Teksty. Z perspektywy świata
Share
Retoryka protestu
Ulotki tybetańskie
Elliot Sperling
Pytaniom, na które postaramy się tu odpowiedzieć, choć są bardzo proste i zasadnicze - Czego chcą tybetańscy dysydenci? O czym myślą? - nie poświęcano do tej pory wiele uwagi. Nie powstrzymało to wszakże licznych autorów od stanowczych sądów na ten temat - nie ukrywam, że do napisania niniejszego artykułu skłoniły mnie właśnie kontrowersyjne wypowiedzi tego typu. W liście do redakcji New York Timesa, zatytułowanym „Jeśli idzie o ducha, tybetańscy lamowie przypominają irańskich mułłów", czytamy: „Wróciłem właśnie z podróży do Tybetu i Chin. W Tybecie widziałem latarnie zniszczone przez demonstrantów, na czele których stali lamowie. Ci sami demonstranci manifestowali niechęć wobec wznoszonych z chińską pomocą budynków. Wielu ciemnych lamów i mnichów uważa wprowadzenie elektryczności, kanalizacji i oświaty za zagrożenie dla ich władzy. (...) Smród dobywający się z izb mnichów w pobliżu wrót Potali najlepiej świadczy o stopniu ich rozwoju. Mnisi mogą uczyć się pisać i czytać, mogą też się kąpać - z tych demokratycznych praw postanowili jednak nie korzystać"1.
Wkrótce potem intencje protestujących postanowił wyjaśnić A. Tom Grunfeld: „Dziesiątki Tybetańczyków ze wszystkich warstw społecznych, z którymi przeprowadzono wywiady, twierdziło zgodnie, że większość uczestników zamieszek kierowała się nie chęcią protestowania przeciwko ograniczaniu wolności czy swobód religijnych, lecz gniewem na urzędników Biura Bezpieczeństwa Publicznego, policjantów i członków partii. Zainteresowanie kwestiami takimi jak niepodległość czy swobody religijne było znacznie mniejsze niż oczekiwano. Niepodległość jest pojęciem abstrakcyjnym, które zdaje się nie zaprzątać uwagi większości Tybetańczyków; inni, zwłaszcza wykształceni, uznają ją za zupełnie nierealną. Ponadto restrykcje dotyczące religii nie dotknęły większej części populacji".
Grunfeld zgodził się jednak w końcu z konkluzjami większości obserwatorów (przy okazji zaprzeczając chyba samemu sobie): „Oczywiście, do kwestii niepodległości oraz wolności religii podchodzi się bardzo emocjonalnie i Tybetańczycy niezmiennie wyrażają poparcie dla tybetańskiego, teokratycznego państwa narodowego"2.
Skoro pojawiają się takie komentarze, musimy zapytać, czy tybetańscy dysydenci dokonują jakichkolwiek intelektualnych kalkulacji, czy też jesteśmy świadkami wyłącznie emocjonalnych, irracjonalnych reakcji, wywołanych syrenim śpiewem świeckiego i religijnego nacjonalizmu. Powinniśmy też zbadać rozmiary owego nacjonalizmu, by zrozumieć, dlaczego wywiera tak wielki wpływ.
Tło, na którym dochodzi do patriotycznych manifestacji w Tybecie, wydaje się dość zagadkowe. Słowa i poczynania części dwudziestowiecznych przywódców Tybetu kłócą się z wizerunkiem skrajnie nacjonalistycznej partii czy państwa - wspomnijmy tu tylko o zgodzie rządu Retinga (Rwa-sgreng) na przyjęcie chińskich pensji rządowych przez przedstawicieli Tybetu w Nanjingu3 czy, współcześnie, o doniesieniach o opłacaniu byłego przedstawiciela Dalajlamy w Tokio (a zapewne i innych członków tybetańskiego rządu na wychodźstwie) przez tajwański Guomindang4. Powszechnie wiadomo również o rezygnacji Dalajlamy z niepodległości Tybetu jako warunku dla osiągnięcia porozumienia między jego gabinetem a rządem Chin.
Brak wyraźnych, „nacjonalistycznych" poglądów, które obejmowałyby wszystkie zagadnienia dotyczące narodu i zajmowanego przezeń terytorium, tłumaczyć można na wiele sposobów. Z pewnością należałoby tu przypomnieć, że do niedawna w Tybecie nie istniały pewne atrybuty współczesności. Kraj odcięty od uprzemysłowionego świata - oraz właściwego mu porządku biurokratycznego i społecznego - przez większą część XX wieku nie miał również dostępu do europejskiej tradycji intelektualnej, która nadała kształt powojennym ruchom narodowym. Z pewnością musimy też oddzielić manifestacje uczuć patriotycznych na wychodźstwie - pamiętając wszakże przy tym, że większość uchodźców opuściła Tybet, kiedy jeszcze nie było tam mowy o takich zjawiskach - i w samym Tybecie. Grupa pierwsza zbudowała „nacjonalizm diaspory", podczas gdy druga znalazła się w sferze wpływów uprzemysłowionych Chin, a co za tym idzie elementów zachodniej tradycji intelektualnej, przepuszczonych przez edukacyjną maszynkę maoizmu i chińskiej wersji leninizmu. Tu przedmiotem naszego zainteresowania będą właśnie Tybetańczycy z Tybetu, a zwłaszcza ich protesty narodowe (a nie inne przejawy, niezależnie od tego, jak intensywne i gwałtowne, sprzeciwu wobec polityki władz). Nie idzie o to, by ignorować kontakty między diasporą a krajem - mamy przecież wiele dowodów na to, że dysydenci doskonale znają publikacje uchodźców - w Tybecie powstała jednak jedyna w swoim rodzaju mieszanka idei i wpływów. Tybetańscy dysydenci, na przykład, niemal całkowicie przemilczają oświadczenia, w których Dalajlama rezygnuje z zabiegania o niepodległość, czy publikacje przedstawiające Panczenlamę jako prawdziwego patriotę, jednocześnie obficie czerpiąc z materiałów, dotyczących praw człowieka.
W stwierdzeniu, iż współczesny nacjonalizm (z leżącymi u jego podstaw ideami rządów większości i samostanowienia) wyrasta z intelektualnych tradycji Zachodu, nie ma nic odkrywczego. Dotyczy to tak XIX-wiecznej Europy, jak powojennego trzeciego świata. Jeśli idzie o ten drugi, Kenneth Minogue (wyraźnie inspirowany Leninem) stwierdza krótko, że „Europejczycy przywieźli ze sobą but, którym w końcu dostali kopniaka"5. W Tybecie, przed przyłączeniem go do ChRL, właściwie nie funkcjonowało pojęcie nacjonalizmu, choć niewątpliwie budziło zainteresowanie w pewnych kręgach. Dopiero teraz odkrywamy intelektualne życie XX-wiecznego Tybetu, niezwiązane bezpośrednio z filozofią buddyjską. Biografia Genduna Czophela6 pióra Heather Stoddard odkryła przed nami Tybet, w którym ludzie zastanawiali się nad polityczną przyszłością kraju w sposób nie mający nic wspólnego ze stereotypowym oderwaniem od świata7.
W rozwoju intelektualnego zaplecza myśli narodowej ważną rolę odegrała edukacja. Trzeba zwrócić uwagę na jej dwa tory, które przyczyniły się do ukształtowania pojęć nacjonalistycznych. Pierwszy - to wprowadzenie marksistowskiego, chińskiego systemu oświaty, który w sposób systematyczny przybliżał tybetańskim elitom europejskie idee narodu i nacjonalizmu8. Jeszcze przed rozwojem chińskiego szkolnictwa w Tybecie w latach osiemdziesiątych, w oficjalnych oświadczeniach i komunikatach często pojawiały się kwestie takie jak różnice między narodami czy nieuchronna logika historii, która związała ze sobą Chińczyków i Tybetańczyków. Systematyczna edukacja oraz propaganda marksistowska zmusiły intelektualistów, studentów i zwykłych ludzi do zmierzenia się z kwestią tybetańskiej tożsamości narodowej. Choć idei tych (i związanych z nimi maoistowskich pojęć zbiorowej woli ludu itd.) nie przynieśli do Tybetu Europejczycy, ich pojawienie się na scenie intelektualnej przypomina sytuację opisaną przez Minogue'a. Podobnie jak w przypadku omawianych przezeń ruchów antykolonialnych, skutki nie pokrywały się z intencjami akuszerów nowej ideologii. Świadczyć o tym może uwięzienie Gesze Lobsanga Łangczuka, któremu przypisuje się artykuł, wykazujący, że dzieła Mao Zedonga na temat wyzwolenia narodów potwierdzają słuszność tybetańskich aspiracji niepodległościowych9. Tak też powinniśmy rozumieć obecność studentów na demonstracjach w Lhasie i innych regionach Płaskowyżu Tybetańskiego, a także w Pekinie. Chiny konsekwentnie posługiwały się teorią narodu, tłumacząc swą obecność w Tybecie - ich oświadczenia i polityka, czy to łagodna czy też opresyjna, skutecznie utwierdzały więc tybetańską tożsamość narodową. Jestem przekonany, że choć brutalna polityka Chin, zwłaszcza przed 1980 rokiem, niewątpliwie zaostrzyła konflikt i pozostawiła po sobie dziedzictwo głębokiej niechęci, nawet rządy lżejszej ręki przyczyniłyby się do powstania powszechnego ruchu patriotycznego.
