło za sobą stosowne działania - i ich konsekwencje. Przez cztery godziny 14 marca siły policyjne trzymały się na uboczu, umożliwiając eskalację przemocy w centrum miasta. Wielu nie mogło pojąć tego dziwnego zjawiska. Przedstawiono wiele interpretacji, do mnie najbardziej przemawia ta o bierności „dalekowzrocznej". Trzeba było czasu na ściągnięcie kamer i sprowokowanie aktów gwałtu, które uzasadniałyby brutalną reakcję i dawały szansę na rejestrację przemawiających do wyobraźni obrazów. Gdyby uzbrojone oddziały stłumiły niepokoje w zarodku, nie byłoby przecież co pokazać. Leżałoby to w interesie ludzi, ale nie biurokratów, których krytykowano by za granicą za niepotrzebne użycie siły, irytując tym być może przełożonych w Pekinie. Aparatczycy woleli zatem poczekać, aż przemoc wymknie się spod kontroli i uzasadni oskarżenia o „premedytację i planowanie", by świat i stolica nie mogły nic zarzucić późniejszej interwencji.
To cecha charakterystyczna każdego systemu autokratycznego: każda komórka systemu myśli przede wszystkim o sobie. Biurokratów nie interesują prawdziwe przyczyny ani nawet najtragiczniejsze konsekwencje; będą bronić swoich interesów, nie zważając na cenę.
Od konfliktu etnicznego do nienawiści rasowej
Po incydencie 3.14 biurokraci musieli przekonać o słuszności swoich decyzji przywódców w Pekinie, własną opinię publiczną i społeczność międzynarodową. Sięgnęli więc po wszystkie dostępne media, którym przekazali swoje stanowisko, odcinając jednocześnie od świata centrum wydarzeń i uniemożliwiając tym samym niezależną ocenę sytuacji. Kiedy do podobnych wydarzeń dochodzi w Chinach właściwych, gazety najczęściej milczą, a o pokazywaniu zdjęć w telewizji w ogóle nie ma mowy. To zupełnie niezwykłe, że po kilku godzinach do kraju i w świat popłynęły zdjęcia Tybetańczyków atakujących Hanów. Bez żadnej analizy przyczyn, z podsycającym nacjonalistyczną nienawiść przesłaniem o udziale „zagranicznych separatystów".
Konflikt etniczny jest kluczem do ewentualnej secesji, dlatego też należy unikać go jak ognia. Niestety instytucje „antyseparatystyczne" widzą to zupełnie inaczej. W pełni świadome potencjalnych konsekwencji, wolą rozgrywać podobne zatargi dla własnych korzyści. Podsycając nacjonalistyczne uczucia Chińczyków oraz nienawiść do wroga, nie tylko chowają się za kurtyną, która uniemożliwia kwestionowanie ich poczynań, ale i wmanewrowują w nie najwyższe władze. Wszelkie podejrzenia, apele o rozwagę czy złagodzenie napięcia zwyczajnie giną w zgiełku szowinistycznego wrzasku. Istnieje tylko ogłoszony aksjomat, wprzęgający wszelkie głosy w służbę kłamstwu biurokratów.
Propaganda tego rodzaju nie uspokaja, lecz dolewa oliwy do ognia. W latach osiemdziesiątych XX wieku do protestów dochodziło jedynie w Lhasie, teraz rozlały się one na cały Tybet. Ważnym czynnikiem - wtedy rzadkość - była tu powszechnie dostępna telewizja. Sceny przemocy, które miały przekonać Hanów o słuszności brutalnej rozprawy, na Tybetańczyków działały zupełnie inaczej, stając się uniwersalnym katalizatorem erupcji ich tłumionego niezadowolenia. Ci ludzie nie tylko identyfikowali się z obrazami z Lhasy, ale i mogli uznać, że powinni w ten sam sposób dać wyraz swoim uczuciom. W wielu regionach do aktów etnicznego gwałtu doszło dopiero po telewizyjnej projekcji. Biurokraci uznali protesty za dowód „planowania i premedytacji", podczas gdy w ogóle nie były one potrzebne: wielu Tybetańczyków uznało obrazy z Lhasy za zaproszenie do wyjścia na ulice. Zmobilizowali ich do tego, cudem, sami aparatczycy.
Z drugiej strony, starannie dobierając emitowane materiały, propaganda usiłowała przekonać, że Tybetańczycy wyrzynają Hanów bez żadnego powodu, wykopując rasową przepaść między tymi narodami. Tęsknota, uczucie bliskości, jakie w ostatnich latach budzili w Chińczykach mieszkańcy Tybetu, zastąpiły strach i nienawiść wobec niewdzięcznych barbarzyńców. Internet gotował się od szowinistycznych przekleństw. Każdy Tybetańczyk odczuł na własnej skórze dyskryminację i niechęć czy to na lotnisku, w hotelu, na posterunku czy, w przypadku dzieci, w szkole. Niechęć do rządowej propagandy, która uczyniła Tybetańczyków głuchymi na język władz, przerodziła się teraz w nienawiść do Hanów. Po marcowym incydencie oba narody rozdzieliła granica krwi. Podczas igrzysk olimpijskich tybetańskie dzieci, które wcześniej kibicowały chińskiej drużynie narodowej, cieszyły się z każdego przegranego przez Chiny złotego medalu. Zmiana nastrojów wśród najmłodszych daje wyobrażenie o tym, co czeka nas w przyszłości.
Przed marcem 2008 roku istniały czynniki przemawiające za niepodległością Tybetu - zwarta grupa etniczna, religia i kultura, wytyczone przez naturę granice, wspólna historia i uznanie społeczności międzynarodowej. Brakowało tylko jednego: popychającej do secesji siły w samym Tybecie. Choć problem był zadawniony, tyczył przede wszystkim polityki, historii i kultury, absorbując urzędników państwowych, klasy wyższe, inteligencję i społeczność międzynarodową. Mao uznawał za przejaw walki klasowej, a nie etnicznej, nawet powstanie z 1959 roku i ucieczkę Dalajlamy. Protesty z lat osiemdziesiątych nie miały wielkiego wpływu na relacje chińsko-tybetańskie jako takie, ponieważ nie przekroczyły granic Lhasy. Zwykli ludzie po obu stronach żyli z sobą w harmonii czy wręcz przyjaźni. Gdyby w samym Tybecie nie pojawiła się niepodległościowa siła sprawcza, czynniki zewnętrzne, choćby niezliczone, nie zdałyby się na nic. Właśnie dlatego nigdy nie myślałem poważnie o niepodległości Tybetu.
Marzec zmienił jednak wszystko, wykopując rasową przepaść. Dysputę elit można było łatwo rozwiązać, modyfikując politykę, dokonując zmian instytucjonalnych czy też podchodząc inaczej do spraw indywidualnych, lecz konflikt etniczny, dzielący ludzi wedle kryteriów rasy i krwi, wciągnął wszystkich, kładąc się cieniem na każdym aspekcie codziennych relacji i czyniąc z nich potencjalne źródło konfliktu, podsycającego spór następny i wzajemną nienawiść w myśl zasady oko za oko, ząb za ząb, oddalając od siebie oba narody i wpychając je w ślepą uliczkę. W tym scenariuszu strona słabsza i dyskryminowana naturalnie opowie się za niepodległością, a gdy mieszkańcy całego Tybetu uznają ją za swój cel ostateczny, wszystkie wymienione przeze mnie czynniki nabiorą nowych rumieńców. Niepodległość Tybetu staje się rzeczywistością właśnie za sprawą tej kluczowej zmiany. Choć wszystko zależeć będzie od kontekstu historycznego i otoczenia zewnętrznego, z perspektywy samych Tybetańczyków wszelkie warunki zostały już spełnione. To jest punkt zwrotny. I jeśli rzecznicy wolnego Tybetu chcą komuś za to podziękować, powinni ukłonić się walczącym z separatyzmem biurokratom, którym udało się zmienić relacje chińsko-tybetańskie w konflikt rasowy.
Samospełniające przepowiednie
Ponieważ „incydent" natychmiast uznano za „zaplanowany i zorganizowany" przez „klikę Dalaja", a narodowa jedność jest dla władz absolutnym priorytetem, jedyną logiczną odpowiedzią były bezlitosne, bezwarunkowe represje. Dla rządu i biurokratów - oraz ich zbrojnego ramienia - od zasady tej nie ma odstępstw. Od tej pory tybetańska administracja wszystkich szczebli oraz siły policyjne reagowały przesadnie, dokonując masowych aresztowań, mnożąc represje, wymuszając zeznania, odcinając od świata klasztory i prześladując duchownych, co wzbudziło powszechne oburzenie Tybetańczyków i zmobilizowało ich, jako naród, do oporu. To kolejna przyczyna eskalacji konfliktu.
Karmieni partyjną ideologią i propagandą chińscy żołnierze widzieli we wszystkich Tybetańczykach separatystów i wrogów, niepotrzebnie zaogniając sytuację swoją nienawiścią oraz przemocą. Kiedy, na przykład, widzieli zdjęcia Dalajlamy, secesjonistycznego watażki, niszczyli je lub, co gorsza, zmuszali do tego Tybetańczyków, dla których jest on najwyższym przywódcą. Jeśli jakiś staruszek został pobity za próbę chronienia świętego wizerunku, jego dzieci, wnuki i sąsiedzi wpadali w najzupełniej zrozumiałą furię, mnożąc tym samym liczbę uczestników, zasięg oraz gwałtowność protestów z całym dobrodziejstwem inwentarza karabinowych strzałów i ofiar. Uznawano to za kolejny dowód „planowania i premedytacji", a więc uzasadnienie dalszych represji. Podobne wydarzenia - często całkowicie pozbawione kontekstu politycznego - miały miejsce w całym Tybecie i były wyłącznie „oporem wywołanym przez rząd".
Po studenckim „incydencie 4 czerwca 1989 roku" partia uznała, że „siły destabilizujące należy dusić w zarodku", co stało się myślą przewodnią i zasadą naczelną aparatu biurokratycznego. Ci ludzie są przeświadczeni, że władza i siła oznaczają całkowitą bezkarność. W regionach mniejszościowych przyświecało im motto „przejmowania inicjatywy, ścinania podniesionych głów i atakowania bez uprzedzenia". Z czasem głowy nie musiały się nawet unosić. Uosobieniem tej zbrodniczej polityki był „incydent marcowy". Pretekstem dla biurokratów - a zwłaszcza dla ściągniętych z daleka, niemających pojęcia o lokalnych obyczajach żołnierzy, dla których „wszyscy barbarzyńcy muszą być rebeliantami" - stawały się nawet absolutnie apolityczne święta, wyścigi konne czy pradawne ceremonie religijne. W oczach tych ludzi każde zgromadzenie oznaczało bombę z opóźnionym zapalnikiem. Ponieważ mieli „atakować" i „ścinać głowy, nim się podniosą", zakazywali wszystkiego, czego nie narzucił rząd, a jeśli nie było to możliwe, ściągali posiłki, otaczali „ognisko niepokoju" i wymachiwali ciężkim uzbrojeniem. Reakcję łatwo sobie wyobrazić: „Czemu wy możecie mieć swoje igrzyska, a nam nie wolno zorganizować wyścigów?". Sfrustrowani Tybetańczycy, stojący oko w oko z bezczelnymi, brutalnymi żołnierzami, którzy widzieli w nich wyłącznie potencjalnych wrogów, eksplodowali po jednym słowie. Władze zaś uznawały, że miały rację, widząc w masowych zgromadzeniach katalizatory „incydentów", i zakazywały kolejnych świąt, jak gdyby nie zdawały sobie sprawy, że ich środki zaradcze są przyczynami problemów.
Nawet z perspektywy władzy „duszenie w zarodku" nie jest rozsądną strategią, ponieważ nie ukazuje on charakteru problemu. Niektóre nie są wrogami „stabilizacji", mogą wręcz jej służyć. „Dławienie" zmienia ich naturę, mnożąc nowych wrogów, i nawet jeśli wydaje się ostoją stabilności, jest to tylko złudzenie. Zarodki wcale nie są martwe - czekają po prostu na okazję eksplodowania ze znacznie większą siłą.
Mnisi w Tybecie są racjonalni i pokojowo nastawieni. Gdyby władze słuchały uważnie i reagowały konstruktywnie, gdy duchowni spokojnie dają wyraz swemu niezadowoleniu, wyświadczyłyby przysługę sprawie stabilizacji Tybetu. Lecz dla rządzących mnisi są pasożytami zbierającymi to, czego nie zasiali, glebą korzeni Dalaja, podżegaczami i matecznikiem separatyzmu - reagują więc na nich, niczym zaprogramowani, skrajną brutalnością. Incydent 3.14 był bezpośrednim rezultatem kilku dni bicia pokojowo protestujących duchownych. Ten sam scenariusz doprowadził do lhaskich protestów w 1987 roku. Czy władze naprawdę nie mogą wyciągać żadnych wniosków z historii? Każdy, kto ma odrobinę pojęcia o tybetańskiej kulturze, wie, że mnisi, choć w biurokratach budzą tylko niechęć i pogardę, cieszą się ogromny szacunkiem Tybetańczyków. Są jednym z trzech Klejnotów buddyzmu, tradycyjną inteligencją, przewodnikami i strażnikami w świecie duchowym, żaden rodak nie zniesie więc ich obrażania i poniżania. Atakowanie mnichów przez uzbrojonych żołnierzy musi doprowadzić do rozruchów. Nie dostrzegać tego mogą tylko zaślepieni władzą imperialni biurokraci.
Władze nigdy nie pochyliły się nad tym, co zaszło, tylko reagowały, pogarszając jedynie sytuację. W całym Tybecie wzięto na celownik mnichów, w wielu wielkich klasztorach przeprowadzono uwłaczające rewizje. Nie tylko aresztowano uczestników protestów, wolność odebrano i reszcie duchownych, odcinając od świata ich świątynie. Wydalano niezarejestrowanych, ogłaszano kampanie „edukacji patriotycznej", zmuszając kler do lżenia Dalajlamy. W tej sytuacji wielu mnichów wolało uciec z klasztorów. Część z nich stoi dziś pusta. Przed marcowym incydentem większość duchownych nie zwracała uwagi na politykę, poświęcając się praktykowaniu religii. Ci ludzie nie występowali przeciwko chińskim rządom, raziły ich jedynie konkretne posunięcia władz. Marzec zmusił ich do myślenia o politycznej przyszłości Tybetu, przysparzając wielu zwolenników sprawie niepodległości.
Władze chińskie pchnęły duchownych na drugą stronę, stwarzając sobie najgroźniejszego wroga. „Posadź go wysoko, jest tylko prostą laską kadzidła - mówi o mnichach ludowa przyśpiewka. - Zepchnij nisko, jest tylko prostą laską kadzidła. Złap za głowę, zostaną ci w ręku same włosy, chwyć za tyłek, znajdziesz jeno szmaty". Innymi słowy, duchowni nie muszą się o nic martwić, stać ich na stanowczość, jednomyślność i bezkompromisowość. Nie boją się władz i dlatego stali na czele wszystkich poprzednich „incydentów". Biorąc pod uwagę ich status społeczny i wpływy, niezadowolenie oraz wołanie o niepodległość tego kręgu nie ograniczy się tylko do niego i będzie miało przemożny wpływ na wszystkich Tybetańczyków.
