Radio Wolna Azja

12-04-2013

wersja do druku

Share

Protesty przeciwko wyburzaniu domów, zatrzymania w Juszu

 

Chińska służba bezpieczeństwa zatrzymała dwudziestu jeden Tybetańczyków, protestujących 9 kwietnia przeciwko wyburzaniu domów, które odbudowano po tragicznym trzęsieniu ziemi w Dziekundo (chiń. Jiegu), w prefekturze Juszu (chiń. Yushu) prowincji Qinghai. W starciach uczestniczyło ponad sto osób; co najmniej sześciu Tybetańczyków i czterech funkcjonariuszy odniosło obrażenia.

 

juszuzatrzymanyprotestprzeciwwyburzeniudomowkwiecien2013_400
 

„Ludzie stawili opór, kiedy policjanci zaczęli pacyfikować demonstrację - mówi zastrzegające anonimowość lokalne źródło. - Byli ranni. Do tej pory zatrzymali i wywieźli dwadzieścia jeden osób".

 

Dziekundo zostało spustoszone tragicznym trzęsieniem ziemi 14 kwietnia 2010 roku; według oficjalnych źródeł życie straciło ponad trzy tysiące osób. Władze przystąpiły teraz do wyburzania tysiąca domów odbudowanych - często na własnej ziemi i za własne pieniądze - przez Tybetańczyków, którzy nie są zameldowani w mieście. Pod koniec marca w proteście przeciwko tym rozbiórkom podpaliła się kobieta.

 

Według innych źródeł po katastrofalnym trzęsieniu ziemi władze nakazały również wyburzenie domów, uznanych za „niebezpieczne". Wywołało to dramatyczne protesty ze „skakaniem z okien i samospaleniami włącznie", ale doniesień tych nie udało się potwierdzić z powodu „blokady informacyjnej".

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)