Drugi czynnik edukacyjny wydaje się mieć przede wszystkim znaczenie społeczne. Idzie tu o buddyjski kler, który, reprezentując tradycyjną inteligencję (choć, już tylko z racji rozmiarów, nie wyłącznie), spełniał rolę podobną do sytuacji opisywanej przez Ernesta Gellnera, gdzie kultura wyższa staje się jądrem tożsamości, kształtującej się wokół rozgoryczenia grupy etnicznej, gdy „kultura wysoka, która przetrwała okres przejściowy [od społeczności agrarnej do uprzemysłowionej], przestaje być utożsamiana z duchowieństwem lub dworem i zaczyna stanowić emblemat, nośnik „narodu" (...)"10. Jak się za chwilę przekonamy, w ostatnich latach kler buddyjski odgrywał kluczową rolę w formułowaniu i propagowaniu myśli dysydenckiej w Tybecie. Skoro zaczął uosabiać tybetańską kulturę, nic dziwnego, że ipso facto we wszystkich restrykcjach i atakach na duchowieństwo Tybetańczycy widzieli działania antytybetańskie.
* * *
Wyliczywszy kilka czynników, jakie umożliwiły powstanie ruchu dysydenckiego, który w ciągu ostatnich lat dał o sobie znać w całym kraju, a zwłaszcza w Lhasie, dochodzimy do tematu głównego: jego intelektualnego zaplecza. Nasze badania są z oczywistych względów bardzo ograniczone. Nie zdołamy przecież przeprowadzić długich, szczegółowych wywiadów z wieloma działaczami i demonstrantami, a nawet gdyby się to udało, zapewne z uwagi na okoliczności trudno byłoby uzyskać szczere odpowiedzi11. Niemniej jednak można wyjść poza cytowane wcześniej subiektywne obserwacje i zająć się materiałami, sporządzonymi przez Tybetańczyków.
Na ich podstawie spróbujemy teraz dowiedzieć się, o czym myślą i czego chcą Tybetańczycy. Posłużymy się w tym celu piętnastoma dokumentami, przeznaczonymi dla tybetańskiego - choć w kilku przypadkach również zagranicznego - odbiorcy12. Nie będziemy zajmować się ulotkami pisanymi ręcznie, choć jest ich bardzo wiele i, jak przekonali się odwiedzający Lhasę turyści, nietrudno je zdobyć. Wychodzimy z założenia, że materiały powielane mechanicznie powinny lepiej oddawać opinie i poglądy grup, a nie jednostek. Podejście takie, oczywiście, musi budzić zastrzeżenia, gdyż pewne kwestie mogą być postrzegane bardzo odmiennie i stanowić przedmiot dyskusji. Niemniej w ten sposób powinniśmy dostrzec choćby zarysy intelektualnych fundamentów ruchu dysydenckiego w Tybecie.
Dokumenty te odsłaniają przed nami kilka nurtów myślenia. Być może za najbardziej uderzający uznać trzeba brak odniesień do konkretnych zasad buddyjskich. Nie znaczy to oczywiście, że ich autorzy są przeciwni buddyzmowi - wprost przeciwnie, często i oni, i sieć dystrybutorów należą do kleru. Co więcej, wielokrotnie mówią o obronie doktryny buddyjskiej, nazywając przy tym Chińczyków „wrogami wiary" (bstan-dgra Rgya-dmar). Nie znajdziemy jednak konkretnych odniesień - religijnej argumentacji itd. - do zasad buddyzmu jako takich. To, co najbardziej rzuca się w oczy - to liczne wzmianki o prawach i prawie.
Najczęściej, co nie powinno budzić zdziwienia, pojawia się termin „prawa człowieka". Pojęcie to, jak wiadomo, jest stosunkowo młode; kształtu, jaki znamy dziś (w sensie granic, których - w stosunku do jednostki - nie wolno przekroczyć państwu), zaczęło nabierać dopiero w XVIII wieku13. Rozwijane następnie przez zachodnich filozofów i polityków, zyskało ogromne znaczenie polityczne po drugiej wojnie światowej. Pojawienie się pojęcia praw człowieka w retoryce dysydenckiej świadczy o wpływie, jaki miało na rozwój ruchu patriotycznego przenoszenie zachodnich idei do Tybetu. Idee te często upowszechniał sam chiński rząd - przedstawiając je w negatywnym świetle. Władze robiły wszystko, zwłaszcza po Tiananmen, by oddzielić gospodarcze prawa zbiorowe, w które wierzą Chiny i które gwarantowane są przez inne państwa socjalistyczne oraz kraje trzeciego świata, od „burżuazyjnych" praw indywidualnych zachodnich demokracji14. Chińska dezaprobata dla liberalnie rozumianych praw człowieka najwyraźniej poruszyła czułą strunę w dysydentach tybetańskich.
Drugim źródłem informacji o prawach człowieka była społeczność emigracyjna. Egzemplarze Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, które krążyły po Lhasie co najmniej od stycznia 1989 roku, okazały się przepisywanymi ręcznie kopiami (bez wstępu i kolofonu) przekładu, opublikowanego w Dharamsali w 1970 roku15. Dopiero w 1989 roku wIndiach wydano wersję miniaturową, przeznaczoną specjalnie dla czytelników w Tybecie.
Innym przykładem wpływu publikacji diaspory na wydawnictwa w Tybecie jest dokument z adnotacją na stronie tytułowej: „Te wiadomości ze świata przekazuje Komitet Powstania Niepodległościowego" (‘dzam-gling gsar-'gyur de rang-btsan ger-langs tshogs-chung-nas bsgril-bsgrags-zhus), dotyczący uchwały Kongresu USA z kwietnia 1988 roku, która ostro krytykuje gwałcenie przez Chiny praw człowieka w Tybecie. Tekst ten jest dokładną kopią artykułu, opublikowanego w emigracyjnym periodyku Shes-bya w czerwcu 1988 roku, w rubryce „Wiadomości ze świata" (‘Dzam-gling gsar-'gyur)16.
Świadomość praw człowieka przybiera rozmaite formy. W związku z demonstracjami w Lhasie 10 grudnia 1988 roku (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, rocznica przyjęcia Deklaracji Powszechnej) opublikowano co najmniej dwa dokumenty. Tybetańczycy tak wyjaśniają w nich znaczenie praw człowieka dla sytuacji w kraju: „Z okazji dnia pamięci walki o prawa człowieka, my, naród tybetański, wzywamy Narody Zjednoczone i przyjazne nam kraje do przywrócenia słusznie należnych nam praw. Obecnie Światowa Organizacja i wiele państw czynią z praw człowieka najwyższy priorytet - my, wszyscy mieszkańcy Tybetu, świeccy i duchowni, cierpiący w chińskim jarzmie, dziękujemy wam za to i z radością, i ze smutkiem"17.
Druga ulotka wzywa po prostu do „pamiętania o prawach człowieka Światowej Organizacji" (‘dzam-gling rgyal-tshogs-kyi ‘gro-ba mi'i thob-thang-la dran-gso zhu)18.
W dostępnych mi dokumentach prawa człowieka omawiane są szerzej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do samostanowienia i prawa do niepodległości jako podstawowych składników praw człowieka, które przysługują Tybetańczykom. I tak w jednej z ulotek czytamy: „(...) chroniliśmy ten kraj Tybetańczyków i naród tybetański; jesteśmy zdecydowani walczyć o przyszłość, w której przywrócone zostaną jego prawa. A wówczas, realizując prawo narodu do samostanowienia, tu, w Tybecie, utworzone zostanie Niezależne Państwo Tybetańskie"19. A następnie: „Celem naszej trzydziestoletniej walki, tak zbrojnej, jak i pokojowej, z czerwonym chińskim najeźdźcą jest prawo człowieka, którym cieszyliśmy się przez tysiące lat: [prawo do] niepodległego Tybetu"20.
Najbardziej interesującą wypowiedź na temat praw człowieka znajdujemy w broszurce zdobytej ostatnio przez Tibet Information Network i zatytułowanej „Zasadnicze elementy drogocennej konstytucji demokratycznej Tybetu" (Bod-kyi dmangs-gtso'i rtsa-khrims rin-po-che'i dgongs-don). Dokument ten jest komentarzem do konstytucji, ogłoszonej przez Dalajlamę w 1963 roku21. Choć autorzy należą do kleru, w tekście nie ma odniesień do konkretnych nauk buddyjskich poza ogólnym stwierdzeniem, iż konstytucja opiera się na „ideałach świętej Dharmy, głoszonej przez w pełni doskonałego Buddę" (yang-dag-pa rdzogs-pa'i sangs-rgyas-kyis legs-par gsung-pa'i dam-pa'i chos) i że demokracja jest zgodna ze „stanowiskiem buddyzmu" (sangs-rgyas-pa'i lta-spyod). Autorzy dają też wyraz swemu szacunkowi dla religii, gdy wspominają o tradycyjnym spleceniu władzy duchowej i świeckiej, stwierdzając, że: „nie ulega wątpliwości, iż na mocy zasady samostanowienia, wpisanej w międzynarodową tradycję prawną, możemy cieszyć się chwałą pełnej, religijnej i świeckiej niepodległości"22.