Inna metoda, po którą nieodmiennie sięgają biurokraci - pospieszne polowanie na dowody „premedytacji i planów kliki Dalaja" - prowadzi do masowych aresztowań, wymuszania torturami zeznań i niesprawiedliwych wyroków, co z kolei budzi powszechne niezadowolenie i frustrację Tybetańczyków. Mimo skali prześladowań biurokraci wciąż nie są w stanie przedstawić przekonujących dowodów. Wszystkie medialne oskarżenia wobec Dalajlamy były w oczach Tybetańczyków kłamstwami. Nawet tam, gdzie nie dochodziło do protestów, wywoływały niesmak i wrogość, każąc wielu ludziom zastanawiać się, czy lepszym wyjściem nie jest niepodległość. W ten sposób propaganda „antyseparatystyczna" rodzi secesjonistyczną świadomość. Rangzen, „niepodległość", nie było bardzo popularnym słowem, lecz o jego rozpowszechnienie wśród starców i młodych zadbała chińska machina „edukacyjna". Podczas „incydentu" było na ustach wszystkich - mnichów, inteligencji, chłopów, pasterzy i dzieci ze szkół podstawowych.
Tak oto spełniają się własne przepowiednie. Traktujcie Tybetańczyków jak wrogów - staną się nimi. Zwalczajcie ich separatyzm, zatęsknią za niepodległością. Analitycy nie są zgodni co do przyczyn marcowych niepokojów. Jedni uważają, że miały one charakter niepodległościowy, inni widzą w nich protest przeciwko polityce władz i nierównościom ekonomicznym. Moim zdaniem mogło nie chodzić tylko o niepodległość: było wiele innych czynników, takich jak różnice w stopie życiowej, wpływ społeczności międzynarodowej, syndrom „owczego pędu", niezadowolenie gospodarcze, napływ chińskich imigrantów itd., a rządowa propaganda dolała tylko oliwy do ognia. Niemniej jednak rezultatem tych wydarzeń było zaszczepienie w społeczeństwie tybetańskim świadomości niepodległościowej. Przy następnej okazji secesja stanie się więc spontanicznym hasłem, gwiazdą i siłą przewodnią niezliczonych Tybetańczyków.
Konflikt między Zachodem a Chinami
W ostatnich latach społeczeństwa Chin i Zachodu nie były szczególnie skonfliktowane. Chińczycy lubili Zachód i raczej ufali jego mediom. Nawet w chwilach erupcji nastrojów nacjonalistycznych chiński gniew był zarezerwowany dla zachodnich rządów. Druga strona także krytykowała przede wszystkim rząd, widząc w Chińczykach ofiary totalitarnych władz. Po „tybetańskim incydencie" prości obywatele Chin wypowiedzieli jednak dżihad zachodnim mediom i obrzucili inwektywami ludzi Zachodu. Ta zmiana postawy była rezultatem medialnej ofensywy biurokratów, jednak mechanizmy ich kontroli nad populacją spotęgowały tylko nieufność i krytycyzm społeczności międzynarodowej.
Już 14 marca władze zarządziły blokadę informacyjną, ograniczając swobodę ruchów cudzoziemców i wkrótce potem pozbywając się ich z Tybetu. Przez długi czas region był zamknięty dla obcych, a jego izolacji strzegła sieć policyjnych posterunków. Za szczególnie niebezpieczne materiały uznano zdjęcia, policja dopuszczała się jawnych naruszeń praw człowieka. Dotyczyło to nie tylko cudzoziemców - Tybetańczyków robiących zdjęcia telefonami komórkowymi wtrącano do więzień i poddawano okrutnym prześladowaniom. Przesłuchiwano nawet Hanów, konfiskując im aparaty i usuwając zdjęcia. Całkowita blokada informacyjna skazała zachodnie media na korzystanie z materiałów z drugiej ręki, co musiało wiązać się z błędami, niszczącymi reputację tych środków przekazu w oczach Chińczyków. Po raz pierwszy chińskie media wydały równą walkę zachodnim doprowadzając biurokratów do ekstazy.
Wybiórcze zniewagi i ich mariaż z brutalną polityką władz nie przekonały jednak zachodniej czwartej władzy, którą w ten sposób przepchnięto tylko na drugą stronę barykady. Choć wrogość Chin zmusiła ją do większej staranności i rozważniejszego doboru słów, spotęgowała również niechęć już nie tylko do totalitarnego reżimu, ale i fanatyzmu oraz agresji Chińczyków. Należy sądzić, że przy następnej okazji dojdzie więc do zmasowanej nagonki na Pekin. Media w dużym stopniu kształtują opinię publiczną na Zachodzie. Obrażając je i podając na tacy drugiej stronie, z całą pewnością buduje się jedynie negatywny obraz Chin w tych krajach.
Mieszkańcy Zachodu nie mogli uzyskać informacji z pierwszej ręki tylko i wyłącznie za sprawą cenzury prewencyjnej i, nie mając za grosz zaufania do chińskich mediów, zaczęli traktować podejrzliwie każde ich słowo na temat Tybetu, wychodząc z założenia, że takie blokady wymagają wyłącznie propagandowe kłamstwa. Nawet jeśli tego rodzaju wysiłki mogą przesłonić prawdę, każą zdrowo myślącym ludziom traktować każde doniesienie jak łgarstwo. Wielu mieszkańców Zachodu odpowiedziało bojkotem sztafety olimpijskiej, ponieważ był to jedyny dostępny wyraz protestu przeciwko polityce Pekinu w Tybecie.
W gruncie rzeczy instytucje biurokratyczne nie dbają o poglądy ludzi Zachodu. Wrogość Chińczyków wobec tamtego społeczeństwa służy wyłącznie budowaniu popularności władz. W tej sytuacji trudno się dziwić wielokrotnemu pokazywaniu dramatycznych scen z pogoni za zniczem, które miały jedynie podsycić niechęć Chińczyków. Mobilizowanie mas jest sztuką, którą reżimy totalitarne opanowały do perfekcji. Kiedy wydarza się coś istotnego, mieszkańcom Chin brakuje danych do krytycznego i niezależnego myślenia, co ułatwia manipulację. Choć ludzie często nie zgadzają się z rządem, większość, przekonana o świętości zasady jedności narodowej, myśli o bardzo odległym Tybecie wyłącznie w kategoriach secesji. Kiedy wszystkie kontrolowane przez rząd media jednym głosem krytykują wrogość Zachodu i jego poparcie dla sprawy „niepodległości Tybetu", nietrudno wywołać pożądane reakcje. Oficjalne relacje z marcowego incydentu wykopały przepaść etniczną nie tylko między Tybetańczykami a Hanami, ale i między społeczeństwem chińskim a zachodnim.
Poparcie dla rządu było wręcz bezprecedensowe. W internecie i na ulicach obcych miast ścierali się chińscy i zachodni patrioci. Chińczycy nie mogli oglądać CNN, ale pozwolono im je bezkrytycznie atakować. W domu protestować nie wolno, lecz za granicą odgrywano sceny rodem z rewolucji kulturalnej (a większość spektakli reżyserowały władze i ich konsulaty). Kulturalnie zdeprecjonuje to Chiny w oczach Zachodu, obsadzając je przy okazji w roli wroga wolnego świata. I nikt już nie będzie rozróżniał społeczeństwa i totalitarnego rządu.
Między obozami wrogimi niczym irracjonalni i zaślepieni kibice zwaśnionych klubów piłkarskich nie będzie miejsca na żadne rozsądne argumenty. Gdy zachodnie media i ich odbiorcy raz uznają Chińczyków za naród imperialistów, będą rzecznikami niepodległości Tybetu niezależnie od zachodzących w Chinach przemian politycznych. Nikt nie uwierzy w zapewnienia dysydentów, że Tybet odzyska wolność, gdy Chiny wybiją się na demokrację, ponieważ zmiany instytucjonalne nie mają nic wspólnego z ludzką mentalnością. W ten sposób hipotetyczne nowe Chiny komplikują sobie problem Tybetu.
KPCh nie jest dziś wierną pierwotnej ideologii partią rewolucyjną, lecz pragmatyczną i oportunistyczną grupą interesu. Teoretycznie, we własnym interesie powinna unikać konfrontacji z Zachodem, niemniej tu wszystko rządzi się logiką wewnętrzną. W autokracji, co charakterystyczne, nawet racjonalne działania obu stron mogą dać absolutnie nieprzewidywalny, nikomu niesłużący wynik. Racjonalność elementów z równowagi Nasha, przeradzająca się w szaleństwo całości, jest kluczem do zrozumienia wykreowanego przez biurokrację intelektualnego fałszu, którym obrósł już „marcowym incydent".
Wang Lixiong - chiński intelektualista, popularny pisarz, historyk i ekolog, autor zakazanego w ChRL bestsellera Huanghou („Żółte zagrożenie"), w ostatnich latach poświęcający wiele uwagi kwestii Tybetu. „Drogę" opublikowano w internecie na przełomie 2008 i 2009 roku.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-31: Nepal „nie będzie wydawał dokumentów” tybetańskim uchodźcom
- Raporty HFPC, 2014-10-28: Były dowódca Tybetańskiego Okręgu Wojskowego usunięty z partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenie jako akt oporu
- Raporty HFPC, 2014-10-26: Mnich z Sogu skazany na dwanaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-10-25: Władze Dzomdy zmuszają do powrotu wszystkich duchownych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Raporty HFPC, 2014-10-18: Zatrzymanie kolejnego samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Raporty HFPC, 2014-10-15: Modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-10-11: Komenda policji i areszt przed klasztorem w Zungczu
- Raporty HFPC, 2014-10-10: „Podniesienie rangi” Ludowej Policji Zbrojnej w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-10-08: Odwetowa kampania w Driru
- Raporty HFPC, 2014-10-07: Aresztowanie samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Prefektura Ngari Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Zasady wymiany liderów dwóch komitetów w wioskach
- Raporty HFPC, 2014-10-05: Samospalenie przed komisariatem w Gade
- Raporty HFPC, 2014-10-03: „Nieformalne rozmowy” o pielgrzymce Dalajlamy do Chin
- Raporty HFPC, 2014-09-28: Wymuszone „świętowanie” w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Larung Gar nie jest Szambalą
- Raporty HFPC, 2014-09-22: Samospalenie studenta w Coe
- Raporty HFPC, 2014-09-20: Rozbudowa policyjnego aresztu w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-19: Drakoński wyrok za symboliczny protest w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mówi Ilham Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddyzm tybetański w wydaniu partii
- Raporty HFPC, 2014-09-09: Dzigme Gjaco z Labrangu skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-09-05: Dodatkowe posterunki policyjne na szosie w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Restauracyjny rewkult w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-31: Phurbu Rinpocze z Kardze w więzieniu Mianyang
- Raporty HFPC, 2014-08-29: Mnich z Driru skazany na dziewięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-28: Władze wymuszają klakę dla „fałszywego Panczena” w Namlingu
- Raporty HFPC, 2014-08-26: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas buddyjskiego święta w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tragedia klasztoru Karma
- Raporty HFPC, 2014-08-22: Oficjalne potwierdzenie śmiertelnych ofiar tłumienia protestów w Lhasie w 2008 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wolność jest bezcenna
- Raporty HFPC, 2014-08-17: „Lhaski Konsensus”
- Raporty HFPC, 2014-08-12: Powrót uwięzionego opata do klasztoru Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy niszczą swoją broń
- Raporty HFPC, 2014-08-06: Ośmiu skazanych po zamachu w Dege
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka partii wobec religii w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-31: Intronizacja portretu Dalajlamy w Bathangu
- Raporty HFPC, 2014-07-30: Władze Driru ogłaszają własny kodeks
- Raporty HFPC, 2014-07-29: Kampania antykorupcyjna w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Popołudnie z żoną i synkiem Ilhama
- Raporty HFPC, 2014-07-18: Samobójstwo mnicha w proteście przeciwko restrykcjom w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-07-11: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2014-07-08: Potajemne obchody urodzin Dalajlamy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe zarzuty pół roku po aresztowaniu Khenpo Karmy Cełanga
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Transgraniczne aresztowanie Khenpo Karmy Cełanga z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-06-27: Zwolnienie o północy, by zapobiec powitaniu więźniarki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy dokonują samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-06-21: Komisariaty w klasztorach Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Do Lhasy z płomieni
- Raporty HFPC, 2014-06-15: Zamknięcie okręgu Pasze, restrykcje przed „Kalaczakrą” w Indiach
- Raporty HFPC, 2014-06-14: Władze przerywają powitanie byłego więźnia w Sertharze
- Raporty HFPC, 2014-06-13: Nadzwyczajne środki kontroli Ujgurów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-06-11: Specjalne środki bezpieczeństwa z powodu ceremonii buddyjskiej w Coe
- Raporty HFPC, 2014-06-05: Władze w Darcedo aplikują duchownym „pięć radości”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Tan Zuoren: Piękno ostateczne
- Raporty HFPC, 2014-06-01: Przymusowe „ćwiczenia antyseparatystyczne” w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-31: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-28: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O skutkach tak zwanych dziesięciu nowych cnót
- Raporty HFPC, 2014-05-22: Kampania wymuszania „lojalności” w Pemie
- Raporty HFPC, 2014-05-20: Powtórne zwolnienie, wykluczenie ze stanu duchownego opata z Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czojing Kalden: To karma
- Raporty HFPC, 2014-05-18: Przedterminowe zwolnienie w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-05-17: Władze wymuszają zmianę zarządu klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2014-05-14: Zwolnienie i ponowne aresztowanie opata z Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetański hymn w Chinach
- Teksty. Z perspektywy świata: Jewher Ilham: O tacie
- Raporty HFPC, 2014-04-27: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-04-26: Przedterminowe zwolnienie komika z Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-04-24: Nękanie krewnych po samospaleniu w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co wpychają się do domów i świątyń z „portretami przywódców”?
