Helsińska Fundacja Praw Człowieka

30-05-2011

wersja do druku

Share

Śmierć więźnia politycznego

 

Według tybetańskich źródeł 23 maja 2011 roku zmarł w rodzinnym domu Dziampa Pelsang (lub Pulo), były mnich klasztoru Ganden. Kilkanaście dni wcześniej zwolniono go w ciężkim stanie z więzienia Czuszur, w którym odbywał karę piętnastu lat więzienia.

 

Dziampa został aresztowany 6 maja 1996 roku podczas pierwszej fali trwającej do dziś kampanii edukacji patriotycznej, którą ogłoszono w związku z konfliktem wokół uprowadzenia wskazanego przez Dalajlamę Panczenlamy.

 

„Reedukacja" polegała głównie na zmuszaniu duchownych do lżenia Dalajlamy i deklarowania wierności partii komunistycznej oraz chińskiemu państwu. Kiedy mnisi stawili opór, do klasztoru wkroczył oddział Ludowej Policji Zbrojnej. Protest brutalnie spacyfikowano. Dwóch duchownych postrzelono, ponad sześćdziesięciu aresztowano, stu wydalono z klasztoru. Trzydziestu jeden skazano potem na kary od roku do piętnastu lat więzienia, resztę - na „reformę przez pracę" (chiń. laogai). Dziampa, uznany za jednego z liderów, odbywał karę w osławionych więzieniach Drapczi i Czuszur.

 

Jeden z jego towarzyszy, Tenzin Jesze również zmarł wkrótce po zwolnieniu. Inny, skazany na dziesięć lat mnich Lobsang Łangczuk został zastrzelony w więzieniu Drapczi podczas protestu więźniów.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)