Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków

wersja do druku

Share

List otwarty do ofiar trzęsienia ziemi w Juszu

Intelektualiści z Silingu

 

Rankiem 14 kwietnia 2010 roku o godzinie 7:49 okręg Juszu w Khamie nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,1 stopnia w skali Richtera. Media informują o dziesięciu tysiącach rannych, ale ich liczba może okazać się znacznie wyższa. Ucierpiały również regiony Paljul, Dege i Dzaczukha w prefekturze Kardze.

 

Jak się okazuje, zmorami kochających pokój i spychanych na margines są nie tylko nieprzejednane władze, wojsko i brutalność. Tym razem spadła na nas klęska żywiołowa. Musimy wytrwać, bowiem jedynie w ten sposób wypełnimy wolę przodków, którzy uczyli, że bohater nie płacze i wstaje z kolan. Wpajali nam też, iż wszystko jest nietrwałe, a więc pozostaje tylko otrzeć łzy. Pamiętajmy, że ci co przeżyli, muszą iść naprzód, a martwi nie wrócą nigdy.

 

Blisko czy daleko, jesteśmy krwią z krwi i kością z kości, których nie da się rozdzielić ani kupić, zatem my, intelektualiści z Silingu w prowincji Qinghai, składamy wyrazy współczucia braciom i siostrom z Juszu oraz kondolencje rodzinom ofiar, zbieramy środki i robimy wszystko, by jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych. Ponieważ nie można wierzyć doniesieniom tub partyjnej machiny, nie mamy zaufania do samej partii. Z powodów politycznych jej struktury zakazują wysyłania ludzi na miejsce katastrofy. Piszemy do was ten list z dalekiego Silingu, bowiem nic innego uczynić nam nie pozwolono. Bądźcie jednak pewni naszej szczerości i oddania.

 

Wyrażamy nadzieję, że wszyscy intelektualiści i kadry mają na względzie wyłącznie dobro ofiar, spiesząc do nich z żywnością, ubraniami i pomocą medyczną. Prosimy, nie przekazujcie jednak darów wiadomej organizacji, jakbyście płacili podatek. Najlepiej wyślijcie na miejsce kogoś, kogo darzycie pełnym zaufaniem. Każdy tu wie, co to korupcja i zachłanność.

 

W bólu i bezradności,

 

 

Dziamjang Kji (pieśniarka, komentatorka społeczna), Tagjal (uczony, założyciel „Szkoły nowego myślenia"), Lhamo Kjab (uczony, „Szkoła nowego myślenia"), Tabo (profesor akademicki, „Szkoła nowego myślenia"), Sangdhor (młody uczony, „Szkoła nowego myślenia"), Senge Dhodup (młody uczony), Menla Kjab (artysta), Mecze (młody uczony).

 

 

17 kwietnia 2010

 

 

 

tagjallistyotwartyjuszu2010aresztowany23kwietnia_400
 

 

 

Tagjal, jeden z autorów listu, znany intelektualista piszący pod pseudonimem Szogdung i często kojarzony z władzami z powodu zjadliwej krytyki „ślepego" przywiązania Tybetańczyków do buddyzmu, został zatrzymany rankiem 23 kwietnia. Funkcjonariusze wrócili do jego domu jeszcze dwukrotnie, żeby przeprowadzić szczegółową rewizję, skonfiskować komputery i wręczyć żonie formalny nakaz aresztowania. Krewnym nie udało się uzyskać zgody na widzenie. Tybetański portal, który podał te informacje, został natychmiast zablokowany przez władze. 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)