Helsińska Fundacja Praw Człowieka

21-03-2011

wersja do druku

Share

„Noworoczne” zatrzymanie mnicha w Gansu

 

Według niezależnych źródeł 16 marca chińskie służby bezpieczeństwa zatrzymały Luczepę Tenzina Gjaco, mnicha klasztoru Labrang w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu.

 

Tenzin Gjaco spędził już w więzieniu kilka miesięcy za udział w protestach w 2008 roku. W następnych latach Tybetańczycy „bojkotowali" radosne obchody noworoczne na znak żałoby po zamordowanych i ofiarach prześladowań tamtej fali niepokojów. W północnym i wschodnim Tybecie (czyli Khamie i Amdo przypisanych administracyjnie do chińskich prowincji Qinghai, Gansu i Sichuan) Nowy Rok obchodzono tradycyjnie zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym. W tym roku, w ramach szerokiej kampanii podkreślania wspólnej tożsamości, w wielu regionach wzywano do bojkotu „chińskich" obyczajów i świętowania (miesiąc później) zgodnie z „lhaskim" kalendarzem tybetańskim. Tenzin Gjaco był jednym z propagatorów tej idei.

 

Tego samego dnia funkcjonariusze i urzędnicy obeszli tybetańskie domy, ostrzegając przed odpalaniem rac i innymi „przejawami radości" 20 marca - w dniu demokratycznych wyborów premiera i parlamentarzystów na wychodźstwie.

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)