Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

15-07-2005

wersja do druku

Share

Aresztowania mnichów

Chińskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego (BBP) aresztowało 23 maja 2005 roku czterech mnichów z klasztoru Labrang Taszikjil w okręgu Sangczu (chiń. Xiahe) Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu. Według wiarygodnych, potwierdzonych informacji TCHRD Dziamjanga Dhondupa, Dhargje Gjaco i dwóch innych duchownych, których imion nie udało się jeszcze ustalić, zatrzymano pod zarzutem rozlepiania plakatów, nawołujących do „wolności w Tybecie”.

22 maja na ścianach klasztoru i okolicznych domów pojawiły się plakaty „wolnościowe”. Po krótkim, intensywnym śledztwie oficerowie BBP z Sangczu zatrzymali w klasztorze czterech podejrzanych. Nie wiadomo dokąd ich przewieziono.

Dwudziestopięcioletni Dhargje Gjaco z wioski Arig został mnichem Labrang Taszikjil w bardzo młodym wieku. W 1996 roku wyjechał do Indii i przez sześć lat studiował w tybetańskim klasztorze w południowej części kraju. Drugi z zatrzymanych ma 23 lata i pochodzi z prefektury Malho. Czung Cering, mnich klasztoru Pangsa, został aresztowany w kwietniu 2005 roku pod zarzutem rozlepienia plakatów niepodległościowych na bramie i murach siedziby władz lokalnych w Taszi Gangu, w prefekturze Maldrogongkar (chiń. Mozhugongka) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Obecnie przetrzymywany jest w lhaskim areszcie śledczym BBP.

W tym roku przypada czterdziesta rocznica utworzenia „Tybetańskiego Regionu Autonomicznego”. Władze intensywnie przygotowują się do wrześniowych obchodów. W Lhasie i sąsiednich okręgach wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by zapobiec jakimkolwiek zakłóceniom uroczystości. Osoby podejrzewane o działalność polityczną i byli więźniowie są zatrzymywani lub przesłuchiwani. Ich krewnych zobowiązano do „zapobieżenia” wszelkim ewentualnym wystąpieniom o charakterze politycznym. Niektórym byłym więźniom kazano po prostu wyjechać z Lhasy.

8 lipca 2005 roku Dziennik Tybetański opublikował artykuł o „największych osiągnięciach w 49 latach chwalebnej pracy Prokuratury Ludowej”, która „powaliła klikę Dalaja, separatystów w kraju i za granicą, praktykujących Falun Gong i duchownych, których działania zagrażały bezpieczeństwu państwa. Aktywnie pomagała też rządowi TRA w strzeżeniu granic i zwalczaniu nielegalnych podróżnych. Od 2001 roku Prokuratura prowadziła 66 dochodzeń w sprawie zagrażania bezpieczeństwu państwa i wydała nakazy aresztowania 82 osób oraz postawiła przed sądem 78 osób oskarżonych w 63 sprawach”.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)