Jeśli idzie o prawa, komentarz wyjaśnia: „Konstytucja opiera się na proklamowanych zasadach praw człowieka, praktykowanych na arenie międzynarodowej, oraz na prawie do samostanowienia i korzystania ze samostanowienia (...) [Konstytucja] wyraźnie gwarantuje wszystkim Tybetańczykom równe prawa wolności myśli i opinii, wyznania, prawo do gromadzenia się, życia, głosowania, podróżowania, wolność słowa, prawo do tworzenia partii politycznych i organizacji, swobodę wyboru zawodu - w ten sposób, dzięki zapewnieniu wszystkim wolności i swobody, rodzi się wielka, wspaniała demokratyczna przyszłość, niosąca w sobie potencjał społecznego rozwoju (...) Wedle tradycji demokratycznej konstytucji, różne osoby, wyznające odmienne poglądy, korzystają ze swych demokratycznych uprawnień bez obaw, [bez uciekania się do] podstępów i bez tajemnic, mogąc faktycznie realizować owe przywileje w myśli i słowie"23.
Wszakże nie bez ograniczeń: „Realizując demokratyczne równe prawa i swobody, trzeba jednak rozumieć istotę demokracji; to, co nazywa się »demokracją«, nie jest pozbawione początku i końca i nie oznacza, że każdy może robić co chce. Nie wolno więc kłamać o demokratycznych prawach, nie uczyniwszy zadość żadnemu z demokratycznych zobowiązań"24.
Ideały i pojęcia demokracji oraz praw człowieka zaprzątały uwagę polemistów w łonie tybetańskiego ruchu dysydenckiego. W pewnym sensie uczestniczyli oni w międzynarodowej dyskusji na temat praw człowieka - za pośrednictwem tego, czego mogli się o niej dowiedzieć z chińskich źródeł.
Dążąc do demokratycznej przyszłości, polemiści tybetańscy nie zapominali o przeszłości Tybetu. W cytowanym komentarzu do konstytucji znajdujemy wzmianki o dawnym, feudalnym systemie politycznym: „Tak jak my odrzuciliśmy błędne zwyczaje starego społeczeństwa, tak samo [Dalajlama] widzi potrzebę [powołania] w przyszłym Tybecie demokratycznego, religijnego i świeckiego rządu, różniącego się od starej, tradycyjnej administracji, bez przywracania pańszczyzny, feudalnych przywilejów klasztorów czy dziedziczenia urzędów państwowych"25.
Inna broszurka, zatytułowana „Wołanie [z] Naga o słuszną sprawę o świcie siedemnastego [cyklu] Rab-byung" (Rab-byung bcu-bdun ‘char-kha'i bden-don klu-sgra), idzie jeszcze dalej: „2 września 1960 roku, w chwili narodzin demokratycznego państwa tybetańskiego, przegnano feudalizm, powołując system taki, jak na całym świecie. Bratnie narody, nie miejcie żadnych wątpliwości! Wrogowie jak zwykle łączą sprawy, które nie mają związku, zakłamują historię i twierdzą, że Tybet należy do nich. Mówią, że wróci feudalizm [jeżeli Tybet oddzieli się od Chin]"26.
W tym samym dokumencie znajdujemy idylliczny, łagodnie mówiąc, obraz przeszłości: „Od czasów pierwszego króla Tybetu Njari Cenpo i utworzenia państwa tybetańskiego, przez ponad dwa tysiące lat dach świata [Tybet] promieniał niczym złota wieża. Z czasem ukształtowała się tradycja Ganden Podrang oraz w pełni suwerenny naród, wykorzystujący najmądrzejszych spośród siebie. Ów naród cieszył się szczęściem w tybetańskiej krainie. Ale w latach pięćdziesiątych czerwony chiński imperializm, wyposażony w nowoczesną broń, otoczył i najechał krainę śniegu"27.
Poglądy autorów tej ulotki na temat przeszłości Tybetu są w oczywisty sposób wewnętrznie sprzeczne. Cudowny kraj z ostatniego akapitu trudno pogodzić z przywoływaną wcześniej feudalną przeszłością, nie wspominając już o wzmiankach o pańszczyźnie z komentarza do konstytucji. We fragmencie tego ostatniego, mówiącym o feudalnych przywilejach i dziedziczeniu urzędów, pobrzmiewają echa chińskich analiz historii Tybetu, podczas gdy dla autorów „Wołania" termin „feudalizm" wydaje się po prostu odnosić do negatywnych, niechcianych aspektów tradycyjnego społeczeństwa tybetańskiego28. Interesujący jest wybór daty „końca feudalizmu" i powołania „demokratycznego państwa tybetańskiego" - 2 września 1960 roku Dalajlama otworzył obrady Zgromadzenia Tybetańskich Przedstawicieli Ludowych (Bod mi-mang spyi-'thus lhan-tshogs)29, parlamentu na wychodźstwie, którego powołanie nie miało bezpośredniego związku z obalaniem „feudalizmu", chyba że uznamy go za synonim „starego" społeczeństwa i kultury politycznej. Feudalizm jest tak ważny dla autorów większości ulotek, gdyż przez całe lata posługiwano się nim jako argumentem na rzecz przyłączenia Tybetu do Chińskiej Republiki Ludowej. Dysydenci podważają ten argument, nie próbując jednak zaprzeczać, że w Tybecie panowały pańszczyzna i feudalizm. I choć niewątpliwie istnieje poczucie, że warunki społeczne w Tybecie przed 1959 rokiem nie były sprawiedliwe, autorzy ulotek, na przykład „Wołania", chcą widzieć w starym, zdominowanym przez religię państwie tybetańskim ideał, który należy przeciwstawić warunkom, jakie zapanowały po wchłonięciu przez Chiny. Oczywiste sprzeczności w obrazie dawnego Tybetu odsłaniają więc ważne, emocjonalne impulsy autorów.
Rozważania na temat historii stanowią doskonały pretekst do wprowadzenia szerszych pojęć nacjonalistycznych - w artykułach tego rodzaju często znajdujemy więc opisy chińskich i tybetańskich cech, które nazwać można „narodowymi". Pamiętając nasze dywagacje na temat rozwoju nacjonalizmu i postaw patriotycznych, jedność tych, którzy posiadają cechy tybetańskie, powinna być tu co najmniej tak oczywista, jak przepaść dzieląca ich od Chińczyków. W końcu poprzednie pokolenie Tybetańczyków miało bardzo niewiele, jeśli w ogóle, kontaktów z Chińczykami - jedyne różnice, jakie znali, dotyczyły różnych regionów Tybetu. W jednej z ulotek przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w 1988 roku czytamy: „Nasz Tybet ma długą, udokumentowaną historię. My, Tybetańczycy, wywodzimy się z zupełnie odmiennego pnia niż inne narody. Dziś nawet wzmianka o historii Tybetu napawa czerwonych chińskich agresorów wstydem i złością. Czerwoni chińscy najeźdźcy muszą wrócić do swego kraju. Panami Tybetu są Tybetańczycy. [Naszym] świeckim i duchowym królem jest Jego Świątobliwość Dalajlama"30.
Przy wyznaczaniu granic między tym, co tybetańskie, a co nie, często pojawia się religia. Wspominaliśmy już o teorii Gellnera na temat okoliczności, w jakich kler, reprezentujący wysoką kulturę ludu lub narodu, zostaje włączony w proces kształtowania się tożsamości narodowej, co - niezależnie od pełnionej wcześniej roli religijnej - często doprowadza do jego całkowitej sekularyzacji31. Autorzy naszych ulotek wyraźnie i jednoznacznie łączą buddyzm tybetański z tożsamością narodową: „Wrogowie religii w żaden sposób nie mogą żyć w harmonii z Tybetańczykami. Gdyby miało do tego dojść, przypominałoby to przyjęcie przywódcy z zewnątrz [tzn. spoza własnej grupy]. Jak można opowiadać się za obcymi? (...) To możliwe jest tylko wśród swoich, to rodzi się ze wspólnych obyczajów, jedzenia, stroju"32.
Uderzając w struny narodowe, autorzy posługują się często retoryką wspólną chińskiemu marksizmowi i ruchom antykolonialnym. Rutynowo opisują Chińczyków przymiotnikiem „imperialistyczny" (z reguły: „imperialistyczne Czerwone Chiny, btsan-rgyal Rgya-dmar); termin ten pojawia się często również w publikacjach diaspory. Wyraźniejsze zapożyczenie z chińskiej nomenklatury znajdziemy w krótkim opisie obcych rządów: „Czerwoni Chińczycy mówią, że są antyfaszystowscy, ale w istocie praktykują skrajny faszyzm"33. Nie wiemy, co dokładnie rozumieją autorzy tego dokumentu przez „faszyzm" - czy idzie im, na przykład, o okrutne, dyktatorskie rządy, czy też o marksistowską teorię klas i prześladowania na tle narodowościowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że sam termin, hu-shi-si'i lam-lugs, zaczerpnięto ze źródeł chińskich, a nie emigracyjnych34.
W innych dokumentach znajdujemy wskazówki, że autorzy korzystali również ze źródeł niechińskich. Z ulotki z 1987 roku, mającej formę apelu do członków amerykańskiego Kongresu, wynika, iż w 1985 roku Tybetańczycy dowiedzieli się, że grupa kongresmenów i senatorów podpisała się pod listem do prezydenta Li Xianniana, dając wyraz zaniepokojeniu sytuacją w Tybecie. Dalej czytamy, że w październiku 1987 roku Głos Ameryki donosił, iż na amerykańskim wekslu bankowym określono Tybet jako „wolny i niepodległy" (rang-dbang rang-btsan)35. W związku z tym incydentem rząd Stanów Zjednoczonych poinformował Chiny, iż USA traktują Tybet li tylko jako część Chin - i to mają zapewne na myśli autorzy ulotki, pisząc, że prezydent Reagan „porzucił słuszną sprawę" (bden-don blos-gtong)36. Pisownia nazwiska Reagan (Ri-ghan oraz Ri-ghin) pozwala sądzić, że informacja nie pochodziła ze źródeł chińskich (tj. chińskojęzycznego serwisu Głosu Ameryki), gdyż wówczas przypominałaby zapewne chińskie Ligen - lecz tybetańskich, i to niemal na pewno z Indii.
