Radio Wolna Azja

2-06-2005

wersja do druku

Share

Starcia w prowincji Qinghai

W prefekturze Juszu (chiń. Yushu) prowincji Qinghai doszło do gwałtownych starć tysięcy Tybetańczyków z chińskimi służbami bezpieczeństwa. Według źródeł RFA przyczyną zamieszek była korupcja we władzach lokalnych.

Zastrzegający anonimowość urzędnik administracji prefektury Juszu potwierdził, że do incydentów – które jego zdaniem „nie były poważne” – doszło 20-21 maja w okręgu Zato (chiń. Zaduo). Później władze prefektury i okręgu nie odbierały już telefonów w godzinach pracy.

Inne źródła, również zastrzegające anonimowość, twierdzą, że po gwałtownych starciach – podczas których użyto broni palnej i spalono kilka budynków rządowych – do okręgu sprowadzono setki funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Do tej pory nie udało się potwierdzić doniesień o ofiarach i stratach. Prefektura Juszu jest tybetańskim regionem przyłączonym do chińskiej prowincji Qinghai.

Zdefraudowane pieniądze

Według źródeł RFA starcia wywołało nałożenie przez urzędników z Zato „podatku” w wysokości 1500 yuanów (181 USD) na wszystkich mieszkańców sąsiednich regionów, którzy chcieli zbierać na terenie tego okręgu jarca gumbu (chiń. chong cao, łac. Cordyceps sinensis). Grzybowi gąsienicowemu, który występuje tylko na dużych wysokościach, przypisuje się od wieków właściwości lecznicze i odmładzające. Jest jednym z najpopularniejszych – i najdroższych, zwłaszcza we wschodniej Azji – tradycyjnych lekarstw tybetańskich.

Tybetańczycy oskarżyli władze chińskie o zdefraudowanie większości pieniędzy. Do kasy okręgu Zato trafiło tylko 200 z 650 tys. yuanów (odpowiednio, 24 200 i 78 500 USD), które zdaniem mieszkańców zebrali urzędnicy.

Wielu ludzi, którzy zapłacili „podatek”, a następnie nie mogli zbierać jarca gumbu, domagało się zwrotu pieniędzy. Urzędnicy wezwali funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, którzy zaatakowali tłum m.in. pałkami elektrycznymi.

W prefekturze Juszu (260 tys. km kw.) mieszka 300 tys. osób – w 98 proc. Tybetańczyków. Pozbawione asfaltowych dróg i elektryczności Zato jest jednym z najbiedniejszych okręgów ChRL.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)