- Raporty HFPC, 2014-04-19: Krewny zatrzymany za fotografowanie samospalenia w Dału
- Raporty HFPC, 2014-04-17: Zatrzymanie nauczyciela buddyjskiego w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-04-15: Samospalenie w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Ngaba płonie
- Raporty HFPC, 2014-04-10: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Manikengo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Cmentarz męczenników” na lhaskim przedmieściu
- Raporty HFPC, 2014-04-06: Zatrzymanie kolejnego mnicha i dwóch nastolatków w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-04-05: Sołtysi z Driru skazani na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-03: Pisarz z Driru skazany na trzynaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-02: Osiemnaście lat więzienia dla mnicha z Driru
- Raporty HFPC, 2014-04-01: Więcej informacji o samospaleniu, zatrzymania w Bathangu
- Raporty HFPC, 2014-03-31: Popularny pisarz zwolniony w więzienia w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2014-03-30: Samospalenie mniszki w Bathangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Słoń i mysz
- Raporty HFPC, 2014-03-26: Zgon mnicha, który dokonał samospalenia, zatrzymania w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-03-25: Zatrzymanie sześciu mnichów w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-03-23: Dwanaście za lat więzienia za udział w pokojowym proteście w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-03-22: Zgon mnicha, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-03-21: Zgon warunkowo zwolnionego więźnia w Maczu
- Raporty HFPC, 2014-03-20: Zatrzymanie mnicha, restrykcje wobec klasztorów w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Palden: List pożegnalny
- Raporty HFPC, 2014-03-18: Czterech kolejnych zatrzymanych w Sogu
- Raporty HFPC, 2014-03-16: Rocznicowe samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-03-16: Samospalenie mnicha w Cekhogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niewzruszony opór
- Raporty HFPC, 2014-03-12: Władze dopuszczają adwokata do Khenpo Karcego z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty TIN, 1999-02-25: Marcowe rocznice: „Walka krwi i ognia” (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-03-01: Trzy lata więzienia dla mnicha z Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd ludowy okręgu Dzoge: Doraźne metody zwalczania samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-02-26: Maltretowany więzień z Maczu w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2014-02-25: Samobójstwo zamiast aresztowania w Markhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zagraniczni dziennikarze w Tybecie w latach pięćdziesiątych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Z okazji setnego posiedzenia Grupy Tybetańskiej w PE
- Raporty HFPC, 2014-02-19: Zatrzymania po samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-02-18: Zgon byłego mnicha, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-02-16: Kary zbiorowe za samospalenia w Dzoge
- Raporty HFPC, 2014-02-15: Zgon mężczyzny, który podpalił się w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-02-14: Samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-02-13: Zatrzymanie czterech mnichów w Sogu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gao Yu: Sprawa Ilhama Tohti – najnowszy w litanii błędów
- Raporty HFPC, 2014-02-10: Drakońskie wyroki w Driru
- Raporty HFPC, 2014-02-09: Tysiące wiernych żądają uwolnienia opata z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-02-08: Śmierć torturowanego demonstranta w Driru
- Raporty HFPC, 2014-02-07: Samospalenie w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2014-02-05: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-02-04: Policyjna demonstracja siły w rocznicę masakry w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-02-02: Władze Czamdo odmawiają zwolnienia opata z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Raporty HFPC, 2014-01-25: Rozprawa z „ruchem jedności”, masowe zatrzymania w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-01-24: Obawy o stan zdrowia uprowadzonego opata z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2014-01-22: Zatrzymania dwa miesiące po samospaleniu mnicha w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Raporty HFPC, 2014-01-17: Milcząca demonstracja w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właśnie zabrali Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2014-01-14: Sądy TRA zapowiadają „rozprawę z podziemiem religijnym”
- Raporty HFPC, 2014-01-10: Trzech skazanych za samospalenia w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-01-08: Zamknięcie trzech klasztorów w „niestabilnym” Driru
- Raporty HFPC, 2014-01-04: Uwięziony opat z Nangczenu apeluje o spokój
- Raporty HFPC, 2014-01-02: Sześć lat więzienia rok po samospaleniu w Sangczu
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2013-12-31: Zamknięcie klasztoru Dron w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cultrim Gjaco: List pożegnalny
- Raporty HFPC, 2013-12-28: Zamykanie obozów, przedterminowe zwolnienia w Qinghai i Gansu
- Raporty HFPC, 2013-12-27: Szesnastu zatrzymanych za udział w demonstracji w Nangczenie
- Raporty HFPC, 2013-12-26: Troje zatrzymanych za spalenie chińskiej flagi w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-25: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-12-24: Zatrzymanie za „fałszywego tulku” Rongpo w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-12-23: Pieśniarz i dwóch innych skazanych na drakońskie kary w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-22: Zatrzymanie autora podpisanych ulotek w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-21: Demonstracja mnichów w Nangczenie
- Raporty HFPC, 2013-12-20: Zakatowanie mnicha z Driru w policyjnym areszcie
- Raporty HFPC, 2013-12-19: Samospalenie mnicha w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-12-18: Zatrzymanie dwóch mnichów w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-12-17: Najazd policji na klasztory w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-14: Zatrzymanie trzech mnichów z Driru w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Topden: Pieśń Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-07: Dziewięciu skazanych po protestach w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-05: Zgon mężczyzny, który podpalił się w Merumie
- Raporty HFPC, 2013-12-04: Samospalenie młodego mężczyzny w Merumie
- Raporty HFPC, 2013-12-03: Kolejne zatrzymania w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-26: Zwolnienia, zatrzymanie w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-24: Zatrzymanie siedmiu osób po samospaleniu w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-23: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa po samospaleniu w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-22: Cztery i pół roku więzienia za modły po samospaleniu w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-11-19: Hiszpańskie nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Uciszona w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-11-16: Zatrzymanie trzech mężczyzn za plakaty niepodległościowe w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-14: Niszczenie masztów flagowych w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-11-13: Zgon mnicha, który podpalił się w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-12: Samospalenie mnicha w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-11-10: Lokalni aparatczycy sabotują inspekcję w Zato
- Raporty HFPC, 2013-11-09: Wioski w Kardze i Juszu odmawiają wywieszania chińskich flag
- Raporty HFPC, 2013-11-08: Zatrzymanie siedemnastu osób w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-06: „Zakazany” hymn Tybetu na oficjalnej stronie chińskiej telewizji
- Raporty HFPC, 2013-11-05: Okaleczony przez policję koczownik w areszcie domowym w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana chińskiej polityki w Tybecie?
- Raporty HFPC, 2013-11-02: Siedem lat więzienia za protesty w Kardze i Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-11-01: Nadzwyczajne środki kontroli pojazdów w Kardze po ataku w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Raporty HFPC, 2013-10-26: Czystka tybetańskich urzędników po protestach przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-10-25: Zatrzymanie mniszki i młodego mężczyzny w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-24: Pięć lat więzienia po samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-23: Przedterminowe zwolnienie mnicha z Luczu
- Raporty HFPC, 2013-10-22: Kolejne zatrzymania i protesty w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-20: Zatrzymanie dwóch mnichów z Driru w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-10-18: Zatrzymanie za „antychińskie” posty i zdjęcia Dalajlamy w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-16: Odmowa zawieszania chińskich flag w Czency
- Raporty HFPC, 2013-10-15: Zatrzymanie pisarza i jego kolegi w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spowite szkarłatem sioła i klasztory Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-10-13: Zatrzymanie mnicha, protest duchownych w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-10-12: Doniesienia o czterech zabitych podczas pacyfikacji protestów w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-11: Dziesięć lat więzienia w związku z samospaleniem w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-10-09: Dwa i pół roku więzienia za niepodległościowe okrzyki w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-08: Policja otwiera ogień do demonstrantów w Driru
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Słowo na rocznicę Chińskiej Republiki Ludowej
- Raporty HFPC, 2013-10-03: Masowy protest przeciwko chińskim flagom w Driru
- Raporty HFPC, 2013-10-01: Władze zakazują pogrzebu po samospaleniu w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Grzebanie w telefonach
- Raporty HFPC, 2013-09-29: Samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-28: Owacyjne powitanie skazanego za narysowanie zakazanej flagi w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-25: Przedterminowo zwolniony więzień z Kardze w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2013-09-21: Władze odwołują konferencję o „postępowym intelektualiście” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-18: Wyroki mnichów klasztoru Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-09-17: Aresztowanie dwa lata po samospaleniu w Dału
- Raporty HFPC, 2013-09-12: Skatowanie sześćdziesięcioletniego demonstranta w Driru
- Raporty HFPC, 2013-09-11: Przedterminowe zwolnienie schorowanego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-09-10: Próba samobójstwa po fali zatrzymań w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mardziang Njug: Trędowate Kirti
- Raporty HFPC, 2013-09-04: Mniszka torturowana w więzieniu w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-09-01: Wielu pobitych i zatrzymanych – niepokoje w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-29: Pieśniarz z Malho skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-08-25: Dwa lata więzienia za samospalenie w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Teraźniejszość Tybetu przyszłością Hongkongu
- Raporty HFPC, 2013-08-23: Dwie osoby „zaginione” niemal rok po samospaleniu w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-22: Cztery lata więzienia za protest uczniów w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-08-21: Dwa lata więzienia za „podżeganie” do samospalenia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-20: Kolejny wyrok za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-19: Kara śmierci za zabójstwo – lub samospalenie – w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-08-15: Przedterminowe zwolnienie czterech mnichów z obozu pracy w Tridu
- Raporty HFPC, 2013-08-14: Dwa i pół roku więzienia za „okrzyki” w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kosztowna armia stróżów „stabilizacji”
- Raporty HFPC, 2013-08-07: Zwolnienie „petentów” w sprawie Tulku Tenzina Delka w Njagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-04: Zatrzymanie kolejnego mnicha po samospaleniu w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-08-03: Mnisi klasztoru Karma w Czamdo skazani na dwa i pół roku więzienia
- Raporty HFPC, 2013-08-01: Zwolnienie po niemal roku bezprawnego uwięzienia po samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2013-07-31: Zatrzymanie i deportacja z TRA za zdjęcia Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-07-30: Aresztowanie czterech „petentów” z Lithangu w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa bunkrów
- Raporty HFPC, 2013-07-28: Zatrzymania po samospaleniu w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-07-27: Oficjalna inauguracja okręgu Conji w prefekturze Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-26: Policyjna obława po rozrzuceniu ulotek na przełęczy w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-07-25: Władze chińskie przerywają wielką ceremonię religijną w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2013-07-23: Nowa kampania zwalczania zdjęć Dalajlamy w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Dziesięć lat więzienia za przeniesienie zwłok do klasztoru w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2013-07-21: Samospalenie osiemnastoletniego mnicha w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-07-20: Przeniesienie tybetańskiego sekretarza partii z Dzoge w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-19: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-18: Pekin „ślubuje rozprawę z nielegalnymi publikacjami” w Tybecie
- Raporty HFPC, 2013-07-13: Zatrzymanie, skatowanie drugiego mnicha w związku z protestem w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-07-10: Aparatczyk odpowiedzialny za dialog wzywa do „bezwzględnej walki z kliką Dalaja”
- Raporty HFPC, 2013-07-04: Zatrzymanie mnicha, który zakłócił partyjne uroczystości w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-07-03: Przedterminowe zwolnienie czterech mniszek w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komitet ds. Narodowości i Religii prowincji Qinghai: Komunikat w sprawie polityki wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-30: Przedterminowe zwolnienie dwóch mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-29: Pekin zaprzecza „zmianie polityki” wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-28: Władze zezwalają na portret Dalajlamy w lhaskim Gandenie
- Raporty HFPC, 2013-06-27: „Eksperymentalne” złagodzenie restrykcji religijnych w dwóch prowincjach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Inne raporty, 2013-06-25: Bezprecedensowa skala „reedukacji” w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-06-24: Zwolnienie koczownika postrzelonego ponad rok temu w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-06-22: Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”
- Raporty HFPC, 2013-06-21: Oser i Wang Lixiong w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-06-20: Chiny rejestrują wszystkich użytkowników telefonów i internetu w TRA
- Raporty HFPC, 2013-06-18: Restrykcje i ulotki po śmierci mniszki w Dału
- Raporty HFPC, 2013-06-17: Zgon mniszki, która podpaliła się w Dału
- Raporty HFPC, 2013-06-16: Cztery lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-06-15: Nowe informacje o samospaleniu mniszki w Dału
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Gówniana wolność
- Raporty HFPC, 2013-06-11: Samospalenie mniszki w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego „muszą dążyć” do „odrodzenia Dalajlamy jedynie w kraju”?
- Raporty HFPC, 2013-06-07: Zwolnienie okaleczonego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-05: Trzy lata więzienia za modły po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Raporty HFPC, 2013-06-02: Dziesięć lat więzienia za zabranie zwłok po samospaleniu w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-06-01: Mnich-pisarz z Gologu w więzieniu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Raporty HFPC, 2013-05-29: Samospalenie w Juszu
- Raporty HFPC, 2013-05-27: Przedterminowo zwolniony więzień w areszcie domowym w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-05-23: Zatrzymanie „szpiega i truciciela” w Dharamsali, w Indiach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Dhondup: List pożegnalny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana mundurów
- Raporty HFPC, 2013-05-16: Mnich-pisarz skazany na pięć lat więzienia w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Huang Hongxiang: Wszyscy grzeszymy przeciw Tybetowi
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Raporty HFPC, 2013-05-08: Hospitalizacja uwięzionego mnicha klasztoru Zilkar
- Raporty HFPC, 2013-05-07: Obawy o zdrowie pisarza zwolnionego z więzienia w Lanzhou
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Lhasy na odchodne
- Raporty HFPC, 2013-05-02: Kolejne zwolnienie z Czuszuru
- Raporty HFPC, 2013-05-01: Warunkowe zwolnienie Lobsanga Tenzina
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zakaźnie chora i izolowana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Raporty HFPC, 2013-04-26: Sprostowanie doniesień o samospaleniu kobiety w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-04-25: Informacje o samospaleniu młodej kobiety w Dzamthangu - i dementi
- Raporty HFPC, 2013-04-24: Samospalenie dwóch mnichów w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-04-23: Władze zawracają mnichów spieszących z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odmowa współpracy
- Raporty HFPC, 2013-04-18: Korekta doniesień o śmierci mężczyzny, który w lutym podpalił się w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-04-17: Samospalenie młodej kobiety w Dzamthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pokłon czcigodnym
- Raporty HFPC, 2013-04-15: Czterech skazanych za „separatyzm” i wysyłanie zdjęć w Malho
- Raporty HFPC, 2013-04-13: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-04-09: Symboliczny protest, zatrzymanie mnicha w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Inne raporty, 2013-04-07: Śledztwo po rocznicowym czuwaniu w szkole w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2013-04-04: Więzień polityczny zwolniony w ciężkim stanie
- Raporty HFPC, 2013-04-02: Dzigme Gjaco zwolniony po siedemnastu latach więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zaszkodziło Szidelingowi
- Inne raporty, 2013-03-31: „Trzynaście zakazanych czynności” w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-29: Samospalenie mnicha w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-28: Niszczenie anten satelitarnych w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-03-27: Demonstracja solidarności na pogrzebie w Dzamthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Historia Retinga Rinpoczego w krzywym zwierciadle
- Raporty HFPC, 2013-03-25: Samospalenie w Coe
- Raporty HFPC, 2013-03-24: Samospalenie matki czworga dzieci w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-03-23: Rozbudowa orwellowskiego systemu inwigilacji w TRA
- Raporty HFPC, 2013-03-22: Modlitwa w intencji Dalajlamy na skalnej ścianie w Zato
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Chińska policja chce „międzynarodowej współpracy” w związku z samospaleniem nastolatków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Od czterech do sześciu lat więzienia za rozsyłanie informacji o samospaleniach w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-03-20: Uprowadzenie mnicha, reedukacja duchownych w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-03-19: Chińska policja zaprzecza samospaleniu kobiety w Dzoge, oskarża męża o morderstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na dziesiątego marca: trwajmy w naszej kulturze
- Raporty HFPC, 2013-03-18: Samospalenie kobiety, zatrzymanie męża w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-03-17: „Rocznicowe” samospalenie mnicha w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-03-16: Zatrzymanie uciekiniera w Sertharze
- Raporty HFPC, 2013-03-15: Symboliczny protest, zatrzymanie mnicha w Bathangu
- Raporty HFPC, 2013-03-13: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Problem z „problemem”
- Raporty HFPC, 2013-03-10: Symboliczny protest, zatrzymania w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-03-08: Władze chińskie oskarżają klasztor Kirti o organizowanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nakcang Nulo: W odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2013-03-05: Rok i trzy miesiące więzienia za uczczenie zmarłego w samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-02: Drakońskie kary po samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-01: Proces po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-02-28: Pięciu aresztowanych w związku z samospaleniami w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Zniknięcie
- Raporty HFPC, 2013-02-26: Samospalenie dziewiętnastolatka w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-02-25: Samospalenie w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-02-25: Samospalenie w Luczu
- Inne raporty, 2013-02-23: Pobicie demonstrantów, zatrzymania w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2013-02-21: Pacyfikacja demonstracji w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2013-02-20: Samospalenie dwóch nastolatków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2013-02-19: Protest i zatrzymania mnichów w Markhamie
- Raporty HFPC, 2013-02-17: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-02-14: Samospalenie ojca trojga dzieci w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XIII Dalajlama Thupten Gjaco: Proklamacja
- Raporty HFPC, 2013-02-13: Samospalenie w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rozmowy w rozległej przestrzeni pomiędzy „należy” a „nie wolno”
- Raporty HFPC, 2013-02-10: Aresztowanie krewnego po listopadowym samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-02-09: Drakońskie kary rok po proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Władze chińskie informują o siedemdziesięciu zatrzymaniach w związku z samospaleniami w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-02-05: Zgon demonstranta pobitego przez policję w Gepasumdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Inne raporty, 2013-02-02: Niepokoje, zatrzymania po styczniowym samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-02-01: Sześcioro skazanych za „współudział w samospaleniu” w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-31: „Reedukacja” przełożonych trzech największych lhaskich klasztorów
- Raporty HFPC, 2013-01-31: Kara śmierci w zawieszeniu za „podżeganie do samospaleń” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-30: Doniesienia o uprowadzeniu przełożonych „trzech siedzib” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Kji: Mój bratanek spalił się dla Tybetu
- Raporty HFPC, 2013-01-29: Zmiana na stanowisku szefa rządu TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jumco: List do Jego Świątobliwości Panczenlamy
- Raporty HFPC, 2013-01-28: Brutalne pobicie samotnego demonstranta w Sertharze
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2013-01-26: Conji, nowy okręg w prefekturze Nagczu TRA
- Raporty HFPC, 2013-01-25: Xinhua informuje o aresztowaniu za podżeganie do samospalenia w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-01-24: Zgon nastolatka w trakcie próby samospalenia w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-01-23: Protest po samospaleniu w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-22: Samospalenie młodego mężczyzny w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-21: Wyroki czterech mnichów z klasztoru Codun po samospaleniach w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2013-01-19: Ośmioro zatrzymanych po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-01-18: Samospalenie w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-16: Xinhua informuje o siedmiu zatrzymaniach za podżeganie do samospalenia w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-01-14: Władze wymuszają pośpieszną kremację po samospaleniu w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Zamiast samospalenia
- Raporty HFPC, 2013-01-12: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-11: Niszczenie anten satelitarnych w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nie boję się żyć
- Raporty HFPC, 2013-01-08: Chińskie media ogłaszają koniec samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego Tybetańczycy idą w ogień?