Inna interesująca kwestia to fakt, że wbrew stereotypowym wyobrażeniom na temat protestów w Tybecie, autorzy jednego z dokumentów, cytowanego już „Wołania", wzywają do stosowania przemocy. Choć napisano ją wierszem, ulotka ta wydaje się najbardziej prymitywna pod względem językowym i roi od błędów ortograficznych (np. mkhe-dbang zamiast mkhas-dbang, itd.).
„(...) Bohaterowie ludu uzbrojeni są w naturalny oręż i walczą. Naturalna broń przeciwko karabinom maszynowym. Nie przerywajcie walki ludu! Bronimy dziedzictwa wieków. Gdy pada ojciec, miejsce w szeregu zajmuje syn"37.
Tekst opatrzono przypisem, który wyjaśnia, że „naturalny oręż" to kamienie, będące, zdaniem autora, jedyną bronią dostępną Tybetańczykom. Kamień, czytamy dalej, powinien stać się nowym symbolem tybetańskiej walki, „rytualnie obecnym" w obchodach Nowego Roku ziemnego smoka (1988-89) kalendarza tybetańskiego38.
W innym tekście znajdujemy podobny, choć pozbawiony elementów przemocy, opis taktyki symbolicznych protestów - zawieszania flag modlitewnych i palenia kadzidła w każdą środę w intencji długiego życia Dalajlamy, sukcesów jego działań, niepodległości Tybetu i przegnania Chińczyków. Autorzy ulotki twierdzą, że takie działania, czytelne, mimo braku jednoznacznie niepodległościowych symboli, dla wszystkich Tybetańczyków, odbywają się w Lhasie od 1959 roku (z trzyletnią przerwą w okresie rewolucji kulturalnej) - a więc od 1.277 tygodni. Kulminacją symbolicznych protestów tego rodzaju, piszą dalej, były rytuały z 10 marca 1987 roku39.
* * *
Autorzy broszur i ulotek poruszają więc wiele kwestii, dotyczących praw człowieka, społeczeństwa tybetańskiego, demokracji itd. Czasem mijają się z prawdą pisząc o historii, czasem ich poglądy są sprzeczne, nie ulega jednak wątpliwości, że w lhaskich kręgach dysydenckich toczą się poważne dyskusje. Choć obserwatorzy i komentatorzy chętnie wypowiadają się na temat celów i motywów protestów, jeśli rzeczywiście chcemy je zrozumieć, powinniśmy raczej słuchać głosu Tybetańczyków i studiować produkowaną przez nich bibułę.
Autorzy wszystkich cytowanych tu dokumentów domagają się właściwie tylko jednego: niepodległości Tybetu. Niepodległość nie jest więc dla nich „pojęciem abstrakcyjnym, które zdaje się nie zaprzątać uwagi większości Tybetańczyków"40. Mówią dobitnie:
„[Gdyby pod chińskimi rządami] Tybet został rozbudowany, stopa życiowa Tybetańczyków podniesiona do poziomu nieznanego w innych krajach, a nawet gdyby rzeczywiście dano nam szczęście, którego zaznają tylko bogowie z [„nieba"] Trzydziestu Trzech - nie chcielibyśmy na to spojrzeć. Nie chcielibyśmy tego za nic w świecie"41.
Gdyż liczy się wyłącznie niepodległość.
Elliot Sperling - historyk, tybetolog, wykładowca Indiana University.
1 Michele Hoffman: „In Spirit, Tibet's Lamas Resemble Iran's Mullahs", New York Times, 27 sierpnia 1988.
2 A. Tom Grunfeld: „Independence is second to Dalai Lama's return", Far Eastern Economic Review, 13 października 1988, s. 26. Jeśli idzie o owe „dziesiątki wywiadów", trudno nie zauważyć, że w opublikowanej wcześniej książce Grunfelda o Tybecie nie znajdziemy nic, co świadczyłoby o tym, że zna on tybetański lub chiński. Ponadto, choć w popularnych książkach o Tybecie często pojawia się termin „teokracja", w istocie nie przystaje on do realiów tybetańskich. Znacznie lepsze i mniej dwuznaczne wydaje się określenie „hierokracja"; por. Turrel V. Wylie: „Lama Tribute in the Ming Dynasty" w: Michael Aris, Aung San Suu Kyi (red.): Tibetan Studies in Honour of Hugh Richardson, Warminster 1980, s. 335.
3 Por. Thub-bstan sangs-rgyas (Thupten Sangje): Rgya-nag-du Bod-kyi sku-tshab don-gcod skabs dang-gnyis tshugs-stangs skor-gyi lo-rgyus thabs-bral zur-lam, Dharamsala 1982, ss. 46-53. Tybetański rząd emigracyjny wstrzymał dystrybucję tego tomu na kilka lat, choć został on opublikowany przez rządową Library of Tibetan Works and Archives i rozesłany do wielu instytucji (w tym zachodnich bibliotek).
4 Por. „Dharamsala Severs All Ties with Taiwan", Tibetan Review, luty 1990, ss. 4-5. Do tej pory nie opublikowano żadnego materiału, który można by uznać za próbę pełnego przedstawienia tego zajścia.
5 Kenneth Minogue: Nationalism, Nowy Jork 1967, s. 81.
6 Heather Stoddard: Le mendiant de l'Amdo, Paryż 1986.
7 Ibid., ss. 69-94.
8 Oczywiście nie bezpośrednio, lecz przez pryzmat chińskiego marksizmu. Wcześniej garstka Tybetańczyków miała kontakt z tymi ideami za pośrednictwem ideologii Sun Yat-sena. Por. Stoddard, op. cit., ss. 82-86.
9 Dge-bshes Blo-bzang dbang-phyug (Gesze Lobsang Łangczuk) zmarł w więzieniu w listopadzie 1987 roku, po spędzeniu kilkudziesięciu lat w różnych zakładach karnych; por. TIN dok. T5(H), T1 (YB). Ostatni wyrok zaczął odsiadywać w 1982 roku, kiedy to aresztowano go za pisanie i rozpowszechnianie tekstów niepodległościowych. Opowieść o czerpaniu argumentów z dzieł Mao Zedonga może mieć charakter apokryficzny - nie mamy nawet pewności, czy zachowała się jakaś kopia tego artykułu. Niemniej jednak historia ta świadczy o istnieniu szkoły tybetańskiego myślenia, wedle której chińska doktryna marksistowska jako taka dostarcza argumentów, przemawiających za niepodległością Tybetu.
10 Ernest Gellner: Nations and Nationalism, Ithaca 1983, ss. 73-81. Gellner stwierdza następnie, że kultury wysokie, które przetrwały okres przejściowy, podlegają dalszym przeobrażeniom: „Kiedy ich nośnikiem był dwór lub duchowieństwo, miały raczej charakter ponadetniczny i ponadpolityczny (...) [Jednak po transformacji] ceną, jaką płacą za to, że przestają być li tylko domeną kleru i że zaczyna utożsamiać się z nimi cały, zajmujący określone terytorium naród, jest ich postępująca sekularyzacja". O „ponadetnicznym" charakterze buddyzmu najlepiej świadczy jego popularność wśród Mongołów i Mandżurów (XVII-XX wiek). Renesans, aczkolwiek przede wszystkim nacjonalistyczny, zainteresowania buddyzmem w Mongolii sprawia jednak, że trudno mówić o zaniku tego aspektu buddyzmu tybetańskiego. Niemniej rosnąca sekularyzacja społeczności tybetańskiej tak w Tybecie, jak na wychodźstwie (znacznie mniejsza niż dawniej obecność mnichów i klasztorów w strukturach administracyjnych itd.) nie budzi żadnych wątpliwości. Zauważmy przy tym, że doszło do tego w czasie, gdy, w pewnym sensie, Tybet z rolniczego przeobrażał się w kraj uprzemysłowiony. (Jeśli za „industrializację" uznamy polityczne i gospodarcze przyłączenie go do wielkich, uprzemysłowionych Chin itp. Wydaje mi się, że rozszerzając definicję w ten sposób nie przekraczamy granic wyznaczonych przez Gellnera.)
11 Z pewnością nie jest to sprawa prosta. Vaclav Havel pisał, że pod represyjnymi, okrutnymi rządami ludzie przybierają drugą osobowość w życiu intelektualnym, społecznym i politycznym; por. Timothy Garton Ash: „Eastern Europe: The Year of Truth", New York Review of Books, 15 lutego 1990, s. 18. Właśnie wymuszone dostosowanie się do przymusu sprawia, że obserwatorzy często mają ogromne kłopoty z określeniem dominujących poglądów i oczekiwań społeczeństw w takich krajach (najlepszym potwierdzeniem mogą tu być wyniki wyborów w Nikaragui w 1990 roku). Państwo, które karze za posiadanie „błędnych" poglądów, nie jest dobrze przygotowane do badania opinii publicznej i może to sobie skutecznie uniemożliwić. W 1979 roku władze chińskie były zupełnie zaskoczone niezwykle emocjonalnym, gorącym przyjęciem, jakie zgotowali przedstawicielom Dalajlamy mieszkańcy Lhasy. Wygląda na to, że rząd wierzył, iż „separatyzm" popiera tylko „garstka" Tybetańczyków, póki nie musiał uciec się do skrajnie represyjnych środków, nie mających nic wspólnego ze „zwykłym" przywracaniem porządku.
12 Do kilku dotarłem osobiście; wiele, prawdę mówiąc większość, udostępnił mi Robbie Barnett i Tibet Information Network.
13 Por. Kenneth Minogue: „The History of the Idea of Human Rights" w: Walter Laqueur, Barry Rubin (red.): The Human Rights Reader, Nowy Jork 1990, ss. 3-17.
14 Por. np. Yi Dintg: „Opposing Interference in Other Countries' Internal Affairs Through Human Rights", Beijing Review, 6-12 listopada 1989, ss. 3-17.
15 Yongs-khyab gsal-bsgrags ‘gro-ba mi'i thob-thang, Dharamsala 1970.
16 „A-ri'i Gros-tshogs ‘og-ma'i thog 7 snyan-seng zhus-pa'i gros char", Shes-bya, czerwiec 1988, ss. 16-22; oraz TIN Doc. 3(R). Cytowane tu dokumenty uzyskane z Tibet Information Network, opatrzone są numerami archiwum TIN i poprzedzone literami „TIN". Warto zwrócić uwagę na błąd ortograficzny w tytule dokumentu z 1989 roku (‘Dzam-gling gsar-'gyur de rang-btsan [s]ger-langs tshogs-chung-nas bsgril-bsgrags-zhus). Wszędzie pozostawiam oryginalną pisownię.
17 TIN Doc. 23(Q) (A).
18 TIN Doc. 24(Q)
19 Pha, s. 3. Oznaczony sylabą „pha" (dokument ten wydaje się należeć do serii; na pierwszej stronie data „3-10" i „1987") oraz datowany na dziesiąty dzień pierwszego miesiąca 2114 roku kalendarza tybetańskiego. Inny dokument, napisany tym samym charakterem pisma, oznaczony jest sylabą „ma" i datowany na 10 kwietnia 1987.
20 Pha, ss. 7-8.
21 Słynna grupa mnichów z klasztoru Drepung (‘Bras-spungs), której członków skazano na bardzo wysokie wyroki w 1989 roku za „kontrrewolucyjną propagandę". Por. TIN News Update, 27 grudnia 1989, ss. 3-5.
22 TIN Doc. 6(J), ss. 1r-1v.
23 TIN Doc. 6(J), ss. 2r, 2v-3r, 3v.
24 TIN Doc. 6(J), ss. 5r-5v.
25 TIN Doc. 6(J), s. 1v.
26 TIN Doc. 2(R), s. 3. Siedemnasty cykl rab-byung, o którym mowa w dokumencie, rozpoczął się w 1987 roku. Dokument ten roi się od wszelkiego rodzaju błędów. W tłumaczeniu pominięto wersyfikację oryginału.
27 TIN Doc. 2(R), s. 1. „Tradycja Dga'-ldan pho-brang" odnosi się oczywiście do rządu dalajlamów.
28 Choć dziennikarze często posługują się tym terminem, by oddać „zacofanie" Tybetu, większość zachodnich tybetologów uważa, że nie nadaje się on do opisu realiów tybetańskich.
29 Por. Tshe-dbang phun-tshogs (Cełang Phuncog) et al., Rgyu-mkho'i Bod-gnas lag-deb, New Delhi 1987, s. 33.
30 TIN Doc. 23 (Q)(B)
31 Warto też tu przypomnieć, że George Orwell uważał religie za formę nacjonalizmu. Por. „Notes on Nationalism" w: Sonia Orwell, Ian Angus (red.): The Collected Essays, Journalism and Letters of George Orwell, Nowy Jork 1968, t. III, s. 363.
32 TIN Doc. 2(R), s. 2.
33 TIN Doc. 1(P), s. 2.
34 Por. (tybetańska definicja/transkrypcja terminu) Zang-Han duizhao cihui (Rgya-Bod shan-sbyar-gi tshig-mdzod), Pekin 1976, s. 222 (‘Hpha-shi-si rings-lugs' jako chińskie faxisizhuyi); oraz Gdong-thog Bstan-pa'i rgyal-mtshan (T.G. Dhongthog): Dbyin-Bod shan-sbyar-gi tshig-mdzod snang-ba gsar-pa, Dharamsala 1973, s. 154 (‘I-ta-li'i dmar-po'i phyogs ‘gal tshogs-pa'i rtsa-'dzugs dang sgrig-lam'). .
35 Ma, s. 2.
36 Ibid., s. 5.
37 TIN Doc. 2(R), s. 2.
38 TIN Doc. 2(R), s. 4.
39 Pha, ss. 5-6.
40 Grunfeld, op. cit.
41 Pha, ss. 8-9.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-31: Nepal „nie będzie wydawał dokumentów” tybetańskim uchodźcom
- Raporty HFPC, 2014-10-28: Były dowódca Tybetańskiego Okręgu Wojskowego usunięty z partii
- Raporty HFPC, 2014-10-25: Władze Dzomdy zmuszają do powrotu wszystkich duchownych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Raporty HFPC, 2014-10-15: Modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-10-10: „Podniesienie rangi” Ludowej Policji Zbrojnej w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-10-08: Odwetowa kampania w Driru
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Prefektura Ngari Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Zasady wymiany liderów dwóch komitetów w wioskach
- Raporty HFPC, 2014-10-03: „Nieformalne rozmowy” o pielgrzymce Dalajlamy do Chin
- Raporty HFPC, 2014-09-28: Wymuszone „świętowanie” w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Larung Gar nie jest Szambalą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mówi Ilham Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddyzm tybetański w wydaniu partii
- Raporty HFPC, 2014-09-05: Dodatkowe posterunki policyjne na szosie w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Restauracyjny rewkult w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-28: Władze wymuszają klakę dla „fałszywego Panczena” w Namlingu
- Raporty HFPC, 2014-08-26: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas buddyjskiego święta w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-22: Oficjalne potwierdzenie śmiertelnych ofiar tłumienia protestów w Lhasie w 2008 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wolność jest bezcenna
- Raporty HFPC, 2014-08-17: „Lhaski Konsensus”
- Raporty HFPC, 2014-08-12: Powrót uwięzionego opata do klasztoru Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy niszczą swoją broń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka partii wobec religii w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-30: Władze Driru ogłaszają własny kodeks
- Raporty HFPC, 2014-07-29: Kampania antykorupcyjna w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Popołudnie z żoną i synkiem Ilhama
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2014-07-08: Potajemne obchody urodzin Dalajlamy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe zarzuty pół roku po aresztowaniu Khenpo Karmy Cełanga
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Transgraniczne aresztowanie Khenpo Karmy Cełanga z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy dokonują samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-06-21: Komisariaty w klasztorach Kanlho
- Raporty HFPC, 2014-06-15: Zamknięcie okręgu Pasze, restrykcje przed „Kalaczakrą” w Indiach
- Raporty HFPC, 2014-06-13: Nadzwyczajne środki kontroli Ujgurów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-06-11: Specjalne środki bezpieczeństwa z powodu ceremonii buddyjskiej w Coe
- Raporty HFPC, 2014-06-05: Władze w Darcedo aplikują duchownym „pięć radości”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Tan Zuoren: Piękno ostateczne
- Raporty HFPC, 2014-06-01: Przymusowe „ćwiczenia antyseparatystyczne” w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O skutkach tak zwanych dziesięciu nowych cnót
- Raporty HFPC, 2014-05-22: Kampania wymuszania „lojalności” w Pemie
- Raporty HFPC, 2014-05-17: Władze wymuszają zmianę zarządu klasztoru Zilkar w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetański hymn w Chinach
- Teksty. Z perspektywy świata: Jewher Ilham: O tacie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co wpychają się do domów i świątyń z „portretami przywódców”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Ngaba płonie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Cmentarz męczenników” na lhaskim przedmieściu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Słoń i mysz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niewzruszony opór
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty TIN, 1999-02-25: Marcowe rocznice: „Walka krwi i ognia” (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd ludowy okręgu Dzoge: Doraźne metody zwalczania samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zagraniczni dziennikarze w Tybecie w latach pięćdziesiątych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Z okazji setnego posiedzenia Grupy Tybetańskiej w PE
- Raporty HFPC, 2014-02-16: Kary zbiorowe za samospalenia w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gao Yu: Sprawa Ilhama Tohti – najnowszy w litanii błędów
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właśnie zabrali Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2014-01-14: Sądy TRA zapowiadają „rozprawę z podziemiem religijnym”
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-19: Hiszpańskie nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Uciszona w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-11-10: Lokalni aparatczycy sabotują inspekcję w Zato
- Raporty HFPC, 2013-11-09: Wioski w Kardze i Juszu odmawiają wywieszania chińskich flag
- Raporty HFPC, 2013-11-06: „Zakazany” hymn Tybetu na oficjalnej stronie chińskiej telewizji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana chińskiej polityki w Tybecie?