- Raporty HFPC, 2013-01-06: Zatrzymania za organizowanie modłów po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Czagmo Kji: List pożegnalny
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-28: Uprowadzenie krewnych po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-12-27: Władze w Malho ogłaszają „zaostrzenie kontroli”
- Raporty HFPC, 2012-12-25: Informacje o lutowych zatrzymaniach w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Światło wolności w ziemi nadziei
- Raporty HFPC, 2012-12-23: Zatrzymanie dwóch mężczyzn „planujących samospalenie” w Malho
- Teksty. Z perspektywy świata: A. E. Clark: Fakowy palec Mo Yana
- Raporty HFPC, 2012-12-20: Uprowadzenie pięciu mnichów po samospaleniu w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-12-19: Trzy lata więzienia dla mniszki z Kardze
- Raporty HFPC, 2012-12-18: Monlam w intencji ofiar samospaleń w Czency
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Hu Xijin i obywatele sieci: Życie ponad polityką (samospaleń w Tybecie)
- Inne raporty, 2012-12-16: Śmierć pięciu Tybetańczyków planujących samospalenia
- Raporty HFPC, 2012-12-15: Dwa zatrzymania w związku z samospaleniami w Malho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Tybet płonie
- Raporty HFPC, 2012-12-13: Zatrzymania po samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-12-12: Po pięć lat więzienia dla ośmiu uczniów z Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o Gologu Dzigmem, zaginionym mnichu
- Raporty HFPC, 2012-12-11: Zatrzymania po uczniowskim proteście w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-12-10: Samospalenie uczennicy w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-12-10: Xinhua informuje o aresztowaniach za podżeganie do samospaleń
- Raporty HFPC, 2012-12-09: Zatrzymania w Pemie, zapowiedź surowych kar za „współudział” w samospaleniach
- Raporty HFPC, 2012-12-08: Samospalenie mnicha w Dzoge
- Raporty HFPC, 2012-12-08: Samospalenie koczownika w Luczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostatnie słowa idących w ogień
- Inne raporty, 2012-12-06: Hasła wypisane krwią, śmierć Tybetańczyka w Coe
- Raporty HFPC, 2012-12-05: Zatrzymania po fali samospaleń w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-12-04: „List gończy” za Tybetańczykiem więzionym od dwóch miesięcy w Gansu
- Raporty HFPC, 2012-12-03: Samospalenie mnicha w Pemie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamowie Rebgongu: Apel o przerwanie samospaleń
- Raporty HFPC, 2012-12-02: Samospalenie młodego mężczyzny w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Senge Dolma: Pożegnanie
- Raporty HFPC, 2012-11-30: Samospalenie w Dzoge
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Kolejny protest uczniów w Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kelsang Kjab: List pożegnalny
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Samospalenie ojca dwojga dzieci w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-11-29: Samospalenie w Coe
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Za zwolnienie Ngabo Dzigmego odpowiada RFA, nie diaspora
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Solidarnościowa głodówka w różnych regionach Tybetu
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Śmierć mężczyzny, który podpalił się przed trzema tygodniami w Driru
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Blokada szkoły, zatrzymania uczniów w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-11-28: Samospalenie nastolatka w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Departamenty pracy partii i administracji prefektury Huangnan: Zarządzenie [w związku z falą samospaleń w Rebgongu]
- Raporty HFPC, 2012-11-27: Samospalenie ojca trojga dzieci w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-11-27: Samospalenie w Dzoge
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Samospalenie w Sertharze
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Pacyfikacja uczniowskiego protestu w Czabczy
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Samospalenie mniszki w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-11-26: Samospalenie młodego mężczyzny w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-11-24: Xinhua informuje o samospaleniu w Cekhogu
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Władze prefektury Malho żądają surowego karania za samospalenia
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Samospalenie w Luczu
- Raporty HFPC, 2012-11-22: Xinhua informuje o samospaleniu w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Przede wszystkim ludzie
- Raporty HFPC, 2012-11-20: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-11-19: Samospalenie w Coszarze
- Raporty HFPC, 2012-11-18: Drugie samospalenie w okręgu Rebgong
- Raporty HFPC, 2012-11-17: Samospalenie matki dwojga dzieci w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Pokoleniowa zmiana warty na szczytach KPCh
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Xinhua informuje o kolejnym samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Samospalenie młodej kobiety w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njingkar Taszi: Testament
- Raporty HFPC, 2012-11-14: Zatrzymanie i zwolnienie dwudziestu demonstrantów w Gepasumdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rozmowa z ojcem Tamdin Co
- Raporty HFPC, 2012-11-13: Tybetański urzędnik krytykuje politykę władz w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Demokratyczny charakter biurokracji
- Raporty HFPC, 2012-11-12: Samospalenie młodego mężczyzny w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-12: Drugie samospalenie w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-11: Xinhua informuje o samospaleniu osiemnastolatka w Coe
- Raporty HFPC, 2012-11-10: Zatrzymanie wdowca po Dolkar Co w Kanlho
- Inne raporty, 2012-11-09: „Zjazdowy” zakaz zgromadzeń, blokada internetu
- Raporty HFPC, 2012-11-09: Demonstracja uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W pociągu do Lhasy
- Raporty HFPC, 2012-11-08: Zatrzymanie trzech osób w Sogu
- Raporty HFPC, 2012-11-08: Samospalenie mężczyzny w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Niechciani przez partię
- Raporty HFPC, 2012-11-07: Samospalenie młodej kobiety w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-07: Samospalenie trzech mnichów w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-11-07: Samospalenie mężczyzny w Driru
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Ponowne zatrzymanie asystenta uwięzionego filmowca w Coe
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Pięciu mnichów z Draggo skazanych na kary więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Zatrzymanie dwóch działaczy społecznych w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Istota systemu partyjnych nominacji
- Raporty HFPC, 2012-11-05: Rok więzienia dla mnicha klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-11-04: Samospalenie w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Zatrzymanie trzech mężczyzn w okręgu Sog
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Przedzjazdowa blokada Tybetu
- Raporty HFPC, 2012-11-02: Zatrzymanie czterech mnichów w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie dają nam żyć w spokoju
- Raporty HFPC, 2012-11-01: Manifestacja solidarności na pogrzebie Thubłanga Kjaba w Sangczu
- Inne raporty, 2012-10-30: Były komendant policji bohaterem Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sekwencja bliźniaczych n
- Raporty HFPC, 2012-10-28: Samospalenie dwóch młodych mężczyzn w Driru
- Raporty HFPC, 2012-10-27: Kolejne zatrzymania w klasztorze Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Dożywocie dla policjanta z Lhasy za stosowanie tortur
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Drugie samospalenie tego samego dnia w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Prefektury Gannan: Obwieszczenie [w związku z falą samospaleń]
- Inne raporty, 2012-10-24: Pacyfikacja klasztoru Bojag w Czamdo
- Raporty HFPC, 2012-10-23: Trzecie samospalenie w Sangczu w ciągu czterech dni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mechanizacja partyjnej władzy
- Raporty HFPC, 2012-10-22: Kolejne samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-10-21: Samospalenie w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-10-20: Siedmiu zatrzymanych w Serszulu
- Inne raporty, 2012-10-20: Władze w Kanlho próbują przekupić wdowę po Sengem Gjaco
- Raporty HFPC, 2012-10-19: Obława, pięciu zatrzymanych w Serszulu
- Inne raporty, 2012-10-18: Zatrzymanie czterech mnichów po samospaleniu w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro kierownictwa rynku kultury w Rebgongu: Powiadomienie [o zwalczaniu pornografii i nielegalnej działalności]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O liczbie samospaleń raz jeszcze
- Raporty HFPC, 2012-10-14: Kolejne samospalenie w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-10-12: Liczne zatrzymania po samospaleniu w Nagczu
- Inne raporty, 2012-10-08: Odwet na klasztorze w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-10-06: Samospalenie w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gudrup: Grzmot narodowego bębna uderzanego ludzkim życiem
- Raporty HFPC, 2012-10-05: Zatrzymanie mnicha z Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-04: Samospalenie w Nagczu
- Raporty HFPC, 2012-10-03: Wyroki za „przekazywanie informacji” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-10-02: Drakońskie kary nastoletnich mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Raporty HFPC, 2012-10-01: Zgon mnicha, który podpalił się w marcu w Rebgongu
- Inne raporty, 2012-09-30: Samospalenie w Zato mimo apeli diaspory
- Raporty HFPC, 2012-09-29: Udaremnienie samospalenia w Czency
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Cering: Odwiedziny u Lamy Dzigmego, brata
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Propagandowy obraz samospaleń
- Raporty HFPC, 2012-09-24: Zatrzymanie kolejnego pieśniarza w Julganie
- Inne raporty, 2012-09-21: Policja tuszuje przypadkowe zastrzelenie mnicha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-09-18: Dziewięciu skazanych w związku z samospaleniem w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-09-17: Wyrok kolejnego mnicha z Draggo
- Raporty HFPC, 2012-09-12: Biuro dla „zamorskich” Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Duszenie wrażego głosu
- Raporty HFPC, 2012-09-08: Trzy lata więzienia za symboliczny protest nastolatki w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-09-06: Procesja z portretami Dalajlamy w Bathangu
- Raporty HFPC, 2012-09-05: Zatrzymanie mnicha z Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-09-04: Kolejne zatrzymania w związku z samospaleniami w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O gaśnicach i apartheidzie
- Raporty HFPC, 2012-08-29: Zatrzymanie szóstego mnicha z Codunu w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-08-28: Samospalenie dwóch nastolatków w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chińska telewizja tłumaczy samospalenia (tylko komu?)
- Raporty HFPC, 2012-08-25: Zatrzymania w klasztorze Kirti
- Raporty HFPC, 2012-08-24: „Mocne uderzenie”, benzyna na dowód w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-08-23: „Zniknięcie” dwojga Tybetańczyków po proteście w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-21: Siedem lat więzienia za przekazywanie informacji z Ngaby
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rikjo: Testament
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-18: Zatrzymanie pięciu mnichów w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Saga Dała w płomieniach
- Raporty HFPC, 2012-08-16: Cztery lata więzienia za udział w pokojowym proteście w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-15: Zgon demonstrantów, którzy dokonali samospaleń w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-14: Dwa samospalenia, zakatowanie demonstranta w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-12: Śmierć Czopy, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-11: Olimpijski debiut i brązowy medal Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2012-08-10: Samospalenie koczownika w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-09: Protesty, zatrzymania po samospaleniu w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-08-08: Zgon Lobsanga Cultrima, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-07: Więcej informacji o mnichu, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-08-07: Samospalenie kobiety w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-08-06: Samospalenie w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-03: Władze nie dopuszczają adwokatów do Dzigmego Gjaco z Labrangu
- Inne raporty, 2012-08-02: Pobicie, zatrzymanie demonstranta w Sertharze
- Raporty HFPC, 2012-07-31: Zgon Ngałanga Norphela
- Raporty HFPC, 2012-07-30: Symboliczny protest, zatrzymanie w Gondzio
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Guo Yuhua: Nikt nie jest bezpieczny
- Inne raporty, 2012-07-19: Uspokojenie sytuacji po samospaleniu mnicha w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-07-18: Mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2012-07-17: Samospalenie mnicha w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-07-13: Przetasowanie w lhaskim komitecie partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Raporty HFPC, 2012-07-11: Zgon Cełanga Dordże w Damszungu
- Inne raporty, 2012-07-10: Samospalenie w Damszungu
- Raporty HFPC, 2012-07-10: Pobicie, zatrzymanie samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Inne raporty, 2012-07-05: Śmierć pątniczki próbującej ominąć policyjny posterunek w Czamdo
- Inne raporty, 2012-07-04: Więzienie za „podżeganie” do samospalenia w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-07-02: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Kakhogu
- Raporty HFPC, 2012-06-30: Skatowanie siedemnastolatki za symboliczny protest w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-06-29: Doniesienia o samospaleniu kobiety w Dziekundo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kłamanie wymaga odwagi
- Raporty HFPC, 2012-06-26: Zatrzymanie żony i krewnych Ngałanga Norpela w Juszu
- Inne raporty, 2012-06-25: Władze zakazują uroczystego pogrzebu w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Norpel, Tenzin Khedrup: Testament
- Raporty HFPC, 2012-06-22: Aresztowanie za udział w proteście w 2008 roku w Maczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tamdin Thar: Testament
- Raporty HFPC, 2012-06-20: Samospalenie dwóch młodych mężczyzn w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-06-19: Mnich z Kirti skazany na osiem lat więzienia
- Raporty HFPC, 2012-06-18: Zapowiedź czystki w strukturach partii w Czamdo
- Inne raporty, 2012-06-16: Symboliczny protest, aresztowanie mnicha w Czamdo
- Raporty HFPC, 2012-06-15: Samospalenie koczownika w Czency
- Inne raporty, 2012-06-14: Śmierć mnicha zakatowanego na komisariacie w Njarongu
- Inne raporty, 2012-06-12: List gończy za pieśniarzem z Ngaby
- Inne raporty, 2012-06-08: Straż graniczna nie wpuszcza powracających pielgrzymów do Tybetu
- Raporty HFPC, 2012-06-05: Obława w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-06-03: Władze potwierdzają zgon mnicha z Draggo
- Inne raporty, 2012-06-01: Tysiące osób żegnają kobietę, która dokonała samospalenia
- Inne raporty, 2012-05-31: Setki zatrzymań w Lhasie
- Inne raporty, 2012-05-30: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-05-30: Samospalenie kobiety w Dzamthangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Kiedy wzburzy się ocean, ropuchy nie znajdą schronienia
- Raporty HFPC, 2012-05-28: Chińskie media potwierdzają informacje o samospaleniach w Lhasie
- Inne raporty, 2012-05-27: Dwa samospalenia przed lhaskim Dżokhangiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przeobrażanie języka protestu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: Nie wierzcie w ich obietnice
- Raporty HFPC, 2012-05-14: Zatrzymanie mnicha, śmierć ojca w Namlingu
- Inne raporty, 2012-05-11: Nowe punkty kontrolne w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2012-05-10: Samobójstwo Tybetańczyka poszukiwanego za udział w proteście w Draggo
- Inne raporty, 2012-05-09: „Bojkot pól” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-05-08: Napięta sytuacja w Dzogczenie
- Raporty HFPC, 2012-05-07: Śmierć w płomieniach w Dału – wypadek czy demonstracja?
- Inne raporty, 2012-05-01: Dożywocie, drakońskie kary, zatrzymania za udział w proteście w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kult portretu
- Inne raporty, 2012-04-26: Masowy protest w Dzogczenie
- Inne raporty, 2012-04-26: Kampania podpisywania lojalek w Lithangu
- Raporty HFPC, 2012-04-25: Posłanie samospaleń w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2012-04-24: Zatrzymanie popularnego pieśniarza w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-04-20: Śmierć mężczyzn, którzy podpalili się w Dzamthangu
- Inne raporty, 2012-04-19: Najazd policji na kolejną wioskę w Zato
- Raporty HFPC, 2012-04-19: Samospalenie dwóch młodych mężczyzn w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2012-04-16: Skazany na dożywocie przewieziony do szpitala
- Inne raporty, 2012-04-13: Zatrzymanie trzech liderów społeczności Driru
- Raporty HFPC, 2012-04-08: Śmierć Tenpy Dardzie w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Punktem wyjścia jest autonomia wioski
- Inne raporty, 2012-04-06: Zatrzymanie dostojnika buddyjskiego w Draggo
- Inne raporty, 2012-04-05: Pięć lat więzienia za symboliczny protest w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-04-04: Popularny pieśniarz i dystrybutor płyt skazani na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego prefektury Kanlho: Obwieszczenie [w związku z zagrożeniami dla stabilizacji społecznej]
- Inne raporty, 2012-04-02: Śmierć Czimiego Paldena, niepokoje w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-04-01: Od trzech do trzynastu lat więzienia za protesty w Draggo i Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co robić?
- Raporty HFPC, 2012-03-30: Samospalenie dwóch mnichów w Barkhamie
- Raporty HFPC, 2012-03-29: Samospalenie mnicha w Ngabie
- Inne raporty, 2012-03-28: Aresztowanie popularnego pieśniarza w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-03-28: Śmierć Dziampela Jesze, zatrzymania Tybetańczyków w New Delhi
- Inne raporty, 2012-03-27: Bicie i reedukacja: rozprawa z uczestnikami protestów w Dege
- Inne raporty, 2012-03-26: Zatrzymania, polowanie na demonstrantów w Njarongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenia muszą się skończyć!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet potrzebuje taktyki
- Inne raporty, 2012-03-22: Udaremnienie dwóch samospaleń, nagrody za informacje
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mnisi klasztoru Cang w Rebgongu: Postulaty
- Raporty HFPC, 2012-03-22: Śmierć dwunastolatka po ataku policji na demonstrantów w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-03-21: Protest mnichów, oblężenie klasztoru Bora w Sangczu
- Inne raporty, 2012-03-21: Drakońskie kary za udział w symbolicznych protestach w Draggo i Gologu
- Raporty HFPC, 2012-03-21: Zatrzymanie i zwolnienie mnichów po proteście w klasztorze Bora
- Inne raporty, 2012-03-20: Ranni demonstranci w Gepasumdo
- Inne raporty, 2012-03-20: Najazd na wioskę, zatrzymania za ulotki w Dege
- Inne raporty, 2012-03-20: Zatrzymania za „planowanie protestu” w Nagczu
- Raporty HFPC, 2012-03-20: Śmierć Lobsanga Cultrima
- Raporty HFPC, 2012-03-19: „Rocznicowy” protest mnichów w Czency
- Raporty HFPC, 2012-03-19: Zatrzymania mnichów, masowy protest w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2012-03-17: Samospalenie w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-03-16: „Pięć zadań”, „dziewięć obowiązkowych”, „sześć celów” i „długoterminowe zarządzanie”
- Raporty HFPC, 2012-03-16: Samospalenie dwudziestoletniego mnicha z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ogień na górze
- Inne raporty, 2012-03-15: Rebgong: samospalenie mnicha z protestami uczniów w tle
- Inne raporty, 2012-03-14: Demonstranci z Nangczenu mają oddać się w ręce policji
- Raporty HFPC, 2012-03-14: Samospalenie mnicha, protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-03-13: Samospalenie osiemnastoletniego mnicha w Ngabie
- Inne raporty, 2012-03-13: Zatrzymania mnichów w Kardze i Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2012-03-12: Wang Lixiong: Petycja o samokrytykę i zmianę polityki wobec narodowości
- Raporty HFPC, 2012-03-12: Władze przejmują zarządzanie klasztorami w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser, Agja Rinpocze, Gade Cering: Apel o przerwanie samospaleń – strzeżcie swego życia w obliczu prześladowań
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Raporty HFPC, 2012-03-08: Jeden zabity, dwóch rannych podczas zatrzymania w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Raporty HFPC, 2012-03-06: Samospalenie osiemnastolatka w okręgu Ngaba
- Inne raporty, 2012-03-05: Samospalenie kobiety w Ngabie
- Inne raporty, 2012-03-05: Samospalenie uczennicy w Maczu
- Raporty HFPC, 2012-03-05: Zgon Rigzina Dordże, amputacja kończyn Lobsanga Kunczoka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Losarowe taszi delek
- Inne raporty, 2012-03-02: Dege: „strzelać, żeby zabić”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wygląda to tak
- Inne raporty, 2012-02-29: Wybuch bomby, śmierć zamachowca w Dege
- Raporty HFPC, 2012-02-28: Zatrzymanie za udział w demonstracji w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gonpo Namgjal z Njarongu
- Inne raporty, 2012-02-25: Zatrzymanie popularnego satyryka w Kardze
- Inne raporty, 2012-02-23: Noworoczny protest w Kardze
- Inne raporty, 2012-02-23: Internowanie i reedukacja mnichów klasztoru Zilkar w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie lepszy jeden Losar?
- Raporty HFPC, 2012-02-20: Samospalenie w Dzamthangu
- Inne raporty, 2012-02-20: Zburzenie dwóch pustelni w okolicach Lhasy
- Inne raporty, 2012-02-19: Zatrzymanie popularnego pisarza w Sertharze
- Raporty HFPC, 2012-02-18: Samospalenie mnicha w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-02-18: Zatrzymanie trzech mnichów w Tridu
- Teksty. Z perspektywy świata: Thich Nhat Hanh: W poszukiwaniu wroga człowieka
- Inne raporty, 2012-02-16: „Proces” Dzigmego Gjaco, wyrok policjanta w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-02-15: Protesty, zatrzymania, podpalenia w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-02-13: Samospalenie mnicha w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-02-12: Samospalenie mniszki w Ngabie
- Inne raporty, 2012-02-10: Zastrzelenie dwóch Tybetańczyków w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-02-10: Samospalenie mnicha w Tridu
- Inne raporty, 2012-02-09: Masowe protesty w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Biała środa w Juszu
- Raporty HFPC, 2012-02-09: Zidentyfikowano Tybetańczyka, który podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-02-08: Samospalenie w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie samospaleń i pacyfikacji protestów]
- Inne raporty, 2012-02-07: Rząd zapowiada karanie kadr za tybetańskie protesty
- Raporty HFPC, 2012-02-07: Zerwanie chińskiej flagi w Serszulu, protest w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Używany Geda Tulku
- Raporty HFPC, 2012-02-04: Trzy samospalenia w Sertharze
- Inne raporty, 2012-02-02: Ponad stu zatrzymanych po proteście w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sopa Rinpocze: Posłanie
- Inne raporty, 2012-02-01: Exodus duchownych ze świątyń w Nagczu
- Inne raporty, 2012-01-30: Zacieśnianie policyjnej kontroli na ziemiach tybetańskich
- Inne raporty, 2012-01-27: Protest w Dzamthangu, zastrzelenie kolejnego Tybetańczyka
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Powołanie Zespołu Polsko-Tybetańskiego w Sejmie RP
- Inne raporty, 2012-01-26: Władze wzmacniają siły policyjne w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2012-01-25: Okaleczenie kolejnego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ślubowanie Kardze
- Inne raporty, 2012-01-24: Sześciu zabitych, wielu rannych w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-01-24: Symboliczny protest w Ngabie, wielu zatrzymanych
- Raporty HFPC, 2012-01-24: Zastrzelenie demonstrantów w Sertharze
- Inne raporty, 2012-01-23: Śmierć na skutek tortur
- Raporty HFPC, 2012-01-23: Zastrzelenie demonstranta w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Czy można zrobić coś poza samospaleniem?
- Inne raporty, 2012-01-20: Matka: „Jestem z niego dumna”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sopa Rinpocze: Pożegnalny list
- Raporty HFPC, 2012-01-19: Aresztowanie opatów i mnichów klasztoru Karma
- Inne raporty, 2012-01-18: Fala symbolicznych protestów w Qinghai i Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego kalon tipa zapomniał odczytać jedno imię?
- Raporty HFPC: Zidentyfikowano demonstranta, który 14 stycznia podpalił się w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-16: Trzy lata więzienia za udział w proteście po samospaleniu Phuncoga
- Raporty HFPC, 2012-01-15: Kolejne samospalenie, policja strzela do demonstrantów w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-13: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Inne raporty, 2012-01-11: Starcia z policją po zastrzeleniu Tybetańczyka w Labrangu; żałoba w Darlagu
- Raporty HFPC, 2012-01-10: Potwierdzenie informacji o śmierci trzech Tybetańczyków
- Inne raporty, 2012-01-09: Samospalenie znanego lamy, protest Tybetańczyków w Darlagu
- Raporty HFPC, 2012-01-09: „Klątwa Dalajlamy”
- Raporty HFPC, 2012-01-08: Xinhua potwierdza samospalenie „złodziei” i jeden zgon w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-06: Samospalenie dwóch Tybetańczyków w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-01-05: Tybetański intelektualista skazany na cztery lata więzienia w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2011-12-26: Pięć lat więzienia za udział w proteście w 2008 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańczycy płoną za wiarę i wolność
- Inne raporty, 2011-12-06: Wysokie wyroki dwóch mnichów z Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-12-02: Samospalenie byłego mnicha z Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Migawki z Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Potwór bez łańcucha
- Raporty HFPC, 2011-11-21: Portret Dalajlamy, tybetańskie flagi w klasztorze Ragja
- Inne raporty, 2011-11-14: Ultimatum, groźby wobec mnichów klasztoru Karma
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie fali samospaleń w Tybecie]
- Inne raporty, 2011-11-10: Zatrzymanie dwóch mnichów w Kirti
- Inne raporty, 2011-11-09: Poparzony mnich odmawia szpitalnego leczenia
- Inne raporty, 2011-11-07: Tysiące osób modlą się w intencji zmarłej mniszki
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet płonie
- Raporty HFPC, 2011-11-03: Samospalenie mniszki z Dału
- Inne raporty, 2011-11-01: Ucieczka mnichów z klasztoru w Czamdo
- Inne raporty, 2011-10-28: Wybuch bomby przed budynkiem rządowym w Czamdo
- Inne raporty, 2011-10-26: Samospalenie mnicha z klasztoru Kardze
- Raporty HFPC, 2011-10-25: Samospalenie mnicha w Kardze
- Inne raporty, 2011-10-21: Wojskowa manifestacja siły w Lhasie
- Raporty HFPC, 2011-10-20: Zatrzymania mnichów Kirti, żołnierze na ulicach Ngaby
- Raporty HFPC, 2011-10-19: Postrzelenie dwóch demonstrantów w Sertharze
- Raporty HFPC, 2011-10-18: Samospalenie mniszki w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-10-16: Samospalenie byłego mnicha w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Fala samospaleń w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-10-12: Śmierć dwóch Tybetańczyków w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Miasto Pekin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Taki pomnik
- Raporty HFPC, 2011-10-07: Samospalenie dwóch kolejnych Tybetańczyków w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Śmierć i odrodzenie Dalajlamy
- Inne raporty, 2011-10-04: Samospalenie kolejnego mnicha z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Ulotka z Sertharu
- Raporty HFPC, 2011-10-03: Samospalenie piątego mnicha z klasztoru Kirti
- Inne raporty, 2011-10-02: Protesty po zerwaniu tybetańskiej flagi w Sertharze
- Inne raporty, 2011-09-27: Samospalenie dwóch mnichów w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-26: Samospalenie dwóch mnichów z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kolejnego odrodzenia
- Raporty HFPC, 2011-09-20: Wyroki trzech mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bohater narodowy
- Raporty HFPC, 2011-09-15: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I kto tu jest „orientalistą”?