- Raporty HFPC, 2013-11-01: Nadzwyczajne środki kontroli pojazdów w Kardze po ataku w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Słowo na rocznicę Chińskiej Republiki Ludowej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Grzebanie w telefonach
- Raporty HFPC, 2013-09-21: Władze odwołują konferencję o „postępowym intelektualiście” w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Teraźniejszość Tybetu przyszłością Hongkongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kosztowna armia stróżów „stabilizacji”
- Raporty HFPC, 2013-07-31: Zatrzymanie i deportacja z TRA za zdjęcia Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa bunkrów
- Raporty HFPC, 2013-07-27: Oficjalna inauguracja okręgu Conji w prefekturze Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-25: Władze chińskie przerywają wielką ceremonię religijną w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2013-07-23: Nowa kampania zwalczania zdjęć Dalajlamy w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2013-07-20: Przeniesienie tybetańskiego sekretarza partii z Dzoge w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-18: Pekin „ślubuje rozprawę z nielegalnymi publikacjami” w Tybecie
- Raporty HFPC, 2013-07-10: Aparatczyk odpowiedzialny za dialog wzywa do „bezwzględnej walki z kliką Dalaja”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komitet ds. Narodowości i Religii prowincji Qinghai: Komunikat w sprawie polityki wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-29: Pekin zaprzecza „zmianie polityki” wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-28: Władze zezwalają na portret Dalajlamy w lhaskim Gandenie
- Raporty HFPC, 2013-06-27: „Eksperymentalne” złagodzenie restrykcji religijnych w dwóch prowincjach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Inne raporty, 2013-06-25: Bezprecedensowa skala „reedukacji” w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-06-22: Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”
- Raporty HFPC, 2013-06-21: Oser i Wang Lixiong w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-06-20: Chiny rejestrują wszystkich użytkowników telefonów i internetu w TRA
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Gówniana wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego „muszą dążyć” do „odrodzenia Dalajlamy jedynie w kraju”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Raporty HFPC, 2013-05-23: Zatrzymanie „szpiega i truciciela” w Dharamsali, w Indiach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana mundurów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Huang Hongxiang: Wszyscy grzeszymy przeciw Tybetowi
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Lhasy na odchodne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zakaźnie chora i izolowana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Raporty HFPC, 2013-04-23: Władze zawracają mnichów spieszących z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odmowa współpracy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pokłon czcigodnym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zaszkodziło Szidelingowi
- Inne raporty, 2013-03-31: „Trzynaście zakazanych czynności” w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-28: Niszczenie anten satelitarnych w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Historia Retinga Rinpoczego w krzywym zwierciadle
- Raporty HFPC, 2013-03-23: Rozbudowa orwellowskiego systemu inwigilacji w TRA
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Chińska policja chce „międzynarodowej współpracy” w związku z samospaleniem nastolatków w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na dziesiątego marca: trwajmy w naszej kulturze
- Raporty HFPC, 2013-03-08: Władze chińskie oskarżają klasztor Kirti o organizowanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nakcang Nulo: W odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Zniknięcie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XIII Dalajlama Thupten Gjaco: Proklamacja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rozmowy w rozległej przestrzeni pomiędzy „należy” a „nie wolno”
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Władze chińskie informują o siedemdziesięciu zatrzymaniach w związku z samospaleniami w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Raporty HFPC, 2013-01-30: Doniesienia o uprowadzeniu przełożonych „trzech siedzib” w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-01-29: Zmiana na stanowisku szefa rządu TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jumco: List do Jego Świątobliwości Panczenlamy
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2013-01-26: Conji, nowy okręg w prefekturze Nagczu TRA
- Raporty HFPC, 2013-01-25: Xinhua informuje o aresztowaniu za podżeganie do samospalenia w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-01-16: Xinhua informuje o siedmiu zatrzymaniach za podżeganie do samospalenia w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Zamiast samospalenia
- Raporty HFPC, 2013-01-11: Niszczenie anten satelitarnych w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nie boję się żyć
- Raporty HFPC, 2013-01-08: Chińskie media ogłaszają koniec samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego Tybetańczycy idą w ogień?
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-27: Władze w Malho ogłaszają „zaostrzenie kontroli”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Światło wolności w ziemi nadziei
- Teksty. Z perspektywy świata: A. E. Clark: Fakowy palec Mo Yana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Hu Xijin i obywatele sieci: Życie ponad polityką (samospaleń w Tybecie)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Tybet płonie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamowie Rebgongu: Apel o przerwanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Za zwolnienie Ngabo Dzigmego odpowiada RFA, nie diaspora
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Departamenty pracy partii i administracji prefektury Huangnan: Zarządzenie [w związku z falą samospaleń w Rebgongu]
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Władze prefektury Malho żądają surowego karania za samospalenia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Przede wszystkim ludzie
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Pokoleniowa zmiana warty na szczytach KPCh
- Raporty HFPC, 2012-11-13: Tybetański urzędnik krytykuje politykę władz w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Demokratyczny charakter biurokracji
- Inne raporty, 2012-11-09: „Zjazdowy” zakaz zgromadzeń, blokada internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W pociągu do Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Niechciani przez partię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Istota systemu partyjnych nominacji
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Przedzjazdowa blokada Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sekwencja bliźniaczych n
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Dożywocie dla policjanta z Lhasy za stosowanie tortur
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Prefektury Gannan: Obwieszczenie [w związku z falą samospaleń]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mechanizacja partyjnej władzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro kierownictwa rynku kultury w Rebgongu: Powiadomienie [o zwalczaniu pornografii i nielegalnej działalności]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-30: Samospalenie w Zato mimo apeli diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Propagandowy obraz samospaleń
- Inne raporty, 2012-09-21: Policja tuszuje przypadkowe zastrzelenie mnicha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-09-12: Biuro dla „zamorskich” Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Duszenie wrażego głosu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O gaśnicach i apartheidzie
- Raporty HFPC, 2012-08-29: Zatrzymanie szóstego mnicha z Codunu w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chińska telewizja tłumaczy samospalenia (tylko komu?)
- Raporty HFPC, 2012-08-24: „Mocne uderzenie”, benzyna na dowód w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Saga Dała w płomieniach
- Raporty HFPC, 2012-08-11: Olimpijski debiut i brązowy medal Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Guo Yuhua: Nikt nie jest bezpieczny
- Raporty HFPC, 2012-07-13: Przetasowanie w lhaskim komitecie partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kłamanie wymaga odwagi
- Raporty HFPC, 2012-06-18: Zapowiedź czystki w strukturach partii w Czamdo
- Inne raporty, 2012-06-08: Straż graniczna nie wpuszcza powracających pielgrzymów do Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Kiedy wzburzy się ocean, ropuchy nie znajdą schronienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przeobrażanie języka protestu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: Nie wierzcie w ich obietnice
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kult portretu
- Inne raporty, 2012-04-26: Kampania podpisywania lojalek w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Punktem wyjścia jest autonomia wioski
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego prefektury Kanlho: Obwieszczenie [w związku z zagrożeniami dla stabilizacji społecznej]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co robić?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenia muszą się skończyć!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet potrzebuje taktyki
- Raporty HFPC, 2012-03-16: „Pięć zadań”, „dziewięć obowiązkowych”, „sześć celów” i „długoterminowe zarządzanie”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ogień na górze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2012-03-12: Wang Lixiong: Petycja o samokrytykę i zmianę polityki wobec narodowości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser, Agja Rinpocze, Gade Cering: Apel o przerwanie samospaleń – strzeżcie swego życia w obliczu prześladowań
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Losarowe taszi delek
- Inne raporty, 2012-03-02: Dege: „strzelać, żeby zabić”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wygląda to tak
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gonpo Namgjal z Njarongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie lepszy jeden Losar?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie samospaleń i pacyfikacji protestów]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Używany Geda Tulku
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Powołanie Zespołu Polsko-Tybetańskiego w Sejmie RP
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Czy można zrobić coś poza samospaleniem?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego kalon tipa zapomniał odczytać jedno imię?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-09: „Klątwa Dalajlamy”
- Raporty HFPC, 2012-01-08: Xinhua potwierdza samospalenie „złodziei” i jeden zgon w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańczycy płoną za wiarę i wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Migawki z Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Potwór bez łańcucha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie fali samospaleń w Tybecie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Fala samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Miasto Pekin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Taki pomnik
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Śmierć i odrodzenie Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kolejnego odrodzenia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bohater narodowy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I kto tu jest „orientalistą”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewolucja Xinhai i Tybet
- Raporty HFPC, 2011-08-26: Mnisi z Ngaby oskarżeni o zabójstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Nowy sekretarz partii TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto zrównał z ziemią Ganden
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Będą nad nami latać
- Inne raporty, 2011-08-01: Bojkot „chińskiego” Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Wielkie obchody sześćdziesiątej rocznicy”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pema Rinczen, pisarz, skatowany
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kanjag Cering: To nie moja rocznica
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerab Oser: Klepsydra Gaden Podrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie medialnych „kontrowersji”]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Film na przemiał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Penpa Taszi: Top 10: Tybetańskie przekręty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci Phuncoga, który się podpalił
- Raporty HFPC, 2011-04-20: Nadzwyczajna sesja edukacji patriotycznej, „zniknięcia” w Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Kirti – apel o zachowanie spokoju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kirti Rinpocze: Listy do rodaków i chińskich władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odgrzewany „Niewolnik” mózgu nie upierze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Mogę wybrać 110?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamiętam, więc jesteśmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Komunikat dla 14. Tybetańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2011-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Trzem prowincjom, noworocznie najlepszego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Kalon tipa i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jason Ng: Jakie piękne, zakazane słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa miastem „najszczęśliwszych” ludzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Hua: Chiny w dziesięciu pojęciach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Zagadkowa „sprawa Karmapy”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spotkanie z Dalajlamą nie jest zbrodnią
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wideokonferencja z chińskimi intelektualistami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jak bez paszportu spotkałam Jego Świątobliwość Dalajlamę
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Dziura, w której cię pogrzebiemy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I niech te lampki nie przestają płonąć
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Liu Xiaobo – „Hanowie nie mają wolności, Tybetańczycy autonomii”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bi Yantao: Kto rozwiąże „problem Tybetu”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Inne raporty, 2010-08-18: Władze chińskie konfiskują zdjęcia Karmapy
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Luning: Pracowałem w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Youxi: Tortury w Chinach: prawda czy fałsz?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Drugi czat z chińskimi obywatelami sieci
- Raporty HFPC, 2010-07-21: Nowa „mała grupa robocza”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ran Yunfei: Patologiczna stabilizacja
- Inne raporty, 2010-06-01: Nowy system inwigilacji w lhaskich hotelach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Czat z chińskimi obywatelami sieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oni są dla nas wszystkim
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Nowe przepisy dla lhaskich drukarni
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nóż, co zabija dzieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawda spod gruzów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie róbcie z tragedii spektaklu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto naprawdę strzeże Lhasy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Po polskiej tragedii pod Smoleńskiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Intelektualiści z Silingu: List otwarty do ofiar trzęsienia ziemi w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xujun Eberlein: Datki po trzęsieniu w Yushu: szczodrość czy tyrania?
- Inne raporty, 2010-04-21: Mnisi mają opuścić teren katastrofy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ofiary z Juszu: List do prezydenta Hu i premiera Wena
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Szczęście pod lufą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: List z dziesiątego marca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa w lutym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co to jest szczęście?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2010-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Lifan: Na golasa w sieci
- Raporty HFPC, 2010-03-03: Nowa kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Raporty CAT, 2010-02-19: Nota w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Po apelacji Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O czym tu rozmawiać?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mamy własne symbole, kulturę i historię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty CAT, 2010-02-02: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty CAT, 2010-01-25: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-15: Nowy gubernator TRA i przewodniczący ZPL
- Raporty HFPC, 2010-01-12: Zapowiedź zmian we władzach TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Klepsydra Ngabo Ngałanga Dzigme
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Pewne fundamentalne”, co nie przechodzą przez gardło
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Oświadczenie w sprawie kontynuowania procesu dialogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiany w polityce wobec mniejszości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pytanie do prezydenta Obamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do prezydenta Obamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tryb selekcji urzędników państwowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Totem „narodowej jedności”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Dahao: Niepodległość Xinjiangu
- Inne raporty, 2009-10-21: Aresztowanie mongolskiego dysydenta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet potrzebuje pomocy świata
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nadchodzi „święto narodowe”
- Inne raporty, 2009-09-29: „Rocznicowe” restrykcje w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-09-22: Pekin ponownie zamyka Tybet dla cudzoziemców
- Raporty HFPC, 2009-09-11: Kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Przewidywalna „nieoczekiwana reklama”
- Raporty HFPC, 2009-08-25: Rewizja polityki wobec mniejszości narodowych?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Wen: Adwokat ma być posłuszny tylko prawu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: Dziewiętnaście dni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Inauguracja konferencji tybetańsko-chińskiej
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama gotów założyć rodzinę z nieproszonymi gośćmi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niespecjalna polityka karna
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Rozprawa z prawem
- Raporty HFPC, 2009-07-24: Chińscy urzędnicy rozdają zdjęcia Dalajlamy – bezprecedensowa kampania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: W obronie Ilhama Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dwadzieścia trzy rodzaje nielegalnej działalności religijnej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Stęsknionym lato przypłynie świątecznymi łodziami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Puman: Fanfou, Fanfou, czy cię jeszcze zobaczę?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka specjalna?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kryzysu w Turkiestanie Wschodnim
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Prawdziwa historia ujgurskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie są tybetańscy prawnicy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zwierciadło czwartego czerwca
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Anonimowi Obywatele Sieci: Deklaracja wojny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: W dwudziestą rocznicę ruchu z Tiananmen
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Zapomnijmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W imię praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Odwaga i mądrość
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: W hołdzie ofiarom
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Narzucanie wizji cepem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Coś nie tak ze słowem „lama”?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tybetańscy uczniowie i ja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Chiński Tybet – pytanie bez odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Droga do niepodległego Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bojkot na polach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Podziękowania dla Indii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ryk śnieżnego lwa w roku myszy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: „Dzień wyzwolenia niewolników” parawanem represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Tybet i Chiny: Przeszłość w teraźniejszości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Sun Liping: Największe zagrożenie dla Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2009-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rangzen: Nie gnijcie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2009-03-04: Bezprecedensowe „środki bezpieczeństwa” w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangni: Prawdziwi separatyści
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wyszłam na ulice, bo chcę wolności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Raporty HFPC, 2009-02-19: Zmiany w statucie Stowarzyszenia Buddyjskiego w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-02-13: Tybet ponownie zamknięty dla cudzoziemców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Komu trzeba święta „miliona wyzwolonych niewolników”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Chińczyków
- Raporty TCHRD, 2009-01-24: Zimowa kampania „mocnego uderzenia” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamlak: Nowinki z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięć głośniejsza od strzałów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Obama: Przemówienie inauguracyjne dla Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-01-21: Nowy Rok, nowe święto
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zapalmy lampki za zabitych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Kto włamał się do komputera Bi?
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Broń sprzedam”, serio
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie Karty '08
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Raporty CAT, 2008-11-27: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tubo – Tybet – w Gjanaku – Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Różne wizje tego, co przed nami
- Raporty CAT: Centralna Administracja Tybetańska: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Odrzućcie złudzenia i gotujcie się do walki”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie do Tybetańczyków w Tybecie i poza jego granicami
- Inne raporty, 2008-11-06: Nowe środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty CAT, 2008-11-06: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gendun: Apel do prezydenta Hu Jintao
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Następny pożar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: O przyszłości Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gaoyuan: Kłamliwa gra Dalaja nie zda się na nic
- Raporty ICT, 2008-09-17: Chińscy imigranci katalizatorem protestów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Szczęścia podrobić się nie da
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Tybetański dziennik olimpijski
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd Ludowy TPA Ganzi: Nowe przepisy dotyczące klasztorów i duchownych uczestniczących w protestach w TPA Ganzi
- Raporty CAT, 2008-07-18: Problem Tybetu jest kwestią losu sześciu milionów Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Osoba odpowiedzialna z Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności: Kontakt z wysłannikami Dalaja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: WL: Podświadomy kompleks dyskryminacji
- Raporty CAT, 2008-07-05: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Topgjal: Czego chcą Tybetańczycy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Raporty HFPC, 2008-06-19: Aresztowanie liderów społeczności tybetańskiej w Nepalu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xianchang: Trzęsienie ziemi i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Qi: Czy trzęsienie ziemi zmieni Chiny?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Klęska miękkiej siły
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Boshu: Rozwiązanie problemu Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wu Jiaxiang: Nie rozgrywajcie politycznie igrzysk
- Teksty. Z perspektywy świata: Claude Arpi: Tylko Dalajlama może zjednoczyć Chiny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chang Ping: Tchórzostwo i niekompetencja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yang Jianli: Oblicza chińskiego nacjonalizmu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przepaść między Tybetem a diasporą
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-05-05: ***: Słów kilka o igrzyskach
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lingxi Kong: Spotkanie z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do duchowych braci i sióstr w Chinach
- Raporty HFPC, 2008-04-25: Chiny zapowiadają rozmowy z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Anne Grant: Panda z karabinem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów
- Inne raporty, 2008-04-24: Przygotowania do sztafety olimpijskiej w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Przyjaciele, czego od nas chcecie?