- Raporty HFPC, 2011-09-08: Kolejny skazany w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-07: Trzy lata więzienia za ulotki w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-30: Kolejne drakońskie wyroki za „zabójstwo” w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewolucja Xinhai i Tybet
- Raporty HFPC, 2011-08-29: Jedenaście lat więzienia za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-08-26: Mnisi z Ngaby oskarżeni o zabójstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Ponowne zatrzymanie Dzigmego Guri
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Nowy sekretarz partii TRA
- Raporty HFPC, 2011-08-24: Czołgi, zatrzymania w Dału
- Raporty HFPC, 2011-08-17: Napięta sytuacja, oblężenie klasztoru w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-16: Samospalenie mnicha w Dału
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto zrównał z ziemią Ganden
- Raporty HFPC, 2011-08-05: Kolejny protest w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-05: Zatrzymanie trzech nastolatków w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Będą nad nami latać
- Inne raporty, 2011-08-01: Bojkot „chińskiego” Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Wielkie obchody sześćdziesiątej rocznicy”
- Raporty HFPC, 2011-07-27: Kolejny mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2011-07-19: Zatrzymanie za urodziny Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2011-07-18: Dwie nastolatki skatowane w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-15: Wyroki mniszek z Kardze
- Inne raporty, 2011-07-15: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w trzech okręgach Sichuanu
- Raporty HFPC, 2011-07-14: Zatrzymanie ośmiu mnichów w Nangczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pema Rinczen, pisarz, skatowany
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Trzynastu skazanych w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Urodziny Dalajlamy w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kanjag Cering: To nie moja rocznica
- Raporty HFPC, 2011-06-30: Demonstracje, zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-28: Protest mnichów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerab Oser: Klepsydra Gaden Podrangu
- Raporty HFPC, 2011-06-21: Demonstracje mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-17: Kolejne protesty w Kardze i Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pisarze i nauczyciele gnijący w więzieniach Sichuanu
- Raporty HFPC, 2011-06-16: Kolejny symboliczny protest w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-13: Protesty, zatrzymania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-06-09: Symboliczny protest, zniknięcie mnichów w Njarongu
- Inne raporty, 2011-06-08: Symboliczne protesty mnichów, zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-06-02: „Pensje” dla mnichów Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Śmierć więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Raporty HFPC, 2011-05-25: Nowe zatrzymania w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Imigracja pozarządowa
- Inne raporty, 2011-05-18: Zatrzymanie za niepodległościowe ulotki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Groza w Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-12: Zatrzymanie kolejnego mnicha, palenie książek w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-05-07: Trzy lata więzienia dla mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie medialnych „kontrowersji”]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Film na przemiał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Penpa Taszi: Top 10: Tybetańskie przekręty
- Raporty HFPC, 2011-05-02: Kary więzienia dla mnichów z Dzomdy
- Raporty HFPC, 2011-04-29: Pekin dementuje raporty o zabójstwach w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-04-27: Zatrzymanie mniszki w Dege
- Inne raporty, 2011-04-23: Dwoje zabitych, uprowadzenie trzystu mnichów w Ngabie
- Inne raporty, 2011-04-22: Tortury w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci Phuncoga, który się podpalił
- Raporty HFPC, 2011-04-21: Pierwsze zdjęcia z „harmonijnej” Ngaby
- Raporty HFPC, 2011-04-20: Nadzwyczajna sesja edukacji patriotycznej, „zniknięcia” w Kirti
- Raporty HFPC, 2011-04-19: Zwolniona mniszka aresztowana za powitanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Kirti – apel o zachowanie spokoju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kirti Rinpocze: Listy do rodaków i chińskich władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odgrzewany „Niewolnik” mózgu nie upierze
- Raporty HFPC, 2011-04-12: Eskalacja konfliktu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-04-11: Kordon wokół klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Mogę wybrać 110?
- Raporty HFPC, 2011-04-01: Antyrządowe plakaty, odpowiedzialność zbiorowa w Dege
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamiętam, więc jesteśmy
- Raporty HFPC, 2011-03-28: Kolejne zatrzymania w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-03-24: Nocne zatrzymania w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co nam było protestować?
- Raporty HFPC, 2011-03-18: Kremacja Phuncoga w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-03-17: Blokada klasztoru Kirti po samospaleniu mnicha
- Raporty HFPC, 2011-03-16: Samospalenie mnicha z klasztoru Kirti w Ngabie
- Inne raporty, 2011-03-15: Zatrzymanie samotnego demonstranta w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Komunikat dla 14. Tybetańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2011-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Trzem prowincjom, noworocznie najlepszego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Kalon tipa i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Jaśminowa rewolucja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jason Ng: Jakie piękne, zakazane słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Telefony, telefony
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa miastem „najszczęśliwszych” ludzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Hua: Chiny w dziesięciu pojęciach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Zagadkowa „sprawa Karmapy”
- Inne raporty, 2011-02-09: Zwolnienie Tasziego Dhondupa
- Raporty HFPC, 2011-02-09: Dwa wyroki za udział w protestach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-02-04: Ponowne zatrzymanie pisarza z Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spotkanie z Dalajlamą nie jest zbrodnią
- Inne raporty, 2011-01-26: Skazani pisarze rezygnują z wniesienia apelacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wideokonferencja z chińskimi intelektualistami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jak bez paszportu spotkałam Jego Świątobliwość Dalajlamę
- Raporty HFPC, 2011-01-05: Skazanie trzech tybetańskich pisarzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Dziura, w której cię pogrzebiemy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I niech te lampki nie przestają płonąć
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2010-12-21: Trzy lata więzienia dla mnicha z Kanlho
- Raporty HFPC, 2010-12-20: Cztery lata więzienia za ulotki w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niechaj bóstwa strzegą Krainy Śniegu
- Raporty HFPC, 2010-11-24: Dziewięć i pół roku więzienia za protest w Dzomdzie
- Inne raporty, 2010-11-23: Fala symbolicznych protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Liu Xiaobo – „Hanowie nie mają wolności, Tybetańczycy autonomii”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziś narodowe święto
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Raporty HFPC, 2010-10-13: Dwa lata więzienia za uczniowski protest
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
- Raporty HFPC, 2010-10-07: Dożywocie za udział w pokojowym proteście
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Raporty HFPC, 2010-09-29: Cztery lata więzienia za ukrywanie demonstranta
- Raporty HFPC, 2010-09-24: Dwa lata więzienia za protest uczniów
- Raporty HFPC, 2010-09-18: Trzynaście lat więzienia za symboliczny protest
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bi Yantao: Kto rozwiąże „problem Tybetu”?
- Raporty HFPC, 2010-08-27: Aresztowanie czterech tybetańskich studentów w Markhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Raporty HFPC, 2010-08-23: Zatrzymanie kolejnego tybetańskiego intelektualisty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Inne raporty, 2010-08-18: Władze chińskie konfiskują zdjęcia Karmapy
- Inne raporty, 2010-08-16: Symboliczny protest mnichów w Lithangu
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Raporty HFPC, 2010-08-11: Dwa i pół roku więzienia za ulotki w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Raporty HFPC, 2010-08-09: Dwóch skazanych za protesty w Dzomdzie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Luning: Pracowałem w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Youxi: Tortury w Chinach: prawda czy fałsz?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rongje Adrak: To właśnie nam zrobili
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Drugi czat z chińskimi obywatelami sieci
- Raporty HFPC, 2010-07-21: Nowa „mała grupa robocza”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ran Yunfei: Patologiczna stabilizacja
- Raporty HFPC, 2010-06-14: Zatrzymanie kolejnych mnichów w Dzomdzie
- Inne raporty, 2010-06-01: Nowy system inwigilacji w lhaskich hotelach
- Raporty HFPC, 2010-05-26: Kara śmierci w zawieszeniu, kary więzienia w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Czat z chińskimi obywatelami sieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oni są dla nas wszystkim
- Raporty HFPC, 2010-05-20: Zatrzymanie sześciu mnichów w Dzomdzie
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Symboliczny protest, dwóch zatrzymanych w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Nowe przepisy dla lhaskich drukarni
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nóż, co zabija dzieci
- Raporty HFPC, 2010-05-14: Nauczycielka z Nagczu skazana na 15 lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawda spod gruzów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie róbcie z tragedii spektaklu
- Raporty HFPC, 2010-05-03: Protest, zatrzymanie w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto naprawdę strzeże Lhasy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Po polskiej tragedii pod Smoleńskiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Intelektualiści z Silingu: List otwarty do ofiar trzęsienia ziemi w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xujun Eberlein: Datki po trzęsieniu w Yushu: szczodrość czy tyrania?
- Inne raporty, 2010-04-21: Mnisi mają opuścić teren katastrofy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ofiary z Juszu: List do prezydenta Hu i premiera Wena
- Raporty HFPC, 2010-04-15: Protest dzieci w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Protest w Njarongu
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Trzech skazanych w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-04-09: Fala symbolicznych protestów w Sertharze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Szczęście pod lufą
- Raporty HFPC, 2010-04-07: Aresztowanie trzech nauczycieli w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-04-07: Zatrzymanie dwóch studentów w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2010-04-06: Protesty, trzech zatrzymanych w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-04-02: Aresztowanie za spalenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2010-03-31: Zamknięcie klasztoru w okręgu Dzomda
- Raporty HFPC, 2010-03-29: Siedem lat więzienia dla buddyjskiego mnicha
- Raporty HFPC, 2010-03-26: Protest, aresztowania w okręgu Dzomda
- Raporty HFPC, 2010-03-25: Protest dzieci w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: List z dziesiątego marca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa w lutym
- Raporty HFPC, 2010-03-20: Represje po proteście uczniów w Maczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Raporty HFPC, 2010-03-19: Zatrzymania, zamknięcie szkoły w klasztorze Dica
- Raporty HFPC, 2010-03-18: Pięć lat więzienia dla opata buddyjskiego klasztoru
- Inne raporty, 2010-03-17: Rocznicowe protesty w Gansu i TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co to jest szczęście?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2010-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Lifan: Na golasa w sieci
- Raporty HFPC, 2010-03-04: „Krwawy znak”
- Raporty HFPC, 2010-03-03: Nowa kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Raporty HFPC, 2010-02-26: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Kardze
- Raporty CAT, 2010-02-19: Nota w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Po apelacji Liu Xiaobo
- Raporty HFPC, 2010-02-15: Symboliczny protest w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O czym tu rozmawiać?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mamy własne symbole, kulturę i historię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty CAT, 2010-02-02: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-01-30: Dziewiętnaście miesięcy więzienia za „wywrotowe pieśni”
- Raporty HFPC, 2010-01-28: Czworo skazanych w okręgu Sog
- Raporty CAT, 2010-01-25: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-15: Nowy gubernator TRA i przewodniczący ZPL
- Raporty HFPC, 2010-01-12: Zapowiedź zmian we władzach TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Klepsydra Ngabo Ngałanga Dzigme
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2009-12-29: Słynny lama skazany na osiem lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Pewne fundamentalne”, co nie przechodzą przez gardło
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Oświadczenie w sprawie kontynuowania procesu dialogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mieszkańcy Njagczu: Nie uznajemy tego wyroku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiany w polityce wobec mniejszości
- Raporty HFPC, 2009-12-09: Kolejne protesty w obronie Tulku Tenzina Delka
- Inne raporty, 2009-12-08: Protesty, liczne zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-12-08: Jedenastu zatrzymanych za „wywrotową” płytę
- Raporty HFPC, 2009-12-07: Śmierć mniszki aresztowanej za symboliczny protest
- Raporty HFPC, 2009-12-04: Aresztowanie tybetańskiego pieśniarza
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pytanie do prezydenta Obamy
- Raporty HFPC, 2009-12-03: Trzy lata więzienia za Dalajlamę w internecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do prezydenta Obamy
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Piętnaście lat więzienia dla twórcy tybetańskiego portalu
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Popularny pisarz i fotografik skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tryb selekcji urzędników państwowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Totem „narodowej jedności”
- Raporty HFPC, 2009-10-27: Pekin potwierdza stracenie dwóch Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Dahao: Niepodległość Xinjiangu
- Raporty HFPC, 2009-10-22: Potwierdzenie informacji o czterech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-21: Tybetańskie źródła informują o trzech egzekucjach w Lhasie
- Inne raporty, 2009-10-21: Aresztowanie mongolskiego dysydenta
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Trzy wyroki za protest w Draggo
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Ośmiu zatrzymanych za „bojkot pól”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet potrzebuje pomocy świata
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Raporty HFPC, 2009-10-06: Piętnaście lat więzienia za przekazywanie informacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nadchodzi „święto narodowe”
- Raporty HFPC, 2009-09-30: Wyrok, aresztowania w Ngabie
- Inne raporty, 2009-09-29: „Rocznicowe” restrykcje w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-09-22: Pekin ponownie zamyka Tybet dla cudzoziemców
- Raporty HFPC, 2009-09-18: Symboliczny protest, pobicie dzieci w Juszu
- Raporty HFPC, 2009-09-11: Kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Raporty HFPC, 2009-09-10: Śmierć mnicha z klasztoru Drepung
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Przewidywalna „nieoczekiwana reklama”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Z Wall Street na Barkhor
- Raporty HFPC, 2009-09-01: Dwudziestu zatrzymanych w Serszulu
- Raporty HFPC, 2009-08-27: Cztery wyroki za udział w zeszłorocznych protestach
- Raporty HFPC, 2009-08-25: Rewizja polityki wobec mniejszości narodowych?
- Raporty HFPC, 2009-08-21: Wyroki mnichów z klasztoru Sera
- Raporty HFPC, 2009-08-15: Osiem wyroków za protest po samobójstwie mnicha w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Wen: Adwokat ma być posłuszny tylko prawu
- Raporty HFPC, 2009-08-13: Pięć lat więzienia za protest, groźby władz w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: Dziewiętnaście dni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Inauguracja konferencji tybetańsko-chińskiej
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama gotów założyć rodzinę z nieproszonymi gośćmi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci męczennika z Amdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Złe wieści
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niespecjalna polityka karna
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Rozprawa z prawem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawo w Chinach, prawo w Tybecie
- Inne raporty, 2009-07-30: Symboliczne protesty w Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-07-24: Chińscy urzędnicy rozdają zdjęcia Dalajlamy – bezprecedensowa kampania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: W obronie Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Dwa lata więzienia za opuszczenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Trzy lata więzienia za symboliczny protest w 2007 roku w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dwadzieścia trzy rodzaje nielegalnej działalności religijnej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Stęsknionym lato przypłynie świątecznymi łodziami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Puman: Fanfou, Fanfou, czy cię jeszcze zobaczę?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka specjalna?
- Raporty HFPC, 2009-07-10: Starcie z policją w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kryzysu w Turkiestanie Wschodnim
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Prawdziwa historia ujgurskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie są tybetańscy prawnicy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zwierciadło czwartego czerwca
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Anonimowi Obywatele Sieci: Deklaracja wojny
- Raporty HFPC, 2009-06-24: Władze konfiskują anteny satelitarne w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wyższy Sąd Ludowy Prowincji Yunnan: Wyrok w sprawie apelacji Gonpo Ceranga
- Inne raporty, 2009-06-19: Kolejne niepokoje w Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-06-09: Niepokoje w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: W dwudziestą rocznicę ruchu z Tiananmen
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Zapomnijmy
- Raporty HFPC, 2009-06-03: Zatrzymanie dwóch mnichów z Labrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W imię praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Odwaga i mądrość
- Raporty HFPC, 2009-05-27: Piętnaście lat więzienia dla mnichów z Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Dożywocie dla mnicha z Labrangu
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Zatrzymanie dwóch Tybetańczyków w Dziekundo i jedenastu w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mnisi z Labrangu: Świadectwa
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: W hołdzie ofiarom
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Narzucanie wizji cepem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Tenzing Sonam: Czas na scenariusz bałtycki?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lama Dzigme wrócił do domu!