- Teksty. Z perspektywy świata: Andrew Fisher: Beton nie służy nikomu
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Kampania „reedukacji patriotycznej”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Dong Guangfu: Święty olimpijski ogień, ateizm i Tybet
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bai Jian: Człowiek ze zniczem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Do wszystkich Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Punkt zwrotny w historii Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Obeznana z ciężką ręką Chin
- Raporty HFPC, 2008-04-04: Dwudziesty szósty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-03: Dwudziesty piąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-02: Dwudziesty czwarty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-04-02: ***: Przeproście Tybetańczyków za swoje słowa
- Raporty HFPC, 2008-04-01: Dwudziesty trzeci dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lian Yue: Tybet: Teoria informacji
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Samotny Han: Gwałt najlepszym sposobem przywrócenia harmonii w rodzinie
- Raporty HFPC, 2008-03-31: Dwudziesty drugi dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-30: Dwudziesty pierwszy dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-29: Dwudziesty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-28: Protest mnichów a chińska ofensywa propagandowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do Chińczyków
- Raporty HFPC, 2008-03-28: Dziewiętnasty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Płacz Tybetu
- Raporty HFPC, 2008-03-27: Protesty w Tybecie – dzień osiemnasty
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Traktujcie „harmonię” poważnie – rozmawiajcie z Dalajlamą
- Inne raporty, 2008-03-26: Chińscy intelektualiści wołają o dialog z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protesty w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Agencja Xinhua: Rozruchy w Tybecie – pytania i odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2008-03-26: Siedemnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-25: Szesnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-24: Piętnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-23: Tybet w kleszczach
- Raporty HFPC, 2008-03-23: Protesty w Tybecie – dzień czternasty
- Raporty HFPC, 2008-03-22: Trzynasty dzień tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Grupa chińskich intelektualistów: Dwanaście sugestii w sprawie rozwiązania sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-21: Protesty w Tybecie – dzień dwunasty
- Raporty HFPC, 2008-03-20: Protesty w Tybecie – dzień jedenasty
- Teksty. Polska, 2008-03-20: Komitet Helsiński w Polsce: Stanowisko
- Raporty HFPC, 2008-03-19: Dziesiąty dzień protestów w Tybecie
- Inne raporty, 2008-03-19: Kolejne protesty, kolejni zabici, kolejne aresztowania
- Inne raporty, 2008-03-18: Setki aresztowań w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-03-18: Dziewiąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-17: Ósmy dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Polska, 2008-03-17: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP: Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin poproszony o przedstawienie wyjaśnień odnośnie sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-15: Szósty dzień protestów, reakcja chińskich władz
- Raporty CAT, 2008-03-14: Chiny tłumią protesty przy pomocy czołgów
- Raporty ICT, 2008-03-11: Bezprecedensowy „udział” Chińczyków w tybetańskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2008-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2008-02-08: Rejestracja Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu
- Inne raporty, 2008-01-26: Kampania przedolimpijskich represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhuang Liwei: Proszę, chrońcie świętą tybetańską ziemię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Jak rozwiązać problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Refleksje tybetańskie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Zburzcie ten mur
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Raporty ICT, 2007-11-28: Reakcja Chin na słowa Dalajlamy ujawnia sens nowych przepisów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bapa Phuncog Łangjal: List do Przewodniczącego Hu Jintao
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-10-18: Dalajlama: Złoty Medal Kongresu
- Raporty TCHRD, 2007-10-16: Lhaskie przygotowania do ceremonii w Kongresie USA
- Inne raporty, 2007-10-10: Chiny zaostrzają politykę w Tybecie
- Inne raporty, 2007-09-06: Czystka tybetańskich urzędników w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Państwowa Administracja Spraw Religijnych: Zarządzenie nr 5
- Raporty ICT, 2007-08-15: Nowe przepisy dla inkarnowanych lamów – więcej kontroli państwa
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-10: Oser: A gdyby tak choć raz szczerze, towarzyszu Dziampa?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-06: Oser: Dzieci Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Raporty TCHRD, 2007-06-05: Zniszczenie wielkiego posągu Guru Rinpocze w Samje
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: XI Stały Komitet Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Przepisy dotyczące kwestii religijnych w TRA
- Raporty HFPC, 2007-05-16: Ograniczenie swobody podróżowania do i po TRA
- Raporty HFPC, 2007-04-19: „Grupa przewodnia” KPCh do spraw Tybetu
- Raporty HFPC, 2007-03-16: Apel Zespołu Polsko-Tybetańskiego Sejmu RP
- Raporty HFPC, 2007-03-15: Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy Nimy Ceringa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Polityka Pekinu wobec tybetańskiej diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: W poszukiwaniu jedności w równości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Co nowego: Tybet - Glosariusz
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Inne raporty, 2006-08-01: Zamknięcie blogów tybetańskiej pisarki
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-13: Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych TRA atakuje Dalajlamę
- Raporty HFPC, 2006-05-29: Nowy - stary - sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Raporty HFPC, 2006-05-24: Zespół Polsko-Tybetański w Sejmie RP
- Raporty TCHRD, 2006-05-17: Nowe kampania polityczna w Tybecie
- Inne raporty, 2006-04-29: Władze chińskie każą nosić futra
- Raporty ICT, 2006-04-25: 17. urodziny Panczenlamy – zaostrzenie kontroli nad religią
- Raporty ICT, 2006-04-13: Dalajlama wykluczony z konferencji buddyjskiej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2006-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: He Qinglian: Zbrodnia państwowa i odpowiedzialność polityczna
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Dang’an - teczka
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Komunistycznej Partii Chin wobec mniejszości narodowych
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Raporty ICT, 2005-11-30: Nowa fala „edukacji patriotycznej” w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-11-28: Nowy sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Inne raporty, 2005-11-10: Kampania przeciwko lamom związanym z Dalajlamą
- Raporty HFPC, 2005-10-04: Choroba Yang Chuantanga
- Raporty TCHRD, 2005-09-10: Nadzwyczajne środki kontroli w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-09-02: Chińskie media kwestionują „szczerość” Dalajlamy
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Raporty HFPC, 2005-07-20: Pekin może mianować własnego Dalajlamę
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Nowomowa i nowy Tybet. Mit chińskiej modernizacji Tybetu i jego języka (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na szczyt grupy G8
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rząd centralny powinien przejąć inicjatywę w „kwestii Tybetu”
- Raporty HFPC, 2005-06-01: Pekin „nigdy nie zmieni” stosunku do Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jesze Dordże: Amatorzy campy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ma Jian: Czekając na nieuchronne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2005-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kamm: Współpraca z Chinami w dziedzinie praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: „Religia, pokój i ideały olimpijskie”
- Teksty. Polska: Helsińska Fundacja Praw Człowieka: List otwarty do Prezydenta RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2004-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2003-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Polska: Marek Borowski: List do Przewodniczącego OZPL Li Penga
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Teksty. Z perspektywy świata: Perry Link: Anakonda na żyrandolu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Zjazd udawania reform
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Szczyt tybetańsko-chiński z perspektywy Fistaszków
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2002-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Paula J. Dobriansky: Polityka USA wobec Tybetu
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhou Xiaopei: Reakcja ChRL na informacje o apelu posłów do marszałka Sejmu RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Palden Gjal: Twoje urodziny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komisja OZPL ChRL: W sprawie przyjęcia tzw. "Deklaracji Solidarności z Narodem Tybetańskim"
- Teksty. Polska: Deklaracja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Declaration of the Sejm of Poland regarding Solidarity with the Tibetan Nation
- Teksty. Polska: Sejmowa dyskusja o projekcie deklaracji solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP: Informacja o wizycie w ChRL
- Raporty TIN, 2001-07-16: Propaganda i Zachód - Chiny walczą o zmianę wizerunku „sprawy Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Raporty TIN, 2001-05-21: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Raporty TIN, 2001-05-21: Punkt zwrotny w historii Tybetu - Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Pierwsza konferencja prasowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2001-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ding Zilin i Jiang Peikun: Propagandowe pustosłowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Chiński pogranicznik i zimowy robak
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhao Qizheng: Tybet a propaganda zagraniczna i zadania tybetologii w nowej epoce
- Raporty CAT, 2000-09-29: Polityka Chin w Tybecie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama kluczem do rozwiązania kwestii Tybetu
- Raporty CAT, 2000-07-30: Nowa kultura socjalistyczna a kultura Tybetu
- Raporty TIN, 2000-05-03: Różne głosy: Media w Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Agja Rinpocze: Wystąpienie na forum Komisji ds. Wolności Religii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2000-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Wystąpienie z okazji 60. rocznicy intronizacji Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na nowe tysiąclecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Fang Lizhi: Chiny: ku stabilizacji czy ku chaosowi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yu i Yu Ping: Powolna, bolesna ewolucja
- Teksty. Z perspektywy świata: Toni Huber: Shangri-la na wygnaniu
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Chin wobec autonomii Tybetu (pdf)
- Teksty. Z perspektywy świata: Martina Svensson: Stuletnia debata: 1898-1998
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Weatherley: Nowe akademickie myślenie o prawach człowieka
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Liangying: W dziesiątą rocznicę 4 czerwca
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kenneth Knaus: Stosunki między USA a Tybetem, 1942-74
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1999-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wartości azjatyckie i demokracja
- Raporty TCHRD, 1998-07-17: Odpowiedź na raport Trójki Unii Europejskiej z misji w Tybecie
- Prezydencja Unii Europejskiej, 1998-07-01: Raport Trójki UE
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1998-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Polityka przyszłego Tybetu; zarys Konstytucji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przywódcy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Polityzacja i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Tybetański ruch oporu i rola CIA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Łangjal: Negocjacje chińsko-tybetańskie po 1959 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Proces poszukiwania inkarnacji Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: List do Deng Xiaopinga
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xiaoqiang: Konflikt między Tybetańczykami a Hanami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yao: Wizyta Hu Yaobanga w Tybecie, 21-31 maja 1980 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: Simon Leys: Płonący las
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Symbole i protest
- Teksty. Z perspektywy świata: Ronald D. Schwartz: Tybet: 1987-1990
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Orientalizm i elementy przemocy w tradycji tybetańskiej
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Z perspektywy świata: Michael C. Van Walt van Praag: Status Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Hanna Havnevik: Rola mniszek we współczesnym Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1997-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: O rozpoznawaniu inkarnacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup Czodron: Życie w komunie „Czerwony Sztandar”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
- Raporty TIN, 1996-08-30: Odcinanie głowy węża [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1996-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Spotkanie z chińskimi studentami i uczonymi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1995-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komunistyczna Partia Chin: Złoty most do nowej ery
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Song Liming: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Polska: Zespół Polsko-Tybetański Sejmu RP: Apel w sprawie dialogu między Pekinem a Dharamsalą
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.