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Coś nie tak ze słowem „lama”?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tybetańscy uczniowie i ja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez sprawiedliwości w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-04-27: Dwa lata więzienia dla mnichów z Lucangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszi Cering: Dzień bólu
- Raporty HFPC, 2009-04-24: Policja otwiera ogień do demonstrantów w Kardze
- Raporty ICT, 2009-04-22: Proces znanego lamy w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-04-21: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Chiński Tybet – pytanie bez odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Droga do niepodległego Tybetu
- Raporty CAT, 2009-04-09: Kary śmierci w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bojkot na polach
- Raporty HFPC, 2009-04-08: Wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-04-06: Represje za ujawnienie dowodów tortur
- Raporty HFPC, 2009-04-03: Protest mnichów przed sądem w Silingu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Podziękowania dla Indii
- Raporty HFPC, 2009-03-30: Zakatowanie tybetańskiego mnicha w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Straszne zdjęcia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ryk śnieżnego lwa w roku myszy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: „Dzień wyzwolenia niewolników” parawanem represji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-03-27: Odszkodowanie dla krewnych mnicha
- Raporty HFPC, 2009-03-25: Kolejne protesty, zatrzymania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Raporty HFPC, 2009-03-23: Samobójstwo mnicha, masowy protest, zatrzymania w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Tybet i Chiny: Przeszłość w teraźniejszości
- Raporty HFPC, 2009-03-19: Trotyl na lhaskim dworcu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Do trzech razy sztuka
- Raporty HFPC, 2009-03-17: Atak na komisariat w Bathangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Sun Liping: Największe zagrożenie dla Chin
- Raporty HFPC, 2009-03-16: Zatrzymanie tybetańskiego urzędnika, pacyfikacja klasztoru w Mangrze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ofiara
- Raporty HFPC, 2009-03-14: Kolejne protesty w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dordże: Dziś w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet odcięty od świata
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protest w Tongkorze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2009-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: W służbie narodu
- Raporty HFPC, 2009-03-09: Protesty w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Przed rocznicą w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2009-03-06: Bojkot rządowych spektakli, zamknięcie blogów, zatrzymania
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rangzen: Nie gnijcie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2009-03-04: Bezprecedensowe „środki bezpieczeństwa” w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangni: Prawdziwi separatyści
- Raporty HFPC, 2009-03-02: Protest mnichów w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Losar w Lhasie
- Inne raporty, 2009-02-27: Marsz mnichów w prowincji Qinghai
- Raporty HFPC, 2009-02-27: Samospalenie mnicha z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wyszłam na ulice, bo chcę wolności
- Inne raporty, 2009-02-26: Tybet bez Nowego Roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-02-20: Cztery wyroki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Z dzienniczka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Od kłótni do protestu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Raporty HFPC, 2009-02-19: Zmiany w statucie Stowarzyszenia Buddyjskiego w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: Uczcie się od dzieci
- Raporty HFPC, 2009-02-16: Protesty, zatrzymania w Lithangu
- Raporty HFPC, 2009-02-13: Tybet ponownie zamknięty dla cudzoziemców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Tybecie, nasza kraino śniegu
- Raporty HFPC, 2009-02-10: Dziewięciu skazanych, samobójstwo w Samje
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Komu trzeba święta „miliona wyzwolonych niewolników”?
- Raporty HFPC, 2009-02-05: Seria niejawnych procesów w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pieśń z więzienia
- Raporty HFPC, 2009-02-02: Protesty, strzały, zatrzymania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: My nietutejsze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie obchodźcie Nowego Roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Szczęścia i pomyślności w Nowym Roku
- Raporty HFPC, 2009-01-28: Kolejne wyroki w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: W tym roku nie ma Losaru
- Raporty HFPC, 2009-01-27: Zakatowanie tybetańskiego demonstranta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Chińczyków
- Raporty TCHRD, 2009-01-24: Zimowa kampania „mocnego uderzenia” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamlak: Nowinki z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięć głośniejsza od strzałów
- Inne raporty, 2009-01-22: Protesty, eksplozja, zatrzymania w Czamdo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Obama: Przemówienie inauguracyjne dla Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-01-21: Nowy Rok, nowe święto
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zapalmy lampki za zabitych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czystka etniczna w Lhasie
- Inne raporty, 2009-01-11: Nowe protesty w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Kto włamał się do komputera Bi?
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Raporty HFPC, 2008-12-25: Zatrzymani za „pogłoski”
- Inne raporty, 2008-12-23: Kolejne wyroki za udział w protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Broń sprzedam”, serio
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie Karty '08
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Raporty CAT, 2008-11-27: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tubo – Tybet – w Gjanaku – Chinach
- Inne raporty, 2008-11-21: Kolejne wyroki w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Różne wizje tego, co przed nami
- Raporty ICT, 2008-11-18: Pięć lat więzienia za rozmowę telefoniczną
- Raporty CAT: Centralna Administracja Tybetańska: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Odrzućcie złudzenia i gotujcie się do walki”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie do Tybetańczyków w Tybecie i poza jego granicami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: „Oni”
- Inne raporty, 2008-11-06: Nowe środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty CAT, 2008-11-06: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dzigme: Po protestach w Labrangu
- Raporty TCHRD, 2008-11-05: Wyroki za udział w protestach w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-11-04: Czternastu skazanych za marcowe protesty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gendun: Apel do prezydenta Hu Jintao
- Inne raporty, 2008-11-01: Aresztowanie mnichów podejrzanych o spowodowanie eksplozji
- Inne raporty, 2008-10-31: Aresztowanie nastolatka, poszukiwanie podejrzanych
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Następny pożar w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-10-30: Samobójstwo tybetańskiego ucznia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: O przyszłości Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gaoyuan: Kłamliwa gra Dalaja nie zda się na nic
- Inne raporty, 2008-10-21: Starcie tybetańskich urzędników z wojskiem i policją
- Raporty HFPC, 2008-10-14: Dożywocie za „spowodowanie wybuchu”
- Inne raporty, 2008-10-03: Wyroki za „działalność terrorystyczną”
- Raporty HFPC, 2008-09-26: Policja katuje mnichów klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nauczanie patriotyzmu w Tybecie
- Inne raporty, 2008-09-19: Zatrzymanie tybetańskiego dziennikarza
- Raporty ICT, 2008-09-17: Chińscy imigranci katalizatorem protestów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Igrzyska polityczno-plemienne
- Inne raporty, 2008-09-04: Tybetańscy mnisi wywiezieni z więzienia w Golmudzie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Szczęścia podrobić się nie da
- Inne raporty, 2008-08-29: Kilkuset tybetańskich mnichów przetrzymywanych w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Tybetański dziennik olimpijski
- Inne raporty, 2008-08-14: Godzina policyjna w tybetańskich klasztorach
- Raporty HFPC, 2008-08-11: Strzały, godzina policyjna w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Olimpijski Tybet
- Raporty HFPC, 2008-07-31: Kolejne wyroki za udział w marcowych protestach
- Raporty TCHRD, 2008-07-30: Aresztowania za protest „przedolimpijski”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd Ludowy TPA Ganzi: Nowe przepisy dotyczące klasztorów i duchownych uczestniczących w protestach w TPA Ganzi
- Raporty HFPC, 2008-07-25: Zniszczenie tybetańskiej pustelni na Wutai Shan
- Raporty CAT, 2008-07-18: Problem Tybetu jest kwestią losu sześciu milionów Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2008-07-18: Zastrzelenie dwóch mnichów w Dege
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhaski strach w Pekinie (2)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhaski strach w Pekinie
- Raporty TCHRD, 2008-07-15: Ultimatum dla członków partii i pracowników przedsiębiorstw państwowych
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Osoba odpowiedzialna z Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności: Kontakt z wysłannikami Dalaja
- Raporty HFPC, 2008-07-11: Kolejne wyroki za udział w lhaskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: WL: Podświadomy kompleks dyskryminacji
- Raporty CAT, 2008-07-05: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Topgjal: Czego chcą Tybetańczycy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Marzec w lhaskim więzieniu
- Inne raporty, 2008-06-26: Tybetański mnich żąda dochodzenia
- Inne raporty, 2008-06-25: Znicz olimpijski w Qinghai, kolejne protesty w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Służby porządkowe Ganzi: List gończy (2008) nr 1
- Raporty HFPC, 2008-06-19: Aresztowanie liderów społeczności tybetańskiej w Nepalu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xianchang: Trzęsienie ziemi i problem Tybetu
- Inne raporty, 2008-06-13: Kolejne protesty i aresztowania w Kardze
- Inne raporty, 2008-06-11: Protest mniszek w Draggo
- Raporty CAT, 2008-06-09: Częściowa lista ofiar pacyfikacji protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-06-09: Protest mniszek, masowe aresztowania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Qi: Czy trzęsienie ziemi zmieni Chiny?
- Raporty TCHRD, 2008-05-30: Policja strzela do samotnej demonstrantki w Kardze
- Inne raporty, 2008-05-30: Eksplozje w Czamdo, aresztowanie mnichów
- Inne raporty, 2008-05-28: Aresztowanie za kontakt z hongkońskimi mediami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mnisi klasztoru Kirti: Wołanie do włodarzy świata
- Raporty ICT, 2008-05-22: Modły za ofiary trzęsienia w pacyfikowanych klasztorach
- Inne raporty, 2008-05-21: Tybetańska artystka zwolniona za kaucją
- Raporty TCHRD, 2008-05-20: Aresztowanie słynnego nauczyciela buddyjskiego w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Klęska miękkiej siły
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Lhasa oczami świadka
- Raporty CAT, 2008-05-16: Protest mniszek w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-05-15: Aresztowania w Markhamie
- Inne raporty, 2008-05-13: Wyroki i protesty mniszek w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Boshu: Rozwiązanie problemu Tybetu
- Raporty TCHRD, 2008-05-09: Kolejny kryzys w Labrangu
- Raporty CAT, 2008-05-08: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wu Jiaxiang: Nie rozgrywajcie politycznie igrzysk
- Teksty. Z perspektywy świata: Claude Arpi: Tylko Dalajlama może zjednoczyć Chiny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chang Ping: Tchórzostwo i niekompetencja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yang Jianli: Oblicza chińskiego nacjonalizmu
- Raporty TCHRD, 2008-05-07: Zastrzelenie Tybetańczyka w Czamdo; protest w Draggo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przepaść między Tybetem a diasporą
- Raporty TCHRD, 2008-05-05: Zgon torturowanej kobiety w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-05-05: ***: Słów kilka o igrzyskach
- Raporty HFPC, 2008-05-05: Chiny informują o zakończeniu rozmów z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lingxi Kong: Spotkanie z Dalajlamą
- Raporty CAT, 2008-05-02: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Raporty TCHRD, 2008-05-02: Śmierć torturowanego aresztanta w Lhundrubie
- Raporty ICT, 2008-04-30: „Reedukacja” – masowe aresztowania, samobójstwa, protesty
- Teksty. Z perspektywy świata: ***: W Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Wyroki 30 Tybetańczyków w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Chińskie media informują o zastrzeleniu tybetańskiego „powstańca”
- Raporty HFPC, 2008-04-29: Sąd w Lhasie skazuje 17 Tybetańczyków
- Raporty TCHRD, 2008-04-29: Zastrzelony koczownik, setki aresztowań w Gologu
- Inne raporty, 2008-04-28: Rozpaczliwy protest mniszek w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do duchowych braci i sióstr w Chinach
- Raporty HFPC, 2008-04-25: Chiny zapowiadają rozmowy z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Anne Grant: Panda z karabinem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów
- Inne raporty, 2008-04-24: Przygotowania do sztafety olimpijskiej w Tybecie
- Inne raporty, 2008-04-18: Fala represji w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-04-18: Represje w Rebgongu
- Raporty ICT, 2008-04-17: Broń w klasztorach – mnisi odpierają oskarżenia władz
- Raporty TCHRD, 2008-04-17: Zabici przez chińską policję 3 kwietnia w Tongkorze
- Raporty TCHRD, 2008-04-17: Ponad stu aresztowanych w Rebgongu, w Qinghai
- Raporty ICT, 2008-04-15: Władze chińskie: 4000 zatrzymanych
- Raporty TCHRD, 2008-04-14: Liczne aresztowania w lhaskim klasztorze Drepung
- Raporty HFPC, 2008-04-13: Chiny informują o aresztowaniu mnichów-zamachowców
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Przyjaciele, czego od nas chcecie?
- Teksty. Z perspektywy świata: Andrew Fisher: Beton nie służy nikomu
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Tybet pozostanie zamknięty dla cudzoziemców
- Raporty CAT, 2008-04-10: Apel kaszagu do społeczności międzynarodowej
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Kampania „reedukacji patriotycznej”
- Raporty HFPC, 2008-04-09: Protest mnichów Labrangu na oczach zagranicznych dziennikarzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Dong Guangfu: Święty olimpijski ogień, ateizm i Tybet
- Inne raporty, 2008-04-08: Rządy służb bezpieczeństwa w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2008-04-07: Krwawa pacyfikacja – prowokowanych – tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bai Jian: Człowiek ze zniczem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Do wszystkich Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Punkt zwrotny w historii Tybetu
- Inne raporty, 2008-04-04: „Jestem w samym środku” – świadkowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Obeznana z ciężką ręką Chin
- Raporty HFPC, 2008-04-04: Dwudziesty szósty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-03: Dwudziesty piąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-02: Dwudziesty czwarty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-04-02: ***: Przeproście Tybetańczyków za swoje słowa
- Raporty HFPC, 2008-04-01: Dwudziesty trzeci dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lian Yue: Tybet: Teoria informacji
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Samotny Han: Gwałt najlepszym sposobem przywrócenia harmonii w rodzinie
- Raporty HFPC, 2008-03-31: Dwudziesty drugi dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-30: Dwudziesty pierwszy dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-29: Dwudziesty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-28: Protest mnichów a chińska ofensywa propagandowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do Chińczyków
- Raporty HFPC, 2008-03-28: Dziewiętnasty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Płacz Tybetu
- Raporty HFPC, 2008-03-27: Protesty w Tybecie – dzień osiemnasty
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Traktujcie „harmonię” poważnie – rozmawiajcie z Dalajlamą
- Inne raporty, 2008-03-26: Chińscy intelektualiści wołają o dialog z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protesty w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Agencja Xinhua: Rozruchy w Tybecie – pytania i odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2008-03-26: Siedemnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-25: Szesnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-24: Piętnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty CAT, 2008-03-24: Częściowa lista ofiar marcowych protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-23: Tybet w kleszczach
- Raporty HFPC, 2008-03-23: Protesty w Tybecie – dzień czternasty
- Raporty HFPC, 2008-03-22: Trzynasty dzień tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Grupa chińskich intelektualistów: Dwanaście sugestii w sprawie rozwiązania sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-21: Protesty w Tybecie – dzień dwunasty
- Inne raporty, 2008-03-21: Masowe protesty w Sichuanie
- Raporty TCHRD, 2008-03-21: Chińskie ultimatum w Gansu
- Raporty HFPC, 2008-03-20: Protesty w Tybecie – dzień jedenasty
- Teksty. Polska, 2008-03-20: Komitet Helsiński w Polsce: Stanowisko
- Raporty TCHRD, 2008-03-19: Co najmniej trzech zabitych w Kardze
- Raporty HFPC, 2008-03-19: Dziesiąty dzień protestów w Tybecie
- Inne raporty, 2008-03-19: Kolejne protesty, kolejni zabici, kolejne aresztowania
- Raporty TCHRD, 2008-03-19: Protest chłopów i koczowników w Kanlho
- Inne raporty, 2008-03-18: Setki aresztowań w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2008-03-18: Protest i aresztowania w Tolungu
- Raporty HFPC, 2008-03-18: Dziewiąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-18: Protest pięciuset mnichów w Kanlho
- Raporty TIN, 2008-03-18: Masowy protest w Sertharze
- Raporty TCHRD, 2008-03-18: Amdo Bora: Setki protestujących
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Pobicie i aresztowanie czterdziestu uczniów w Marthangu
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Sporadyczne protesty w Maldrogongkar i Phenpo
- Raporty HFPC, 2008-03-17: Ósmy dzień protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Protest w okręgu Mangra
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Demonstracje studentów w Gansu
- Raporty TCHRD, 2008-03-17: Setki Tybetańczyków protestują w Gologu
- Teksty. Polska, 2008-03-17: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP: Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin poproszony o przedstawienie wyjaśnień odnośnie sytuacji w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Co najmniej siedmiu zabitych w okręgu Ngaba
- Inne raporty, 2008-03-16: Świadkowie: Śmierć, zgliszcza, represje
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Protest w Rebgongu
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Zwłoki ośmiu osób w klasztorze Ngaba Kirti
- Raporty HFPC, 2008-03-16: Siódmy dzień protestów w Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Kolejne protesty we wschodnim Tybecie
- Raporty TCHRD, 2008-03-16: Nocne rewizje w Lhasie – setki aresztowań
- Inne raporty, 2008-03-15: Wielu zabitych i rannych – Chiny rozbijają protesty w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-03-15: Szósty dzień protestów, reakcja chińskich władz
- Raporty TCHRD, 2008-03-15: Kolejny protest w Labrangu, w Amdo
- Inne raporty, 2008-03-14: Mnisi w stanie krytycznym, eskalacja protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-14: Zamknięcie lhaskich klasztorów
- Raporty HFPC, 2008-03-14: Starcia w Lhasie, Labrangu, Kardze
- Inne raporty, 2008-03-14: Chińska policja otwiera ogień do demonstrantów; co najmniej dwóch zabitych
- Raporty CAT, 2008-03-14: Chiny tłumią protesty przy pomocy czołgów
- Raporty TCHRD, 2008-03-13: Aresztowani demonstranci z Barkhoru
- Inne raporty, 2008-03-12: Drugi dzień protestów w Lhasie
- Inne raporty, 2008-03-11: „Rocznicowe” protesty i zatrzymania w Lhasie
- Raporty ICT, 2008-03-11: Bezprecedensowy „udział” Chińczyków w tybetańskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2008-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Inne raporty, 2008-03-07: Władze chińskie każą mnichom wrócić do Baikaru
- Raporty HFPC, 2008-03-06: Informacje o dwóch śmiertelnych ofiarach starć w Rebgongu
- Inne raporty, 2008-02-22: Starcia z policją w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2008-02-08: Rejestracja Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu
- Raporty TCHRD, 2008-02-02: Trzy lata dla mnicha za „podżeganie mas”
- Inne raporty, 2008-01-26: Kampania przedolimpijskich represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhuang Liwei: Proszę, chrońcie świętą tybetańską ziemię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Jak rozwiązać problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Refleksje tybetańskie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Zburzcie ten mur
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Inne raporty, 2007-12-19: Aresztowanie kolejnych mnichów w Nagczu
- Inne raporty, 2007-12-04: Krewni skazanych koczowników wnoszą apelacje
- Raporty ICT, 2007-11-28: Reakcja Chin na słowa Dalajlamy ujawnia sens nowych przepisów
- Raporty ICT, 2007-11-21: Wyroki za szpiegostwo i separatyzm w Kardze
- Raporty TCHRD, 2007-11-20: Długoletnie kary więzienia dla Tybetańczyków z Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bapa Phuncog Łangjal: List do Przewodniczącego Hu Jintao
- Raporty ICT, 2007-11-01: Protest przeciwko zniszczeniu posągu
- Inne raporty, 2007-10-31: Proces Rongje Adraka
- Inne raporty, 2007-10-29: Zatrzymanie, przesłuchania mnichów w Lhasie
- Raporty ICT, 2007-10-23: „Terror i święto” – Lhasa po uroczystości w Kongresie
- Raporty HFPC, 2007-10-22: Starcia mnichów z policją w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-10-18: Dalajlama: Złoty Medal Kongresu
- Raporty TCHRD, 2007-10-16: Lhaskie przygotowania do ceremonii w Kongresie USA
- Inne raporty, 2007-10-10: Chiny zaostrzają politykę w Tybecie
- Raporty ICT, 2007-10-08: Egzekucja i fala represji w Kardze
- Raporty ICT, 2007-10-02: Zatrzymani uczniowie bici i więzieni incomunicado
- Raporty HFPC, 2007-09-20: Aresztowanie siedmiu nastolatków w Gansu
- Inne raporty, 2007-09-06: Czystka tybetańskich urzędników w Lithangu
- Raporty TCHRD, 2007-08-23: Aresztowanie kobiet żądających sprawiedliwości dla Tulku Tenzina Delka
- Raporty TCHRD, 2007-08-22: Aresztowanie trzech krewnych Rongje Adraka
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Państwowa Administracja Spraw Religijnych: Zarządzenie nr 5
- Raporty ICT, 2007-08-15: Nowe przepisy dla inkarnowanych lamów – więcej kontroli państwa
- Inne raporty, 2007-08-11: Tybetańscy koczownicy kończą protest w Lithangu
- Raporty ICT, 2007-08-11: Protest w Lithangu mógł być odpowiedzią na prowokację władz
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Inne raporty, 2007-08-08: Władze stawiają ultimatum protestującym w Lithangu
- Inne raporty, 2007-08-03: Dziesiątki aresztowań po proteście w Lithangu
- Raporty CAT, 2007-08-03: Niepokoje w Lithangu
- Inne raporty, 2007-08-02: Setki Tybetańczyków protestują w obronie Tulku Tenzina Delka
- Raporty TCHRD, 2007-08-02: Aresztowanie koczownika i protest w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-10: Oser: A gdyby tak choć raz szczerze, towarzyszu Dziampa?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-06: Oser: Dzieci Dalajlamy
- Raporty ICT, 2007-06-28: Sonam Dordże – relacja byłego więźnia politycznego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Raporty TCHRD, 2007-06-05: Zniszczenie wielkiego posągu Guru Rinpocze w Samje
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: XI Stały Komitet Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Przepisy dotyczące kwestii religijnych w TRA
- Raporty HFPC, 2007-05-16: Ograniczenie swobody podróżowania do i po TRA
- Raporty HFPC, 2007-04-19: „Grupa przewodnia” KPCh do spraw Tybetu
- Raporty HFPC, 2007-03-16: Apel Zespołu Polsko-Tybetańskiego Sejmu RP
- Raporty HFPC, 2007-03-15: Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy Nimy Ceringa
- Raporty ICT, 2007-01-10: Władze chińskie zakazują obchodów buddyjskiego święta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Polityka Pekinu wobec tybetańskiej diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: W poszukiwaniu jedności w równości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Co nowego: Tybet - Glosariusz
- Raporty HFPC, 2006-12-18: Złagodzenie kary Ngałanga Phulczunga
- Raporty ICT, 2006-12-02: Obawy o bezpieczeństwo więźnia po spotkaniu z przedstawicielem ONZ
- Raporty TCHRD, 2006-11-24: Były więzień polityczny skazany na 12 lat więzienia
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Inne raporty, 2006-09-20: Aresztowanie kolejnego mnicha w Kardze
- Inne raporty, 2006-09-07: Aresztowanie tybetańskiego opata w Sichuanie
- Raporty TCHRD, 2006-09-05: Protest mnicha na lhaskim Barkhorze
- Inne raporty, 2006-08-19: Zatrzymanie nastolatki za niepodległościowe ulotki
- Inne raporty, 2006-08-01: Zamknięcie blogów tybetańskiej pisarki
- Inne raporty, 2006-07-15: Osiem lat za separatyzm
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-29: Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron
- Raporty HFPC, 2006-06-13: Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych TRA atakuje Dalajlamę
- Raporty HFPC, 2006-05-29: Nowy - stary - sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Raporty HFPC, 2006-05-24: Zespół Polsko-Tybetański w Sejmie RP
- Raporty TCHRD, 2006-05-17: Nowe kampania polityczna w Tybecie
- Raporty ICT, 2006-05-12: Wysokie kary za „separatyzm"
- Inne raporty, 2006-04-29: Władze chińskie każą nosić futra
- Raporty ICT, 2006-04-25: 17. urodziny Panczenlamy – zaostrzenie kontroli nad religią
- Raporty ICT, 2006-04-13: Dalajlama wykluczony z konferencji buddyjskiej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Phuncog Njidrol: Oświadczenie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2006-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty ICT, 2006-03-09: Złagodzenie kary i przeniesienie Bangri Rinpocze
- Raporty HFPC, 2006-03-01: Złagodzenie kar Bangri Rinpocze i Nimy Czodron
- Raporty HFPC, 2006-02-07: Skazanie pięciorga Tybetańczyków w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: He Qinglian: Zbrodnia państwowa i odpowiedzialność polityczna
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Dang’an - teczka
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Komunistycznej Partii Chin wobec mniejszości narodowych
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Raporty TCHRD, 2005-11-30: Nowe informacje o aresztowanych mnichach Drepungu
- Raporty ICT, 2005-11-30: Nowa fala „edukacji patriotycznej” w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2005-11-29: Milczący protest w klasztorze Drepung
- Inne raporty, 2005-11-29: Aresztowanie mnichów; zamknięcie klasztoru
- Raporty HFPC, 2005-11-28: Nowy sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Inne raporty, 2005-11-10: Kampania przeciwko lamom związanym z Dalajlamą
- Raporty HFPC, 2005-10-04: Choroba Yang Chuantanga
- Raporty ICT, 2005-09-13: Niepokojące doniesienia o stanie Bangri Rinpocze
- Raporty TCHRD, 2005-09-12: Aresztowanie sześciorga Tybetańczyków za plakaty niepodległościowe
- Raporty TCHRD, 2005-09-10: Nadzwyczajne środki kontroli w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-09-02: Chińskie media kwestionują „szczerość” Dalajlamy
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Raporty HFPC, 2005-07-20: Pekin może mianować własnego Dalajlamę
- Raporty TCHRD, 2005-07-15: Aresztowania mnichów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Nowomowa i nowy Tybet. Mit chińskiej modernizacji Tybetu i jego języka (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na szczyt grupy G8
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rząd centralny powinien przejąć inicjatywę w „kwestii Tybetu”
- Inne raporty, 2005-06-04: Uwięzienie mnicha z klasztoru Kumbum
- Raporty HFPC, 2005-06-01: Pekin „nigdy nie zmieni” stosunku do Dalajlamy
- Raporty TCHRD, 2005-05-14: Trzy lata więzienia za plakat
- Raporty TCHRD, 2005-05-11: 11 lat więzienia za tybetańską flagę
- Raporty CAT, 2005-04-05: Restrykcje w południowym Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jesze Dordże: Amatorzy campy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ma Jian: Czekając na nieuchronne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Cena oporu – moja historia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2005-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Inne raporty, 2005-02-13: Skazanie pięciu mnichów w Qinghai
- Raporty TIN, 2005-02-09: „Tajemnice Tybetu” – nowy wiersz Oser
- Inne raporty, 2005-01-26: Zwolniony mnich – wrakiem człowieka
- Raporty HFPC, 2005-01-17: Zawrócenie pielgrzymów
- Raporty TIN, 2005-01-11: Pożar w Kardze, aresztowanie mnicha
- Inne raporty, 2005-01-04: Aresztowanie za portret Dalajlamy
- Inne raporty, 2005-01-04: Pożar w „Sali Ludowej” w Sichuanie – podejrzenie podpalenia
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kamm: Współpraca z Chinami w dziedzinie praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: „Religia, pokój i ideały olimpijskie”
- Teksty. Polska: Helsińska Fundacja Praw Człowieka: List otwarty do Prezydenta RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Wystąpienie na forum Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2004-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2003-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Polska: Marek Borowski: List do Przewodniczącego OZPL Li Penga
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Teksty. Z perspektywy świata: Perry Link: Anakonda na żyrandolu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Zjazd udawania reform
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Szczyt tybetańsko-chiński z perspektywy Fistaszków
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Phuncog Łangczuk: Życie i śmierć w Drapczi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2002-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Paula J. Dobriansky: Polityka USA wobec Tybetu
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhou Xiaopei: Reakcja ChRL na informacje o apelu posłów do marszałka Sejmu RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Palden Gjal: Twoje urodziny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komisja OZPL ChRL: W sprawie przyjęcia tzw. "Deklaracji Solidarności z Narodem Tybetańskim"
- Teksty. Polska: Deklaracja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Declaration of the Sejm of Poland regarding Solidarity with the Tibetan Nation
- Teksty. Polska: Sejmowa dyskusja o projekcie deklaracji solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP: Informacja o wizycie w ChRL
- Raporty TIN, 2001-07-16: Propaganda i Zachód - Chiny walczą o zmianę wizerunku „sprawy Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Raporty TIN, 2001-05-21: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Raporty TIN, 2001-05-21: Punkt zwrotny w historii Tybetu - Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Pierwsza konferencja prasowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2001-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ding Zilin i Jiang Peikun: Propagandowe pustosłowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Chiński pogranicznik i zimowy robak
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhao Qizheng: Tybet a propaganda zagraniczna i zadania tybetologii w nowej epoce
- Raporty CAT, 2000-09-29: Polityka Chin w Tybecie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama kluczem do rozwiązania kwestii Tybetu
- Raporty CAT, 2000-07-30: Nowa kultura socjalistyczna a kultura Tybetu
- Raporty TIN, 2000-05-03: Różne głosy: Media w Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Agja Rinpocze: Wystąpienie na forum Komisji ds. Wolności Religii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2000-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Wystąpienie z okazji 60. rocznicy intronizacji Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na nowe tysiąclecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziampa Phuncog: Moja historia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Fang Lizhi: Chiny: ku stabilizacji czy ku chaosowi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yu i Yu Ping: Powolna, bolesna ewolucja
- Teksty. Z perspektywy świata: Toni Huber: Shangri-la na wygnaniu
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Chin wobec autonomii Tybetu (pdf)
- Teksty. Z perspektywy świata: Martina Svensson: Stuletnia debata: 1898-1998
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Weatherley: Nowe akademickie myślenie o prawach człowieka
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Liangying: W dziesiątą rocznicę 4 czerwca
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kenneth Knaus: Stosunki między USA a Tybetem, 1942-74
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1999-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wartości azjatyckie i demokracja
- Raporty TCHRD, 1998-07-17: Odpowiedź na raport Trójki Unii Europejskiej z misji w Tybecie
- Prezydencja Unii Europejskiej, 1998-07-01: Raport Trójki UE
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1998-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Polityka przyszłego Tybetu; zarys Konstytucji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przywódcy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Polityzacja i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Tybetański ruch oporu i rola CIA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Łangjal: Negocjacje chińsko-tybetańskie po 1959 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Proces poszukiwania inkarnacji Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: List do Deng Xiaopinga
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xiaoqiang: Konflikt między Tybetańczykami a Hanami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yao: Wizyta Hu Yaobanga w Tybecie, 21-31 maja 1980 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: Simon Leys: Płonący las
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Symbole i protest
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Najmłodsi więźniowie polityczni Chin
- Teksty. Z perspektywy świata: Ronald D. Schwartz: Tybet: 1987-1990
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Retoryka protestu
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Orientalizm i elementy przemocy w tradycji tybetańskiej
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Z perspektywy świata: Michael C. Van Walt van Praag: Status Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Hanna Havnevik: Rola mniszek we współczesnym Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1997-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: O rozpoznawaniu inkarnacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup Czodron: Życie w komunie „Czerwony Sztandar”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
- Raporty TIN, 1996-08-30: Odcinanie głowy węża [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1996-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Spotkanie z chińskimi studentami i uczonymi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1995-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komunistyczna Partia Chin: Złoty most do nowej ery
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Song Liming: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Polska: Zespół Polsko-Tybetański Sejmu RP: Apel w sprawie dialogu między Pekinem a Dharamsalą
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.